کدخبر: ۳۶۲۰۸۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پیش بینی بازار ارز و طلا در ابتدای پاییز

دو مرز مهم برای سکه و دلار/ هفته مرگ و زندگی نوسان گیران

اقتصاد نیوز:سرنوشت دلار و سکه به دو مرز مهم گره‌خورده است: ۲۷ هزارتومانی برای اسکناس آمریکایی و ۱۳ میلیون تومانی برای فلز گران‌بهای داخلی.

در هفته‌ای که گذشت  مرز 27 هزار تومان برای دلار و 13 میلیون تومان برای سکه به‌صورت مقطعی بارها شکسته شدند، ولی معامله گران هیچ‌گاه نتوانستند قیمت بسته‌شده این دو دارایی ارزشمند را بالای این مرزها مشاهده کنند. برخی فعالان، باور دارند، درصورتی‌که سکه بازان و دلار کاران در هفته جاری نتوانند با استفاده از جو سیاسی پیرامون چکانده شدن احتمالی بند ماشه توسط آمریکا قیمت‌ها را به سطوح بالاتر ببرند، ریزش فلز گران‌بهای داخلی و دلار آغاز خواهد شد. این در حالی است که رشد به آن‌سوی مرزها، می‌تواند زمینه‌ساز ورود تقاضاهای احتیاطی جدید به بازارها شود. از جهت وقوع چنین نوسانات غیرمنتظره‌ای، این هفته برای برخی معامله گران می تواند رنگ مرگ و زندگی به خود بگیرد، حال آنکه در فضاهای پرالتهاب، دسته ای از معامله گران هم همیشه ترجیح می دهند به تماشای روند بازار بنشینند و زمانی که جهت قیمت ها مشخص تر شود، خرید و فروش های خود را از سر بگیرند.برخی مشاوران فنی به نوسان گیران توصیه می کنند در بازار هفته جاری حاشیه نشین باشند و به طمع اثر ماشه وارد بازار نشوند زیرا بازار ساز در این هفته پر قدرت حضور دارد و اجازه نوسان نمی دهد.

از هیجان تا احتیاط

بازارها با التهاب و هیجان هفته ای که گذشت را آغاز کردند، ولی در انتهای هفته تنها ردپای احتیاط در بازار قابل مشاهده بود. دلار در همان روز اول هفته وارد کانال 26 هزار تومانی شد و سکه هم توانست کانال 12 میلیون تومانی را فتح کند. در ادامه هفته اسکناس آمریکایی گاهی به بالای مرز 27 هزار تومانی سرک کشید و سکه هم ساعاتی را در کانال 13 میلیون تومان سپری کرد. با این حال، روز پنج شنبه خبری از این مرزشکنی ها نبود و حجم معاملات در بازار پایین آمده و شدت نوسانات نیز کاهش یافته بود. این موضوع موجب شد که حتی قیمت سکه و دلار نسبت به روز چهارشنبه با افت جزیی مواجه شوند. دلار روی عدد 26 هزار و 900 تومان به کار خود خاتمه داد که 50 تومان کمتر از روز پنجم هفته بود. سکه هم با افت 45 هزار تومانی روی عدد 12 میلیون و 855 هزار تومان ایستاد.

هفته حساس برای سکه های کوچک

نیم سکه طی یک هفته نزدیک به یک میلیون تومان افزایش یافت تا بیشترین میزان بازدهی را در میان تمام بازارها به نام خود ثبت کند. این سکه کوچک در انتهای هفته در محدوده 6 میلیون و 750 هزار تومان قرار گرفت که بیش از 14 درصد رشد را نسبت به پنج شنبه 20 شهریورماه نشان می داد. پس از نیم سکه، ربع سکه در رده دوم جدول بازدهی با ثبت بیش از 12 درصد رشد قرار گرفت. برخی فعالان باور داشتند، رشد قابل توجه این سکه های کوچک در مقابل سکه امامی که حدود 7 درصد رشد هفتگی داشت، به دلیل ورود تقاضای احتیاطی افراد عادی به بازار است که ترجیح می دهد سکه های با قیمت های پایین تر را خریداری کنند. با این حال، رشد زیاد سکه های کوچک می تواند در هفته جاری برای خریداران دو ریسک به همراه داشته باشد: اول اینکه در صورتی که روند کلی بازار افزایشی باشد، به اندازه سکه امامی رشد نکنند؛ چرا که ربع سکه و نیم سکه بخشی از افزایش خود را در هفته گذشته پیش خور کرده اند. دوم اینکه در صورتی که روند بازارها نزولی شود، احتمال ریزش شدیدتری برای ربع سکه و نیم سکه وجود خواهد داشت. در هفته ای که سکه های کوچ صدر جدول را قبضه کرده بودند، شاخص کل بورس نتوانست به رتبه ای بیش تر از سوم دلخوش کند؛ این شاخص هم در هفته گذشته با بیش از 9 درصد رشد به نقطه حساس یک میلیون و 704 هزار واحدی رسید. رفتن به سوی سطوح بالاتر می تواند بازدهی شهریوری بورس را مثبت کند.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
96 نفر این پست را پسندیده اند