چین علیه ناتو موضع گرفت/ بمباران سفارت خود را در بلگراد فراموش نمی‌کنیم

کدخبر: ۶۴۵۴۱۴
اقتصادنیوز: شی جین‌پینگ در سفرش به صربستان گفت، چین هرگز بمباران مرگبار سفارتش در بلگراد را توسط نیروهای ناتو فراموش نمی‌کند.
چین علیه ناتو موضع گرفت/ بمباران سفارت خود را در بلگراد فراموش نمی‌کنیم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین در مقاله‌ای برای روزنامه «پولیتیکا» که قدیمی‌ترین روزنامه صربستان است، نوشت: «۲۵ سال قبل ناتو سفارت چین در یوگسلاوی سابق را بمباران کرد که در نتیجه آن سه خبرنگار چینی کشته شدند. ما نباید این واقعه را هرگز فراموش کنیم. ما هرگز اجازه نخواهیم داد که چنین تاریخ تراژیکی دوباره تکرار شود.»

به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، در جریان بمباران یوگسلاوی در سال ۱۹۹۹ توسط ناتو، موشک‌های آمریکایی سه خبرنگار چینی را کشتند که بعدا کاخ سفید آن را اشتباه دانست و تقصیر را به گردن نقشه‌های غلط انداخت.

این رویداد به اعتراضات گسترده ضد آمریکایی در سراسر چین و از دست رفتن اعتماد پکن به گروه‌های تحت رهبری آمریکا مانند ناتو منجر شد.

خبر مرتبط
درخواست چین از اسرائیل چه بود؟

اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت خارجه چین با تاکید بر اینکه با جنگ و خشونت نمی‌توان مناقشات را حل کرد، از رژیم صهیونیستی خواست حمله به رفح را متوقف کند.

سفر شی جین‌پینگ به صربستان ۲۵ سال پس از این بمباران و بخشی از سفر سه روزه خود پس از فرانسه و مجارستان است.

وی قرار است در این سفر کشورهای اروپایی را متقاعد کند که اقتصاد بزرگ چین آنقدر بزرگ است که نمی‌شود از آن چشم پوشی کرد.

روابط بین چین و صربستان که عضوی از اتحادیه اروپا به شمار نمی‌رود، در دوران ریاست جمهوری شی جین‌پینگ تقویت شده است.

وی در مقاله خود برای این روزنامه قدیمی چاپ صربستان همچنین نوشت، دوستی بین پکن و بلگراد از قدیم است اما می‌شود که قوی‌تر و مستحکم‌تر شود.

خبر مرتبط
چین و فرانسه بیانیه دادند: متعهد به یافتن راهکاری سیاسی برای برنامه هسته ای ایران هستیم

اقتصادنیوز: روسای جمهور چین و فرانسه در بیانیه‌ مشترک بر تعهد خود نسبت به پیدا کردن راهکاری سیاسی برای حل‌وفصل مسئله توافق هسته‌ای ایران تاکید کرده و سیاست شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری را محکوم کردند.

رئیس جمهور چین همچنین نوشت: «مردم چین به صلح ارج می‌نهند اما هرگز تراژدی‌هایی مانند بمباران سفارت چین در یوگسلاوی را فراموش نمی‌کنند.»

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی