درخواست عراق برای پایان ماموریت سازمان ملل در این کشور

کدخبر: ۶۴۶۳۱۱
اقتصادنیوز: دولت عراق امروز (یکشنبه) با طرح درخواستی خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل برای عراق (یونامی) در این کشور شد.
درخواست عراق برای پایان ماموریت سازمان ملل در این کشور

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، دولت عراق امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد: در ماه مه ۲۰۲۳، دولت عراق درخواستی را به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی بر کاهش مأموریت یونامی ارائه کرد، تا پایان دادن به مأموریت آن را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد؛ چرا که امروز شرایط ۲۱ سال پیش که یونامی به دلیل آن تشکیل شد، دیگر وجود ندارد.

در این بیانیه آمده است: در نتیجه درخواست دولت عراق، شورای امنیت یک تیم مستقل بررسی استراتژیک را تشکیل داد و این تیم ارزیابی مستقلی از ماموریت یونامی انجام داد و به این نتیجه رسید که در سایه تحولات مثبت و دستاوردهای مهمی که عراق در زمینه‌های مختلف امنیتی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی کسب کرده است، دیگر نیازی به فعالیت این هیات نیست.

در ادامه این بیانیه تاکید شد: دولت عراق خواستار پایان کار مأموریت یونامی تا پایان سال ۲۰۲۵ شده است و بغداد امیدوار است شورای امنیت تا پایان ماه جاری میلادی در پاسخ به درخواست عراق قطعنامه‌ای را در این زمینه تصویب کند.

هیات مساعدت سازمان ملل متحد برای عراق (UNAMI) درپی قطعنامه شماره ۱۵۰۰ شورای امنیت سازمان ملل متحد در تاریخ ۱۴ اوت ۲۰۰۳ تشکیل شد و از تلاش‌های توسعه ملی در سطوح سیاسی، انتخاباتی و بشردوستانه در سراسر عراق حمایت می‌کند.

یکی از وظایف یونامی اجرای قرارداد بین‌المللی با عراق است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی