کی‌یف ناامید از عضویت ناتو/ آمریکا مخالف اصلی است/ ماجرا چیست؟

کدخبر: ۶۵۸۷۴۱
اقتصادنیوز: «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در آستانه نشست سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس این ائتلاف نظامی گفت: آمریکا و آلمان مخالفان اصلی پیوستن اوکراین به ناتو هستند.
کی‌یف ناامید از عضویت ناتو/ آمریکا مخالف اصلی است/ ماجرا چیست؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، امانوئل مکرون با اشاره به «مخالفت شدید» آمریکا و آلمان در رابطه با دعوت از اوکراین برای ملحق شدن به ائتلاف ناتو، اظهار داشت: در نهایت، این تصمیم متحدین خواهد بود که از اوکراین برای پیوستن به ناتو دعوت کنند.

بر اساس این گزارش، رئیس‌جمهوری فرانسه همچنین عدم دعوت از اوکراین برای شرکت در آخرین نشست ناتو در ویلنیوس پایتخت لیتوانی که خشم کی‌یف را برانگیخت، یادآور شد و گفت: این موضوع ضربه دیگری بر امید اوکراین برای پیشرفت [در روند عضویتش در ناتو] وارد کرد.

وی تصریح کرد: زمانی که اوکراینی‌ها به این نتیجه رسیدند که درها [برای عضویت این کشور در ناتو] باز است اما نه چندان زیاد، بسیار دلخور شدند و من فکر می‌کنم این «سناریو برای نشست واشنگتن نیز همان گونه است.»

خبر مرتبط
اوربان پای ترامپ را به جنگ اوکراین باز کرد/ رئیس جمهور سابق آمریکا ناجی کی‌یف می‌شود؟

اقتصادنیوز :ویکتور اوربان با بیان اینکه روسیه قوای نظامی قدرتمندی داشته و شکست آن بسیار دشوار است، گفت «دونالد ترامپ» چهره‌ای است که می‌تواند این جنگ را به پایان برساند.

از سوی دیگر، پیتر پلگرینی رئیس‌جمهور اسلواکی گفت که اوکراین نباید روی اعطای مجوز رایگان برای پیوستن به ناتو در نشست سران این ائتلاف نظامی به میزبانی واشنگتن حساب کند.

وی افزود: ما [بر این موضوع] اصرار خواهیم داشت که در بند مربوط به این موضوع ذکر شود که پذیرش در ناتو مشروط به شرایط خاصی باشد و کشورهای عضو این ائتلاف، با این امر موافق باشند.

پس از حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۰)، کی‌یف خواستار عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو شد. دبیرکل ناتو پیشتر گفته بود که اوکراین سرانجام به این سازمان نظامی خواهد پیوست اما تاریخی برای آن مشخص نکرد.

خبر مرتبط
تداوم حمایت‎‌های ناتو از اوکراین/ یک طرح جدید برای پشتیبانی کی‌یف در راه است

اقتصادنیوز: ناتو قصد برنامه‌های حمایت از اوکراین در نبرد با روسیه را گسترش دهد.

این در حالی است که اعضای ناتو بارها تاکید کرده‌اند تا زمانی که اوکراین در جنگ به سر می‌برد، امکان عضویت این کشور در ناتو وجود ندارد.

همچنین سران اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ باوجود مخالفت مجارستان، با آغاز مذاکرات عضویت اوکراین در این اتحادیه موافقت کردند.

از سوی دیگر، روزنامه انگلیسی «گاردین» به تازگی با اشاره به نشست سالانه سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی نوشته بود: پذیرش اوکراین در لیست کشورهای عضو ناتو، امنیت ایالات متحده و متحدان ناتو را کاهش می‌دهد و خطر قابل توجهی برای کل ائتلاف به دنبال دارد.

از ۹ تا ۱۱ جولای (۱۹ تا ۲۱ تیرماه) واشنگتن میزبان نشست سران ناتو است که به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تشکیل این ائتلاف نظامی در سال ۱۹۴۹ (۱۳۲۸) برگزار می‌شود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی