سازمان ملل: شاهد کاهش حملات در دریای سرخ هستیم، اما ...

کدخبر: ۶۴۶۵۴۸
اقتصادنیوز: فرستاده ویژه گوترش در امور یمن گفت: ما شاهد کاهش حملات به کشتی‌های تجاری و نظامی در دریای سرخ، خلیج فارس، عدن و اقیانوس هند، و همچنین کاهش تعداد حملات هوایی آمریکا و انگلیس علیه اهداف مستقر در یمن بوده‌ایم‌ اما خصومت‌ها ادامه دارد.
سازمان ملل: شاهد کاهش حملات در دریای سرخ هستیم، اما ...

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «هانس گراندبرگ» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن روز دوشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت در عین حال گفت: اعلامیه‌های انصارالله برای گسترش دامنه حملات یک تحریک نگران کننده است. در شرایط منطقه ای که همچنان توانایی ما برای دستیابی به پیشرفت در یمن را پیچیده می‌کند، من درخواست دبیر کل سازمان ملل متحد برای آتش بس در غزه را تکرار می‌کنم و از همه می‌خواهم تنش در دریای سرخ و مجاورت آن را کاهش دهند.

گراندبرگ ادامه داد: در داخل یمن، وضعیت امنیتی در خط مقدم در ماه گذشته مهار شده است با این حال، من نگران ادامه فعالیت نظامی در قالب گلوله باران، شلیک تک تیرانداز، درگیری متناوب، حملات پهپادی و حرکت نیروها در الضاله، حدیده، لحج، مأرب، سعده، شبوه و تعز هستم.

خبر مرتبط
هشدار معاون گوترش درباره اوضاع رو به وخامت یمن

اقتصادنیوز: معاون دبیرکل سازمان ملل در امور اضطراری و بشردوستانه اعلام کرد: یمن همچنان کشوری است که در آن اوضاع به سرعت رو به وخامت است.

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن اضافه کرد: در ۲۷ آوریل دو زن و سه دختر به طرز غم انگیزی در استان تعز بر اثر حمله پهپاد هنگام جمع آوری آب در نزدیکی خانه خود کشته شدند. این نشان دهنده خطرات جدی برای غیرنظامیان در وضعیت حل نشده فعلی است.

این مقام سازمان ملل گفت:من نگران تهدیدات طرفین برای بازگشت به جنگ، از جمله سخنان انصارالله و اقدامات در رابطه با مأرب هستم. خشونت بیشتر این درگیری را حل نخواهد کرد برعکس، تنها رنج کنونی را تشدید می‌کند و خطر نابودی فرصتها برای حل و فصل سیاسی را افزایش می‌دهد.

فرستاده ویژه سازمان ملل تاکید کرد: مجددا از طرفین می‌خواهم که حداکثر خویشتنداری را دو طرف اعمال کنند.

به گزارش ایرنا، پایگاه‌های نظامی ایالات متحده آمریکا در عراق و سوریه از ۱۷ اکتبر ۲۰۲۳ (۲۵ مهرماه ۱۴۰۲) هدف حملات پهپادی، راکتی و موشکی قرار گرفته‌اند. گروه‌های مقاومت اسلامی در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) از جمله در عراق و سوریه و نیز نیروهای یمنی به دنبال اقدام رژیم اسرائیل در تلافی عملیات طوفان الاقصی و بمباران نوار غزه و حمایت واشنگتن از این حملات، به ایالات متحده هشدار داده‌اند که پایگاه‌های آمریکا در منطقه را مورد هدف قرار خواهند داد.

ارتش یمن در حمایت از مقاومت ملت فلسطین در نوار غزه چند کشتی اسرائیلی یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب هدف قرار داده است و می گوید  نیروهای ارتش این کشور متعهد شده‌اند تا زمانی که رژیم اسرائیل، حملات خود به غزه را متوقف نکند، حملات به کشتی‌های این رژیم یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ ادامه خواهند داد.

خبر مرتبط
حمله ائتلاف آمریکایی- انگلیسی به یمن

اقتصادنیوز: منابع رسانه‌ای از حمله جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی- انگلیسی به فرودگاه بین‌المللی «الحدیده» یمن خبر می‌دهند.

نیروهای ارتش یمن در عین حال تاکید کرده‌اند که کشتیرانی در خیلج عدن و دریای سرخ برای سایر کشتی ها آزاد است و آنها از امنیت کامل برخوردار هستند.

 آمریکا و انگلیس با همراهی ۸ کشور دیگر، ۲۱ دی ماه جاری برابر با ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴ در پی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، به مواضع انصارالله یمن حمله کردند.

شورای امنیت سازمان ملل ۲۰ دی ماه ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴، قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا و ژاپن را با شماره ۲۷۲۲ علیه انصارالله یمن درباره حملات در دریای سرخ بدون اشاره به دلیل اصلی این حملات و حمایت‌های واشنگتن از رژیم اسرائیل در بمباران غزه، تصویب کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن ماه ۱۴۰۲) اعلام کرد تحریم‌هایی که ایالات متحده آمریکا به دلیل حملات حوثی‌ها (انصارالله) یمن به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ علیه این گروه اعمال کرده است، از امروز وارد مرحله اجرایی شد.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن ماه ۱۴۰۲) در پی اجرای دور جدید تحریم ها علیه انصارالله یمن از سوی وزارت خزانه داری این کشور، این جنبش را گروه تروریستی جهانی اعلام کرد.

دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۲۱ و با هدف تسهیل در مذاکرات صلح یمن، نام جنبش انصارالله را از فهرست تروریستی واشنگتن خارج کرده بود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید