افشاگری رسانه آمریکایی درباره حملات اسرائیل به مناطق امن تعیین شده در غزه

کدخبر: ۶۴۳۱۰۸
شبکه ان.بی.سی نیوز جزئیات تازه‌از از حمله اسرائیل به مناطق امن اعلام شده در غزه منتشر کرد.
افشاگری رسانه آمریکایی درباره حملات اسرائیل به مناطق امن تعیین شده در غزه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،  نتایج تحقیقات این شبکه آمریکایی درباره هفت حمله مرگبار رژیم صهیونیستی در جنوب نوار غزه حاکی است که این حملات از ژانویه تا آوریل و در حالی رخ داده است که ارتش صهیونیستی از هوا به رفح حمله کرده و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از قصد خود برای حمله تمام عیار زمینی به رفح خبر داده بود.

گروه فیلمبرداران ان. بی. سی نیوز تاثیرات مرگبار ۶ حمله به رفح و یک حمله دیگر در منطقه «المواصی» را که آن هم از سوی اسرائیل منطقه امن اعلام شده بود، تصویربرداری و مستند کرده‌اند.

این تیم با بررسی مشخصات هر منطقه دریافت در این حملات مناطقی هدف قرار گرفتند که بر اساس نقشه تعاملی که ارتش اسرائیل اول دسامبر ۲۰۲۳ (دهم آذر ۱۴۰۲) منتشر کرده بود، مناطق امن اعلام شده بودند.

این نقشه از آن هنگام تاکنون به‌روزرسانی نشده بود و ارتش اسرائیل یکشنبه به ان. بی. سی گفت که این نقشه همچنان معتبر است.

آژانس‌های امدادرسانی خارجی و مردم غزه این نقشه را گیج‌کننده و خواندن آن را دشوار اعلام کرده‌اند. قطع اینترنت نیز دسترسی کاربران غیرنظامی به آن دشوارتر کرده است.

ارتش رژیم صهیونیستی ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) با انتشار اعلامیه‌های محله‌های «تل السلطان» و «الظهور» در رفح و «الشبوره» را که میزبان بزرگترین اردوگاه آوارگان است، مناطق امن اعلام کرد و به غیرنظامیان گفت که به آنجا بروند. تحقیقات ان. بی. سی نیوز نشان می‌دهد که ارتش صهیونیستی از آن هنگام تاکنون هر سه منطقه را هدف حملات هوایی قرار داده است.

بر اساس یافته‌های این شبکه، محله تل السطان تنها کمتر از یک ماه پس از آنکه از سوی صهیونیست‌ها منطقه امن اعلام شد، در نهم ژانویه (۱۹ دی ۱۴۰۲) هدف حمله هوایی اسرائیل قرار گرفت و ۱۵ تن به شهادت رسیدند.

یک ماه بعد در مورخ ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) اردوگاه آوارگان الشبوره هدف قرار گرفت. تیم ان. بی. سی نیوز از ده‌ها تن که در این حمله کشته شدند، فلیمبرداری کرده است. برخی از شهدا، زنان و کودکان هستند.

رژیم صهیونیستی ۲۰ آوریل (اول اردیبهشت ۱۴۰۳) به ساختمانی در الشبوره حمله هوایی کردند. یکی از شهدا زنی به نام «شبرین سکانی» بود که در عین حمله، در سی‌امین هفته حاملگی‌اش قرار داشت. پزشکان توانست جسم بی‌جان این زن شهید را جراحی کرده و کودکش را زنده به دنیا بیاورند اما این نوزاد روز پنجشنبه به دلیل مشکلات تنفسی درگذشت.

حتی مناطقی که مقام‌های اسرائیلی علنا به عنوان نواحی امن معرفی کرده‌اند، بمباران شده‌اند. یوآو گالانت وزیر جنگ رژیم صهیونیستی چهارم نوامبر (۱۳ آبان ۱۴۰۲) در کنفرانسی خبری در تل‌آویو گفت هیچ حمله‌ای به المواصی در خان‌یونس انجام نخواهد شد و افزود که «همه در آنجا در امن خواهند بود.»

ارتش رژیم صهیونیستی از اول ژانویه (۱۱ دی ماه) به بعد یازده بار از مردم خواست که به المواصی بروند. اما تاکنون بارها این ناحیه را بمباران کرده است. یکی از حملات در چهارم ژانویه رخ داد که بر اثر آن ۱۴ تن شهید شدند. تصاویری که ان. بی. سی نیوز یک ساعت بعد از حمله ضبط کرده است، حجم گسترده‌ای از ویرانی و فاجعه را نشان می‌دهد.

کمال صالح از شهروندان فلسطینی در غزه که شاهد این حمله بود، می‌گوید: اگر المواصی امن نباشد دیگر باید به کجا برویم؟

ان. بی. سی نیوز مختصات جغرافیایی هفت حمله‌ای را که به مناطق امن انجام شده است، برای ارتش اسرائیل فرستاد.

ارتش صهیونیستی همچنین در ایمیلی به این شبکه مدعی شد که از «مختصات و زمان حمله» به محله «تل الظهور» که ۲۶ مارس (هفتم فروردین) انجام شد، «اطلاعی ندارد.» ارتش این رژیم همچنین به سوالات ان. بی. سی نیوز درباره ۶ حمله دیگر پاسخی نداد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی