آسمان در انتظار قائم/ قائم 105 به زودی در مدار قرار می گیرد

کدخبر: ۶۴۷۵۰۵
اقتصادنیوز: فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه پاسداران با اشاره به ویژگی‌های ماهواره‌بر قائم ۱۰۵ گفت: آخر امسال و یا اوایل سال آینده پرتاب این ماهواره‌بر ۴ مرحله‌ای انجام می‌شود.
 آسمان در انتظار قائم/ قائم 105 به زودی در مدار قرار می گیرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، سردار علی جعفرآبادی فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه، در گفتگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، درباره زمان دقیق پرتاب ماهواره‌بر قائم 105 اظهار داشت: در برنامه ما هست که ان‌شالله پرتاب این ماهواره‌بر اواخر امسال انجام شود. اگر توفیق پیدا کنیم و همه بخش‌ها برسند، این پرتاب تا آخر امسال انجام شود اما اگر نشود قطعاً در بهار سال آینده، قائم 105 را پرتاب می‌کنیم چراکه پرتاب این ماهواره‌بر جزو پروژه‌های جدی ما است.

وی درباره تاثیر و نتایج پرتاب این ماهواره‌بر در افزایش توان فضایی کشور نیز گفت: ماهواره‌بر قائم 105 می‌تواند محموله بزرگتری و تقریباً دو برابر نسبت به ماهواره‌بر قائم 100 را به مدار ببرد.

فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: در کنار این، قائم 105 اولین ماهواره‌بر 4 مرحله‌ای ما است که پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و اگر 4 مرحله با موفقیت انجام شود، راه را باز می‌کند برای اینکه ما ماهواره‌برهای بزرگتر از 4 مرحله‌ای برای مدارات بالاتر را با ثبات قدم بیشتری دنبال کنیم.

خبر مرتبط
نقد روزنامه سپاه بر تعطیلی شنبه‌ها/ فقط 5 درصد از نیروی کار ایران با خارج مرتبط‌اند؛ چرا شنبه را تعطیل می‌کنید؟

اقتصادنیوز: تعطیلی شنبه که از سوی برخی کارشناسان و رسانه‌ها اقدام جزئی و ساده‌ای برای بهبود تعاملات مالی و تجاری بین‌المللی تصویر می‌شود، در واقع نوعی جراحی فرهنگی رادیکال با پیامد‌های مهم است و از قضا به ضرر جریان فعالیت‌های کشور (اقتصادی، اداری، آموزشی و...) خواهد بود.

سردار جعفرآبادی در ادامه این گفت‌وگو درباره اینکه آیا ایجاد یک منظومه ماهواره‌ای در برنامه فضایی سپاه وجود دارد، خاطرنشان کرد: منظومه ماهواره‌ای مستلزم این است که زیر ساختارهای تولید تعداد زیاد ماهواره در کشور ایجاد شود و ماهواره‌برها هم به ثبات برسند که بتوانند با  سرعت بیشتری ماهواره‌ها را پرتاب کنند.

خبر مرتبط
فرمانده کل سپاه: اقتدار امروز نظام محصول مقاومت در جنگ بی‌پایان دنیاست

اقتصادنیوز: فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ایران اسلامی هر کجا از سوی دشمنان تحریم شد، در همان نقطه با اتکا به توان داخلی به موفقیت دست یافت.

وی با بیان اینکه هر دو برنامه در دستورکار سپاه است، تصریح کرد: ان‌شالله در سال‌های آتی بحث منظومه سازی را پیش خواهیم برد، اگر چه منظومه ممکن از 5 ماهواره شروع شود و تا 500 ماهواره را هم شامل شود اما رفتن به این سمت اجتناب ناپذیر است و ما هم در حوزه ماهواره و هم در حوزه ماهواره‌بر برنامه‌هایی داریم که انجام خواهد شد.

فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه پیش از این نیز اعلام کرده بود ماهواره بر قائم 105 در واقع قادر است وزنی را که به مدار می‌برد به 200 کیلوگرم ارتقا بدهد. البته اگر ماهواره سبک باشد تا 2 هزار کیلومتر هم می‌تواند برود و اگر ماهواره سنگین باشد تا 500 کیلومتر می‌رود ولی 200 کیلوگرم را در 500 کیلومتر قرار می‌دهد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی