کدخبر: ۳۷۲۲۶۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سقف پرواز بازار سکه کجاست؟

حباب میلیونی در قیمت سکه +جدول

اقتصادنیوز : مقایسه قیمت های اسمی انواع سکه با قیمت ذاتی آن از میزان حباب بین یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تا دو میلیون و ۴۰ هزار تومان خبر می دهد.

به گزارش اقتصاد نیوز، بازار سکه مجددا وارد محدوده حبابی شد پدیده ای که موجب می شود قیمت اسمی از قیمت ذاتی فاصله بگیرد. حباب سکه را بر مبنای قیمت طلای جهانی و قیمت دلار در بازار محاسبه می کنند. در میان انواع سکه طلا بیشترین حباب متعلق به ربع است. کمترین میزان حباب نیز متعلق به قطع نیم هست، قیمت نیم با قیمت دیروز دلار در بازار و قیمت اونس جهانی یک میلیون و 100 هزار تومان از ارزش ذاتی بالاتر است.

 قیمت دلار 45 هزار تومانی در ربع سکه

حباب قیمتی ربع سکه بیش از دو میلیون تومان است و با قیمت کنونی طلا، این قطعه نیازمند قیمت دلار عجیب و غریبی است.

اگر قیمت طلای جهانی در سطح 1866 دلار کنونی باقی ماند حباب قیمت سکه در شرایطی صفر می شود که نرخ دلار به سطح 45 هزار تومان برسد. این متغیر نشان می دهد خرید ربع سکه در شرایط کنونی نیازمند ریسک بالایی است.

شبیخون قیمت طلا به بازار سکه

قیمت سکه تا دیروز چشم امید به بازار طلا نیز داشت، انتظار افزایش در بازار جهانی نیز بالا بود. گرچه با قیمت های صعودی دیروز نیز حباب سکه تمام در محدوده یک میلیون تومان بود اما حرکت طلا و نوسان نرخ دلار معامله گران را برای حفظ قیمت ها در سطوح کنونی امیدوار نگه داشته بود.

اما بازار سکه در حالی امروز به استقبال معاملات می رود که طلای جهانی بعدازظهر دیروز دچار شبیخون شد.

به گزارش اقتصاد نیوز، بازار طلا سرمستانه از پیروزی بایدن و سیاست های انبساطی سودای فتح مجدد قله دو هزار دلار را داشت اما ظرف نیم ساعت قصر طلا دگرگون شد.

بعدازظهر دیروز اعلام شد آزمایش واکسن کرونا با اثر 90 درصد موفقیت آمیز بوده است. همین خبر طلا را دچار نوسانی کرد که در هفت سال گذشته بی سابقه بود.

قیمت اونس از میانه کانال 1900 تا نزدیک 1850 دلار سقوط کرد با این سقوط پیش بینی می شد معاملات سکه نیز دچار شوک شود اما عجیب معامله گران در پشت خطی معکوس عمل کردند. در حالی که با قیمت طلای دیروز و قیمت بسته شده دلار ارزش ذاتی قیمت سکه کمتر از 12 میلیون تومان بود اما معامله گران سکه را در کانال 13 میلیون تومان نگه داشتند.

میزان ریسک معامله گران سکه در شرایط کنونی بسیار بالا رفته است. زیرا در هنگامه سقوط طلای جهانی فقط باید به نوسان نرخ دلار چشم داشته باشند که قیمت را در کانال 13 میلیون تومان حفظ کنند.

قیمت دلار در روز گذشته در محدوده 26 هزار و 850 تومان بسته شد اما این قیمت کفاف حمایت از قیمت های کنونی سکه را نمی دهد سکه برای ماندن در کانال 13 میلیون به دلار بالای 29 هزار و 500 تومان نیاز دارد. اتفاقی که حتی معامله گران فردایی نیز چندان به ملاقات با آن اعتقاد ندارند. بالاترین قیمت دلار در معاملات فردایی 27 هزار و 800 تومان بوده است. رقمی که با قیمت مورد انتظار معامله گران سکه فاصله 1700 تومانی دارد. برای اینکه این تفاوت معنا شود می توان میزان نوسان در بازار دیروز را مبنا قرار داد.

بازار دیروز که از قضا بازار پر نوسانی بود در حدود 750 تومان افت و خیز قیمتی را تجربه کرد. بازار امروز اگر قرار باشد به انتظار معامله گران پاسخ دهد باید دامنه تغییرات وسیع تری داشته باشد. البته در بازار های این روزهای ایران هیچ اتفاقی غیر ممکن نیست اما دوام و پایداری بیشتر از حادثه اهمیت دارد. با توجه به چشم انداز پیش رو و حتی برخی اخبار در خصوص گشایش های احتمالی که هیچ ربطی به دولت آینده آمریکا ندارد و از قضا در دولت کنونی رخ داده، نمی توان به پرواز سکه بدون موتور روشن امیدوار بود.

سکه (13)

 

این مطلب برایم مفید است
96 نفر این پست را پسندیده اند