انگشت اتهام آلمان به روسیه/ ماجرا چیست؟

کدخبر: ۶۵۶۹۷۶
اقتصادنیوز: وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه روسیه را به انجام "حملات ترکیبی" به سه کشور بالتیک در امتداد مرز شرقی خود متهم کرد.
انگشت اتهام آلمان به روسیه/ ماجرا چیست؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، آنالنا بائربوک در یک کنفرانس خبری مشترک با بایبا براز همتای لتونیایی خود گفت که آلمان و متحدان غربی آن در مواجهه با تهدیدات فزاینده روسیه، همسایه کشورهای لیتوانی، لتونی و استونی، اتحاد خود را با کشورهای بالتیک تقویت خواهند کرد.

وی مدعی شد: ما اکنون شاهد این هستیم که کشورهای بالتیک و منطقه بالتیک به شدت در کانون جنگ ترکیبی روسیه قرار گرفته اند. هر هفته خبری از تداخل سامانهٔ موقعیت‌یابی جهانی(جی پی اس) در ترافیک هوایی، کشف یک شبکه اطلاعات نادرست جدید، یا ناپدید شدن ناگهانی شناورهای مرزی وجود دارد.

بائربوک با تاکید بر اینکه آلمان و متحدان غربی آن اخیرا حضور نظامی خود را در منطقه افزایش داده‌اند، وعده داد که برلین همه اقدامات برای تقویت دفاع و بازدارندگی در منطقه بالتیک را ادامه خواهد داد.

خبر مرتبط
هشدار دبیرکل سابق ناتو به آلمان/تردید در کمک به اوکراین به پوتین انگیزه می‌دهد

اقتصادنیوز: دبیر کل سابق ناتو تاکید کرد که آلمان با تردید درباره کمک بیشتر به اوکراین، باعث طولانی شدن جنگ می‌شود.

بائربوک تاکید کرد: من می خواهم بار دیگر تاکید کنم که شما تنها نیستید. امنیت کشورهای بالتیک و در نهایت امنیت لتونی، امنیت آلمان است.

وزیر خارجه آلمان گفت: "مرز با روسیه فقط یک مرز بالتیک یا فنلاند نیست، بلکه یک مرز مشترک برای اعضای ناتو و اتحادیه اروپا است. ما از هر سانتی متر خاک اتحاد خود دفاع خواهیم کرد، ما از روسیه نخواهیم ترسید، اما با اتحاد و قاطعیت و در عین حال خونسردی از قلمرو اتحاد خود محافظت خواهیم کرد. "

به گزارش ایرنا، رسانه های محلی روز پنجشنبه گزارش دادند که سه کشور بالتیک و لهستان از اتحادیه اروپا خواسته اند تا یک خط دفاعی در امتداد مرز مشترک ۷۰۰ کیلومتری با روسیه و بلاروس ایجاد کند تا از این بلوک در برابر تهدیدات نظامی و دیگر تهدیدهای مسکو محافظت شود.

رهبران کشورهای لتونی، لیتوانی، استونی و لهستان که همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند، نامه‌ای را به رئیس‌ اتحادیه اروپا نوشتند که در آن طرح پیشنهادی و هزینه این خط دفاعی تشریح شده است.

در این نامه آمده است: ایجاد یک سیستم زیرساخت دفاعی در امتداد مرزهای خارجی اتحادیه اروپا با روسیه و بلاروس نیاز شدید و فوری اتحادیه اروپا در برابر تهدیدات نظامی و ترکیبی را برآورده خواهد کرد.

این خط دفاعی همچنین نیازهای نظامی ناتو را برآورده می کند و مقامات اتحادیه اروپا هزینه آن را حدود ۲.۵ میلیارد یورو یا (۲.۷ میلیارد دلار) تخمین می زنند.

این نامه در حالی نوشته شده است که جنگ روسیه و اوکراین به سومین سال خود نزدیک می شود و در آن افزود شده که "مقیاس و هزینه های این تلاش مشترک مستلزم اقدام اختصاصی اتحادیه اروپا برای حمایت سیاسی و مالی از آن است. "

این کشورها افزودند: «تدابیر فوق‌العاده باید به کار گرفته شود، زیرا مرزهای خارجی اتحادیه اروپا باید با ابزار نظامی و غیرنظامی محافظت و دفاع شود.»

در اوایل ماه جاری، لهستان پس از اینکه یک سرباز در حمله مهاجران غیرقانونی کشته شد، منطقه حائل را در مرز شرقی خود با بلاروس احیا کرد. لهستان ادعا می کند بلاروس عمدا مهاجران را به سمت خاک این کشور هدایت می کند.

در ماه مه، نخست وزیر لهستان، دونالد تاسک و همتای یونانی وی از کمیسیون اروپا خواستند تا یک سپر دفاع هوایی در سراسر اروپا تشکیل دهد تا از حریم هوایی این اتحادیه در برابر تهدیدات ادعایی هواپیماها، موشک ها و پهپادهای مسکو محافظت کند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی