هشدار آمریکا به گرجستان/ واشنگتن پشت تظاهرکنندگان تفلیس درآمد

کدخبر: ۶۴۶۹۰۰
اقتصادنیوز: دولت بایدن به گرجستان هشدار داد که چنانچه لایحه مناقشه‌برانگیز «عوامل خارجی» را اجرایی کند، روابطش با تفلیس را به طرز جدی مورد ارزیابی مجدد قرار می‌دهد.
هشدار آمریکا به گرجستان/ واشنگتن پشت تظاهرکنندگان تفلیس درآمد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «کارین ژان‌پی‌یر» سخنگوی کاخ سفید گفت، واشنگتن به شدت بابت لایحه عوامل خارجی که توسط تفلیس مطرح شده، مشکل دارد؛ لایحه‌ای که به گفته اپوزیسیون بازتابی از قانونی در روسیه است که به ادعای آنها برای سرکوب و خاموش کردن صدای مخالفان به کار گرفته می‌شود.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت، واشنگتن از «سالومه زورابیشویلی» رئیس‌جمهور گرجستان انتظار دارد که این لایحه را وتو کند.

وی به خبرنگاران گفت: «ما صراحتا در مورد نگرانی‌های خود در مورد قوانینی که با ارزش‌های دموکراتیک مغایرت دارد و گرجستان را از ارزش‌های اتحادیه اروپا دورتر می‌کند، صحبت کرده‌ایم.»

خبر مرتبط
نگرانی عمیق آمریکا از احتمال تصویب یک قانون در پارلمان گرجستان

اقتصادنیوز: سخنگوی کاخ سفید گفت که آمریکا نسبت به اجرایی شدن مصوبه پارلمانی «عوامل بیگانه» «عمیقا نگران» شده است.

سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت: « ما خواهیم دید که پارلمان گرجستان چه می‌کند، اما اگر این قانون تصویب شود، ما را مجبور می‌کند روابط خود را با گرجستان به طور اساسی ارزیابی کنیم.»

البته این مقام مسئول واشنگتن دقیقا نگفت که منظورش از این ارزیابی اساسی چیست.

پارلمان گرجستان تاییدیه نهایی را به این لایحه داده و آن را برای امضا و تبدیل به قانون یا وتو نزد رئیس‌جمهور ارسال کرده است.

خبر مرتبط
در گرجستان چه می گذرد؟/ درگیری شدید مقابل پارلمان تفلیس+ عکس

اقتصادنیوز: خبرگزاری تاس امروز (دوشنبه) گزارش کرد پلیس گرجستان با معترضان به لایحه «عوامل خارجی» پیش از مناظره قانونگذاران در پارلمان این کشور در تفلیس درگیر شد.

در روزهای گذشته ده‌ها هزار گرجستانی در پایتخت این کشور علیه این لایحه تظاهرات کردند و خواستار توقف آن در پارلمان شدند. این تظاهرات از بزرگترین تجمعات اعتراضی در بحبوحه یک ماه نارضایتی مردمی بوده است.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز به طور جداگانه گفت، واشنگتن برای روابط با تفلیس ارزش قائل است و معتقد است که ایالات متحده مایل است به تعمیق این روابط ادامه دهد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت: «هنوز زمان برای کار مشترک وجود دارد، اما دیدگاه ما این است که گرجستان باید مسیر خود را از آنچه که در آن قرار دارد، تغییر دهد.»

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی