حذف یک ریسک در بازار دلار

واکنش بازار ارز به عقب نشینی اروپا از صدور قطعنامه

کدخبر: 397157
اقتصاد نیوز: سه کشور اروپایی از پیگیری صدور یک قطعنامه علیه ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی منصرف شدند. این انصرف می تواند فشار به قیمت دلار در مسیر افزایش را کمک کند.

به گزارش اقتصاد نیوز، دیپلمات های اروپایی به برخی خبرگزاری های بین المللی گفته اند آلمان، فرانسه و انگلیس از طرح خود برای صدور قطعنامه علیه ایران پس از توقف اجرای پروتکل الحاقی عقب نشسته اند.

برخی رسانه‌ها در روزهای گذشته گزارش دادند که آمریکا و سه کشور اروپایی باقی‌مانده در برجام قصد دارند تا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کنند که در آن از ایران به دلیل توقف اقدامات داوطلبانه تحت برجام انتقاد شده است. 

اما خبرنگار ارشد وال استریت ژورنال از عقب نشینی تروئیکای اروپایی برای ارائه قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد. نورمن لارنس در توئیتی نوشت: اخباری به گوش می‌رسد که قطعنامه سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) علیه ایران در آژانس ارائه نخواهد شد. آن‌ها عقب نشینی کردند. این خبر به صورت رسمی تایید شد 

به گزارش ایرنا، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز پنجشنبه در توئیتی این اتفاق را تایید کرد و نوشت؛ در پی رایزنی‌های گسترده‌ای که آژانس بین المللی انرژی صورت گرفت، «بارقه‌ای از امید برای جلوگیری از بروز تنش‌های غیرضروری در حال ظهور است.»

پیشتر خبرنگار ارشد وال استریت ژورنال از عقب نشینی تروئیکای اروپایی برای ارائه قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد. نورمن لارنس در توئیتی نوشت: اخباری به گوش می‌رسد که قطعنامه سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) علیه ایران در آژانس ارائه نخواهد شد. آن‌ها عقب نشینی کردند.

پس از این خبر، معامله گران بازار ارز اعتقاد داشتند که جناح افزایشی قیمت دلار تضعیف شده است و ممکن است تحت تاثیر این خبر نوسان افزایشی متوقف شود.

البته برخی تحلیل گران اعتقاد دارند به جهت فنی کف قیمت دلار در بازار ارز قوی شده و امکان شکستن آن سخت است اما امکان صعود تند و تیز در بازار نیست. 

برخی می گویند: کف قیمت دلار ابتدا 25 هزار تومان  و بعد 24 هزار و 930 تومان است این کف فعلا محکم است و ثبات زیر قیمت 23 هزار مقدور نیست اما اگر فروش نفت بالاتر رود و به بالای مرز دو میلیون بشکه در روز برود قیمت می تواند پایین بیاید. در حال حاضر معامله گران اعتقاد دارند هر افزایش قیمتی در بازار دلار فروش دارد.

در بازار ارز امروز قیمت دلار در بالای مرز 25 هزار تومان بسته شده است، قیمت سکه نیز در محدوده 10 میلیون و 750 هزار تومان تا 10 میلیون و 800 هزار تومان معامله شد.گرم طلای 18 عیار نیز یک میلیون و 50 هزار تومان قیمت خورد.

خبرها نیز حاکی از آن است ایران در حال تماس با برخی از مشتری های منطقه ای خود برای از سرگیری صادرات نفت است،بلومبرگ گزارش داده است ایران و برخی پالایشگاه های آسیایی در حال مذاکره برای تجارت مجدد نفت هستند.

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما