نگرانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از رزمایش هسته‌ای روسیه

کدخبر: ۶۴۵۵۸۰
اقتصادنیوز: رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که این نهاد نگران رزمایش هسته‌ای روسیه است و آن را رصد می‌کند.
نگرانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از رزمایش هسته‌ای روسیه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، گروسی چهارشنبه به سی.ان.ان گفت: اگر چه آژانس مسئولیت مستقیمی در این باره ندارد اما ما عمیقا نگران هستیم.

وی افزود: ما معتقدیم که این رزمایش به پیچیدگی اوضاع دامن می‌زند و بر این باوریم که تسلیحات هسته‌ای جایی در این مناقشه (اوکراین) و هیچ مناقشه دیگری ندارد.

گروسی اظهار کرد: ما بسیار مراقب هستیم زیرا وقتی چنین تحولاتی رخ می‌دهد تنش‌ها در ارتباط با نیروگاه برق هسته‌ای زاپوریژیا افزایش پیدا می‌کند. وقتی وضعیتی در ارتباط با این نیروگاه مطرح می‌شود، ما مسئولیت‌هایی داریم.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده که آمادگی برای برگزاری رزمایش‌های هسته‌ای را آغاز کرده و واحدهای موشکی و دریایی استفاده از تسلیحات هسته‌ای غیرراهبردی را تمرین می‌کنند.

این وزارتخانه افزود که این رزمایش در واکنش به اظهارات تحریک‌آمیز و تهدیدهای مقام‌های غربی برگزار می‌شود.

همچنین ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه شنبه گفت که رزمایش‌های چهارماهه ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه ثابت می‌کند که این ائتلاف نظامی برای درگیری احتمالی با مسکو آماده می‌شود.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: در حال حاضر، بزرگترین رزمایش ناتو بعد از جنگ سرد، در نزدیکی مرزهای روسیه در حال برگزاری است. در سناریوی آنها، اقدامات ناتو علیه روسیه با استفاده از تمام ابزارها از جمله تسلیحات متعارف و ترکیبی، در حال تمرین است.

وی تاکید کرد: باید قبول کنیم که ناتو با جدیت در حال آماده شدن برای مناقشه احتمالی با ماست.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی