چین و هند به اختلافات پایان دادند/ سفیر پکن پس از 18 ماه وارد دهلی شد

کدخبر: ۶۴۵۹۵۸
اقتصادنیوز: «شو فیهونگ» دیپلمات کارکشته چینی پس از ۱۸ ماه خلا در سفارت چین در هند که به دنبال مناقشه‌های مرزی ایجاد شده بود، کار خود را به عنوان سفیر چین در دهلی‌نو آغاز کرد.
چین و هند به اختلافات پایان دادند/ سفیر پکن پس از 18 ماه وارد دهلی شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، روزنامه گلوبال تایمز گزارش داد که شو فیهونگ به عنوان سفیر جدید چین در هند روز جمعه وارد دهلی نو شده است درحالی که این سمت به مدت یک سال و نیم خالی مانده بود.

شو از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ سفیر چین در افغانستان بود و از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ به عنوان سفیر چین در رومانی خدمت کرده است.

پکن امیدوار است که انتصاب سفیر جدید برای هند یک فرصت ارزشمند برای هر ۲ کشور به منظور تقویت ارتباطات، به حداقل رساندن سوء تفاهم‌ها و کاهش قضاوت‌های نادرست باشد و اینکه مسیر بازگشت روابط سالم و با ثبات را برای ۲ کشور هموار سازد.

تنش ها بین 2 کشور از سال ۲۰۲۰ با درگیری نیروهای هندی و چینی در یک منطقه مرزی مورد مناقشه هیمالیا بالا گرفت که در جریان آن دست کم ۲۰ سرباز هندی و چهار سرباز چینی در ژوئن همان سال (خرداد ۱۳۹۹) کشته شدند.

خبر مرتبط
نرخ تورم چین صعودی شد

اقتصادنیوز: اداره ملی آمار چین اعلام کرد که نرخ تورم سالانه چین در ماه آوریل به ۰.۳ درصد رسید که نسبت به رقم ۰.۱ درصدی ثبت شده در ماه مارس صعود کرده است.

طبق گزارش‌ها، نیروهای 2 کشور همچنین چندین بار در سال ۲۰۲۲ با هم درگیر شدند، اما این درگیری‌ها تلفاتی بر جای نگذاشت.

ناظران بر این باور هستند که غیبت سفیر چین در دهلی نو شکاف قابل توجهی در کانال‌های ارتباطی در دوره‌ای ایجاد کرد که روابط دوجانبه به دلیل اختلافات مرزی تیره شده بود.

خبر مرتبط
شهرداری تهران برای این ۲ میلیارد دلار معامله با چینی‌ها، پورسانت گرفته؟!

زمانی دولت حسن روحانی، عزمش را جرم کرد تا تعدادی هواپیمای مسافربری برای ناوگان هوایی ایران بخرد؛ ناوگانی که دهها سال بود، روی هواپیمای نو ندیده و با فرسودگی عجیبن شده بود.

با این حال، بعید است که پس از تعیین سفیر جدید چین، روابط پکن و دهلی به سرعت بهبود یابد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی