شیب تند نوسان ارزی در آخر هفته+نمودار

برزخ 1200 تومانی قیمت دلار/ پیش بینی بازار ارز

کدخبر: 397345
اقتصاد نیوز: قیمت دلار از ابتدای زمستان در یک برزخ 1200 تومانی گیر کرده است همین اتفاق موجب شود پیش بینی قیمت دلار در بازار تحت این پدیده باشد.

به گزارش اقتصاد نیوز،از ابتدای زمستان نرخ اسکناس آمریکایی در بازه 24 هزار و 500 تا 25 هزار و 700 تومان در حال نوسان است و هفته گذشته هم با وجود انتشار اخبار کاهشی توان عبور از این برزخ را پیدا نکرد.

دلار تهران در روز شنبه با نرخ 25 هزار و 600 تومان گشایش شد و تحت تاثیر اخباری مانند آزادسازی یک میلیارد دلار ارز بلوکه شده ایران در کره جنوبی و توافق رئیس کل بانک مرکزی با مدیر عامل بانک تجارت عراق مبنی بر پرداخت منابع مالی ایران از دیگر کشورها با همکاری این بانک قرار گرفت و در طول هفته با کاهش 700 تومانی به محدوده .24 هزار و 900 تومان رسید.

تنزل قیمت ها در این هفته و به خصوص در روز پنج شنبه که به دلیل عدم صدور قطعنامه  سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس علیه ایران بعد از توقف اجرای پروتکل الحاقی روی داد، نشان می دهد در روزهای پایانی سال 99 ، بازارها همچنان به رویدادهای سیاسی توجه بیشتری دارند تا رخدادهای اقتصادی. چراکه از شنبه تا چهارشنبه قیمت دلار به آهستگی و روزانه به اندازه حدودا 70 الی 100 تومان پایین می رفت اما در روز پنج شنبه نوسان قیمت از صبح تا شب 400 تومان بود.

عملکرد بازارساز در هفته دوم اسفند

در دو هفته ابتدایی اسفند ماه، قیمت خرید و فروش ارز صرافی ملی بر حسب واحد پولی ریال تعیین شد مثلا پنج شنبه قیمت فروش یورو و دلار به ترتیب 246 هزار و 599 ریال و 297 هزار و 433 ریال بود. اما چرا در حالی که واحد پولی تومان در معاملات ارز و حتی کالا مورد استفاده قرار می گیرد، صرافی ملی اصرار به شیوه قیمت گذاری ریالی دارد؟

برای پاسخ به این سوال لازم است توضیح دهیم که صرافی های خصوصی قیمت ارز را با سود یک درصد نسبت به نرخ سنا در بازار متشکل محاسبه می کنند که دسترسی به این عدد با مراجعه به سایت رسمی این بازار برای عموم امکان پذیر است. روز پنج شنبه قیمت یورو و دلار در سامانه سنا به ترتیب  294 هزار و 488 ریال و 244 هزار و 157 ریال مشخص شده بود که با احتساب یک درصد از آن به نرخ صرافی ملی در فروش ارز خواهیم رسید. با این حساب قیمت فروش یورو یک درصد بالاتر از بازار متشکل 29 هزار 742 تومان می شود و قیمت دلار نیز با احتساب یک درصد بیشتر به24 هزار 659 تومان خواهد رسید. بنابراین شاید به رسمیت شناختن قیمت ها در بازار متشکل و تمایل به تک نرخی نمودن نرخ ارز را بتوانیم مناسب ترین جواب برای این پرسش درنظر بگیریم.

113D0EEF-869F-412C-8EB8-59B9EE7D36FE

 

پیش بینی میان مدت بازار ارز

به باور معامله گران ارزی عامل کلیدی که می تواند تا پایان سال نرخ دلار را افزایشی کند، تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی ( FATF) است که با نپذیرفتن دو لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) و مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی( پالرمو)، امیدواری سفته بازان به نوسانات شارپی قیمت ها بیشتر و بستر عبور دلار از کانال 25 هزار تومان هم مهیاتر خواهد شد. البته به باور برخی دیگر از بازیگران بازار با نزدیکی به پایان سال شرکت های تجاری و صادر کنندگان برای تسویه حساب های ریالی و یا برای رفع تعهدا ارزی 99 ، اقدام به عرضه ارز نموده و قیمت ها کاهشی می گردد

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما