ارسال پاسخ رسمی تل‌آویو به مواضع حماس درباره مذاکرات

کدخبر: ۶۴۳۱۱۵
معاون رئیس جنبش حماس در نوار غزه اعلام کرد که پاسخ رسمی اسرائیل به موضع جنبش حماس در مورد مذاکرات را دریافت کردیم.
ارسال پاسخ رسمی تل‌آویو به مواضع حماس درباره مذاکرات

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،خلیل الحیه، معاون رئیس جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در نوار غزه گفت: پاسخ رسمی اسرائیل به موضع جنبش حماس در مورد مذاکرات را دریافت کردیم که در ۱۳ آوریل به میانجیگران قطری و مصری تحویل شد. در بیانیه‌ای بدون جزئیات بیشتر افزود: جنبش حماس پاسخ اسرائیل را بررسی می‌کند و پس از اتمام بررسی‌هایش، موضع خود را اعلام خواهد کرد.

براساس گزارش الجزیره، پیش از این، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته بود که تلاش‌های جدید قطر-مصر برای دستیابی به توافقی بین حماس و اسرائیل در حال انجام است.

وی افزود که در مذاکرات پیرامون انجام معامله مبادله اسیران شتاب جدیدی وجود دارد، اما دلیل خوش بینی خود را به این موضوع بیان نکرد.

سالیوان اشاره کرد که تلاش جدیدی از سوی قطر، مصر و اسرائیل برای یافتن راهی به منظور پیشبرد مذاکرات در مورد نوار غزه وجود دارد.

اظهارات این مقام آمریکایی همزمان با آن بود که قاهره اعلام کرد که روز جمعه هیئت امنیتی مصر شامل گروهی از متخصصان پرونده فلسطین برای گفت‌وگو درباره چارچوب جامع آتش‌بس در غزه وارد تل‌آویو شد.

کانال خبری قاهره به نقل از یک مقام امنیتی مصر فاش کرد که پیشرفت‌های قابل توجهی در نزدیک کردن دیدگاه‌های هیئت‌های مصری و اسرائیلی در مورد دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه صورت گرفته است.

وبگاه عبری «۰۴۰۴» در توضیح این خبر گزارش داد که بتسلئیل اسموتریچ، وزیر دارایی راست افراطی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر را تهدید کرده است که در صورت موافقت با ابتکار مصر، دولت را ترک خواهد کرد.

این کانال نوشت اسموتریچ این ابتکار را تسلیم خطرناک اسرائیل و پیروزی فاجعه بار برای حماس دانست.

کانال صهیونیستی «کان» نیز نوشت نهادهای امنیتی و اکثر رهبری سیاسی در اسرائیل از پیشنهاد مصر در مورد معامله تبادل اسرا حمایت می‌کنند، اما نتانیاهو با آن موافق نیست.

در اخبار فوری عصر جمعه، سازمان رادیو و تلویزیون اشغالگران به نقل از یکی از وزیران کابینه کوچک امنیتی که هویت وی فاش نشد، گزارش داد که بنیامین نتانیاهو مایل به دستیابی به توافق نیست و موانع زیادی در این زمینه ایجاد می‌کند.

تهاجم رفح

در همین حال، وبگاه آمریکایی «آکسیوس» به نقل از مقامات صهیونیست نوشت: تل‌آویو به قاهره اطلاع داده است که اسرائیل آماده است تا قبل از تهاجم به شهر رفح، «آخرین فرصت» را برای دستیابی به توافق با حماس برای آزادی اسیران بدهد.

به گزارش آکسیوس، «تل‌آویو به مصر اطلاع داد که آماده‌سازی برای آغاز عملیات در رفح جدی است و اجازه نمی‌دهد حماس از سرعت آن بکاهد».

در همین زمینه، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی آمریکا که به خاطر کشته‌های رژیم صهیونیستی در هفت اکتبر گریه کرد، طی یک مصاحبه تلویزیونی گفت که رد پیشنهاد تبادل اسیران از سوی حماس به این معنا نیست که واشنگتن از تلاش‌هایش برای آزادی اسیران صهیونیست دست می‌کشد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی