بانک مرکزی به وعده تزریق ارز عمل کرد؛

اعلام قیمت و حجم تزریق ارز در روز دوشنبه

کدخبر: 366880
اقتصاد نیوز : مطابق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی رقم تزریق دلار به صورت اسکناس و از طریق صرافی‌های بازار متشکل انجام شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز، در حالی که صبح امروز، تحت تاثیر انتشار خبر تزریق روزانه 50 میلیون دلار به بازار ارز، روند قیمت ارز در بازار نزولی شده بود، از نیمه‌ی روز روندها صعودی شد. قیمت‌های‌ اولیه دلار در بازار آزاد با کاهش نسبت به قیمت بسته شده دیروز به کانال 30 هزار تومان نزول کرد و در محدوده‌ی 30 هزار و 750 تومان قرار گرفت. اما از نیمه‌ی روز قیمت دلار به کانال 31 هزار تومانی برگشت و تا ساعت 3 به محدوده‌ی 31 هزار و 600 تومان رسید.

»»» بیشتر بخوانید؛

۸۵ میلیون دلار در بازار متشکل عرضه شد

تزریق دلار به بازار با قیمت ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان

در نیمه‌ی اول روز بازار منتظر دامنه‌ی تاثیر تزریق ارز بود اما در نیمه‌ی دوم روز این تصور ایجاد شد که بازارساز به وعده خود عمل نکرده است. فعالان بازار احساس می‌کنند که ارز وعده داده شده تزریق نشده و علت صعودی شدن نرخ دلار همین است. اگر بانک مرکزی خلف وعده کرده باشد این اتفاق می‌تواند موجب کاهش اعتماد به بازارساز شود و نوسان قیمت‌ها در بازار ارز را تشدید کند.

تزریق دلار با قیمت 30 هزار و 200 تومان

پیگیری‌های اقتصاد نیوز نشان می‌دهد که تزریق وعده داده شده در قیمت 30 هزار و 200 تومان انجام شده است. مطابق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی رقم تزریق دلار به صورت اسکناس و بالغ بر 85 میلیون دلار بوده است که از طریق صرافی‌های بازار متشکل انجام شده است.

مسئله شفافیت

مسئله نوسان در بازار ارز یک مسئله جدا از سایر بازارها نیست. اگر قرار است نوسان‌های بازار مدیریت شود، تزریق ارز فقط با پوشش نیازهای واقعی فشار تقاضا را تعدیل می‌کند، اما بازار ارز نیازمند کاهش نااطمینانی عمومی است. کاهش نااطمینانی عمومی هم نیازمند جعبه‌ ابزاری است که مجموعه‌ای از ابزارهای سیاسی و اقتصادی را شامل شود. سیاست‌گذار همان‌طور که در زمینه مدیریت ارز به شفاف‌سازی روی آورده است، باید در زمینه سیاست‌های پولی نیز شفافیت بیشتری ایجاد کند.

انتظارات یک‌سویه و ریسک‌های بازار

روند بازارها نشان می‌دهد که انتظارات یک سویه حرکت می‌کند و خوش‌بین‌ها حاشیه‌نشین هستند. با توجه به عدم قطعیت‌های پیش رو در حوزه‌های مختلف، ریسک فعالیت در بازارها بالا رفته است. یکی از این عدم قطعیت‌ها انتخابات امریکاست. انتخاباتی که در آن دو چهره با دو سیاست مختلف حضور دارند و پیروزی هر کدام مسییر اجرایی را متفاوت می‌کند.

 

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما