سایه سنگین مذاکرات هسته ای بر سر بازار ارز؛

قیمت دلار و سکه اوج گرفت/بازار منتظر کابینه‌جدید؟

کدخبر: 435452
اقتصاد نیوز : قیمت دلار رقم‌هایی بالای 27 هزار و 800 تومان را به ثبت رساند. احتمال دارد بازار هنوز تحت تاثیر کمبود تقاضای 6 روز تعطیلی باشد، اما به طور کلی اخبار این روزها مانند یک نیروی صعودی بر قیمت دلار عمل می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز، قیمت دلار عصر روز گذشته روی 27 هزار و 460 تومان قرار داشت. مرز 27 هزار و 500 تومان برای دلار مهم تلقی می‌شد. قیمت دلار در شروع معاملات امروز با قدرت از این مرز عبور کرد.

قیمت دلار در شروع معاملات امروز 27 هزار و 850 تومان بود اما در ادامه قدری کاهش یافت و در آخرین ساعات معاملات نیمه اول روز روی 27 هزار و 770 تومان قرار گرفت.

آیا کمبود عرضه علت رشد قیمت دلار است؟

در میان اخبار مربوط به مذاکرات احیای برجام، اظهار نظر سخنگوی وزارت خارجه که شروع دور جدید مذاکرات را منوط به تکمیل تغییر و تحولات در قوه مجریه ایران عنوان کرده، توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

خبر دیگری که توجه فعالان بازار را به خود جلب کرده است به گزارش منابع اسرائیلی از استراتژی نخست‌ وزیر اسرائیل  برای ممانعت از بازگشت واشنگتن به برجام حکایت دارد. بر این اساس "نفتالی بنت" در دیدار خود  با رئیس جمهور آمریکا تلاش خواهد کرد با ارائه یک استراتژی جدید ضد ایرانی مانع بازگشت آمریکا به برجام شود.

جهت اخبار مربوط به مذاکرات احیای برجام نسبتا منفی است و با وجود عرضه بالای دلار در بازار متشکل روز گذشته، قیمت دلار امروز مسیر افزایشی را دنبال کرد. علاوه بر اخبار برجام و امیدها و انتظارات فعالان بازار، ممکن است کمبودی که به واسطه 6 روز تعطیلی بازار متشکل در عرضه دلار به وجود آمد، در افزایش قیمت دلار نقش ایفا کرده باشد.

در نتیجه اگر عرضه بالای دلار در روزهای آتی ادامه داشته باشد، شاید قیمت دلار بازگشت کند. برخی تحلیل‌گران نیز معتقدند استقرار وزرای جدید و تثبیت شرایط ممکن است از تب و تاب بازار دلار بکاهد و قدری قیمت‌ها را تعدیل کند.

سکه امامی

قیمت سکه به 12 میلیون و 300 هزار تومان نزدیک می‌شود

قیمت سکه امامی عصر روز گذشته روی 12 میلیون و 160 هزار تومان قرار داشت. سکه جایگاه خود را بالای مرز 12 میلیون  تومان تثبیت کرده بود.

در معاملات روز گذشته طلای جهانی، قیمت فلز گرانبها از مرز 1800 دلار عبور کرد و باعث شد سکه معاملات امروز را با تغییرات مثبت قیمتی آغاز کند. قیمت سکه در شروع معاملات امروز  12 میلیون و 280 هزار تومان بود. قیمت طلای جهانی در ساعت 11 و 50 دقیقه صبح به وقت ایران روی 1804 دلار قرار داشت.  قیمت دلار در این مقطع 27 هزار و 740 تومان بود. بر این اساس اندازه حباب سکه حدود 4 درصد (4.23 درصد) به دست می‌آمد. قیمت سکه در ادامه معاملات قدری افت کرد و در پایان معاملات نیمه اول روز روی 12 میلیون و 250 هزار تومان قرار گرفت.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت دلار آمریکا معاملات امروز را با تغییرات مثبت قیمتی آغاز کرد و رقم‌های بالای 27 هزار و 800 تومان را به ثبت رساند.

احتمال دارد بازار هنوز به خاطر تعطیلی 6 روزه با کمبود عرضه مواجه باشد و با عرضه بالای دلار در روزهای آتی قدری قیمت دلار تعدیل شود، اما اخبار مربوط به مذاکرات و عدم اطمینان نسبت به احیای برجام همچنان مانند یک نیروی صعودی بر قیمت دلار عمل می‌کند.

قیمت سکه امامی تحت تاثیر رشد قیمت طلای جهانی و دلار افزایش یافت و به 12 میلیون و 300 هزار تومان نزدیک شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما