رویداد‌های مهم اقتصاد جهان در هفته جاری+ جدول

دو قرار بزرگ در بازار طلا

کدخبر: 373388
بازار‌های جهانی به سبب خبر واکسن کرونا هفته پیش نوسانات و تغییرات روندی بسیاری را تجربه کردند. این هفته انتظار نمی‌رود که خبری از این نوع داشته باشیم. افزایش شیوع کرونا و عوامل سیاسی احتمال می‌رود این هفته قالب باشند.

به گزارش اقتصادنیوز، بازار‌ها هفته پیش به دلیل گزارش واکسن فایزر-بایون‌تک هفته بسیار متلاطمی را پشت سر گذاشتند. قیمت طلا 3.26 درصد یا 63 دلار کاهش یافت و از کانال 1900 به 1800 رسید. بورس آمریکا و قیمت نفت اما روندی عکس قیمت طلا را تجربه کردند. به گفته تحلیل‌گران رویداد‌های اقتصادی این هفته مانند هفته گذشته احتمالاً تأثیری کمی را بر بازار خواهند گذاشت.

تقویم اقتصادی

عوامل تأثیر گذار این هفته

مهمترین اتفاقاتی که می‌تواند این هفته بر بازار‌ها مؤثر باشد، عوامل سیاسی حول وحوش انتخابات آمریکا است. زیرا رئیس جمهور مستقر ترامپ همچنان نتایج انتخابات آمریکا را نپذیرفته است. در صورت ادامه عدم پذیرش نتایج یا افزایش تنش احتمال دارد با افزایش نا اطمینانی قیمت طلا افزایش یابد اگرچه تا امروز این ادعا‌ها تا به امروز خیلی جدی گرفته نشده‌اند و حتی مقامات ارشد حزب جمهوری‌خواه همچنان از ادعاهای با احتیاط پشتیبانی می‌کنند.

از طرفی دیگر افزایش فزاینده تعداد مبتلایان و فوتی‌ها در سراسر جهان و بخصوص در آمریکا در این هفته بو اوج خود رسیده اند. می‌تواند برای قیمت نفت خام تأثیری نزولی داشته باشد. با این حال اخبار واکسن می‌تواند تمام این تأثیرات را خنثی کند، اگرچه به ‌نظر نمی‌رسد تا هفته آینده خبری جدید از این واکسن به دست برسد. قرار است سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) تا پایان هفته آینده بررسی خود را در باب این واکسن ارائه دهد. 

بارت ملک، از تی‌دی سکوریتیز اما تأثیر واکسن را در روند میان مدت چندان مهم نمی‌داند. وی می‌گوید: حتی با وجود واکسن همچنان اقتصاد کند و ضرب دیده‌ای خواهیم داشت، دسترسی واکسن برای همه مدت زمان زیادی نیاز دارد و آنها به اقدامات قوی دولت احتیاج دارند که برای سال‌های زیادی از طریق چاپ پول تأمین می‌شوند و این به معنای محیط مناسب برای طلا است. مالک همچنین در مورد بازار طلا گفت: ما همچنین چشم‌انداز  پایان سال 2021 را در حدود 2500 دلار می‌بینیم. 

در مجموع به نظر می رسد در این هفته دو قرار بزرگ با دو نتیجه متفاوت پیش روی بازار طلا استف اول احتمال تنش های سیاسی که اثر افزایشی بر قیمت دارد و دوم اخبار مثبت از واکسن که اثر کاهنده. طلا به کدام قرار می رسد؟ یک هفته صبر کنید.

source: اقتصادنیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید