کابینه رئیسی هنوز سیگنالی به بازار ارسال نکرده است

طلا بدهکار سکه شد /انتظارات افزایشی در بازار ارز

کدخبر: 432879
اقتصاد نیوز : قیمت طلای جهانی قدری بالا کشید، اما سکه کمی افت کرد، این مسئله با بزرگ شدن اندازه حباب سکه در هفته اخیر مرتبط بود، در واقع رشد طلا تنها کمک کرد اندازه حباب قدری کوچک شود.

به گزارش اقتصادنیوز، قیمت طلای جهانی که در اولین ساعات معاملات روز گذشته در حوالی 1733 دلار قرار داشت، در طول معاملات روز گذشته روند صعودی را دنبال کرد.

قیمت طلا که در آخرین ساعات معاملات روز گذشته روی 1752 دلار قرار داشت در شروع معاملات امروز نیز قدری رشد کرد و ظهر امروز به وقت ایران در حدود 1757 دلار قیمت گذاری شد.

مقاومت سکه در قابل کاهش قیمت

قیمت سکه عصر روز گذشته روی 11 میلیون و 630 هزار تومان قرار داشت. اندازه حباب سکه بعد از افت ناگهانی طلا به صورت غیر متعارفی بزرگ شد.

احتمالا فعالان بازار انتظار داشتند که رشد قیمت طلای جهانی یا دلار دوباره سکه را به ارزش ذاتی خود نزدیک کند و به همین خاطر سکه در سطوح بالای قیمتی مقاومت می‌کرد.

سکه خلاف طلای جهانی حرکت کرد

قیمت سکه در شروع معاملات امروز 50 هزار تومان از نرخ عصر روز گذشته کمتر بود و روی 11 میلیون و 580 هزار تومان قرار داشت. با وجود اینکه طلای جهانی قدری رشد کرد، قیمت سکه کاهش یافت.

این مسئله از این جهت که حباب قیمتی سکه هنوز در سطوح بالایی قرار دارد قابل درک است(شاید هم رشد قیمت طلا کمتر از حد انتظار فعالان بازار سکه بود و این مسئله بر قیمت سکه تاثیر منفی گذاشت).  اگر قیمت عصر روز گذشته دلار (26 هزار و 520 تومان) و نرخ ظهر امروز طلا را در نظر بگیریم، اندازه حباب قیمتی سکه نزدیک به 5.5 درصد به دست می‌آید.

اندازه حباب سکه در روزهای اخیر تا نزدیکی 7 درصد نیز رفته بود. چون حباب سکه بزرگ است نمی‌توان انتظار داشت با رشد قیمت طلای جهانی سکه خیلی رشد کند و رشد قیمت طلا اثرش را در کوچک کردن اندازه حباب می‌گذارد.  (قیمت سکه امامی در طول معاملات امروز رشد کرد و در حدود ساعت 12 و 30 دقیقه عصر روی 11 میلیون و 600 هزار تومان قرار گرفت)

جهت انتظارات در بازار دلار افزایشی است

به صورت کلی جهت انتظارات در بازار افزایشی است. قیمت دلار در سطوحی قرار گرفته است که از بعد از تعطیلات عید امسال کم‌سابقه بود. در روز تعطیلی بازار متشکل ارزی عمده قیمت‌هایی که از معاملات فردایی دلار اعلام می‌شد، بالای 26 هزار و 600 تومان قرار داشت.

تحلیل‌گران احتمال می‌دهند قیمت دلار در شرایط کنونی ظرفیت ثبت نوسانات شدیدی را دارد. فعالان بازار نسبت به روند مذاکرات احیای برجام نامطمئن هستند و کابینه معرفی شده از سوی رئیس جمهور جدید تا به حال سیگنال کاهشی مهمی برای بازار ارسال نکرده است.

بازار ارز

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت سکه امامی امروز با وجود افزایش قیمت طلای جهانی قدری افت کرد، حباب قیمتی سکه با سقوط طلا در روز جمعه خیلی بزرگ شده بود و این مسئله که سکه هم جهت با طلا حرکت نکرد به نوعی قابل درک است.

قیمت دلار در معاملات فردایی امروز بالای 26 هزار و 600 تومان نوسان می‌کرد و فعالان بازار هنوز سیگنال کاهشی مهمی از سوی کابینه دولت جدید دریافت نکرده بودند.

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از تحولات بازار سهام در اولین روز کاری پائیز؛

    اقتصادنیوز: امروز ۳ مهر ۱۴۰۰ شاخص کل بیشترین رشد سال ۱۴۰۰ را ثبت کرد و پس از ۶ ورود نقدینگی حقیقی ثبت شد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما