تلاش ایروان برای نزدیکی به غرب/ توافق جدید نظامی این دو کشور

کدخبر: ۶۵۴۱۵۲
اقتصادنیوز: وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد، وزرای دفاع ارمنستان و فرانسه در پاریس با یکدیگر دیدار کرده و به توافق‌های جدیدی در زمینه همکاری نظامی بین ۲ کشور دست یافتند.
تلاش ایروان برای نزدیکی به غرب/ توافق جدید نظامی این دو کشور

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، این وزارتخانه روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: در این دیدار میان «سورن پاپیکیان» و «سباستین لکورنو» وزرای دفاع ارمنستان و فرانسه، وضعیت فعلی همکاری‌های دفاعی بین ارمنستان و فرانسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. وزیر دفاع ارمنستان در مورد پیشرفت اصلاحات دفاعی در کشورش و فعالیت‌های انجام شده در چارچوب همکاری‌های دفاعی با فرانسه در این زمینه اطلاعاتی را ارائه کرد. هر ۲ طرف بر اهمیت همکاری‌های نظامی-فنی در این زمینه تاکید کردند.

به‌ویژه، وزارت دفاع ارمنستان قرارداد همکاری با شرکت دفاعی فرانسوی-آلمانی KNDS امضا کرد، اما جزئیات این معامله فاش نشده است.

به گزارش اسپوتنیک، ایروان در سال ۲۰۲۳ دریافت کمک‌های نظامی از پاریس را آغاز کرد.

خبر مرتبط
آرامش در بازار ارز/ ایران از امارات و ترکیه عقب افتاد/ ارمنستان و آذربایجان درگیر شدند

اقتصادنیوز: بازار امروز را در حالی به پایان رسانده است که قیمت ها ثبات را در پیش گرفتند و تغییری را تجربه نکردند. همچنین قیمت درهم امارات در 16057 تومان ماندگار شد.

اوایل ماه جاری میلادی روسای ستادهای کل ارتش‌های فرانسه و ارمنستان با یکدیگر در آلمان دیدار کردند تا به بحث در مورد برنامه‌ها برای همکاری در حوزه مانور پرسنل نظامی و به اشتراک گذاشتن تجربیات ارتش‌های ۲ کشور بپردازند. مقام‌های ارمنستان اعلام کرده‌اند قصد متنوع ساختن منابع خود برای خرید تسلیحات را داشته و علاقمند به تعمیق همکاری‌ها با فرانسه و هند در حوزه صنایع نظامی هستند.

خبر مرتبط
دیدار سالیوان با دبیر شورای امنیت ارمنستان در حاشیه کنفرانس صلح اوکراین

اقتصادنیوز: دبیر شورای امنیت ارمنستان و مشاور امنیت ملی آمریکا در حاشیه کنفرانس صلح اوکراین با یکدیگر دیدار و رایزنی کردند.

ماه مارس گذشته دبیر شورای امنیت ارمنستان گزارش داد سهم روسیه در همکاری‌های ارمنستان با کشورهای خارجی در حوزه صنایع نظامی از ۹۶ درصد به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است.

سفر وزیر دفاع ارمنستان به فرانسه در شرایطی انجام می‌شود که ایروان تلاش دارد بعد از تحولات سال گذشته به غرب نزدیک‌تر شود.

جمهوری آذربایجان سال گذشته منطقه قره‌باغ را طی عملیاتی کوتاه از ارمنستان پس گرفت و به سه دهه کنترل جدایی‌طلبان ارمنستان پایان داد. کل جمعیت ارمنی منطقه - بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر - پس از آن به ارمنستان گریختند.

این درگیری روابط بین ۲ متحد سنتی، روسیه و ارمنستان، را تیره کرده و ایروان کرملین را متهم می‌کند که در محافظت از آن در برابر جمهوری آذربایجان شکست خورده است. «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان هم به‌تازگی گفت از ائتلاف تحت رهبری روسیه - سازمان پیمان امنیت جمعی - خارج می‌شود اما چارچوب زمانی مشخصی اعلام نکرد. پس از از دست دادن قره‌باغ، ایروان به دنبال ایجاد اتحادهای امنیتی جدید از طریق تعمیق روابط با غرب بوده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی