حال و هوای بازار ارز و طلا به روایت «اقتصادنیوز»؛

شوک شدید طلا به بازار سکه/ خریدار دلار نایاب شد؟

کدخبر: ۶۱۳۸۳۵
اقتصادنیوز: قیمت سکه امامی امروز با شوک روانی صعود قیمت اونس طلا ۱۵۰ هزار تومان گران شد. با این‌ حال بازار دلار مانند روزهای گذشته تقریباً خالی از خریدار بود.
شوک شدید طلا به بازار سکه/ خریدار دلار نایاب شد؟

به گزارش اقتصادنیوز، قیمت طلا جهانی امروز دوشنبه ۱۳ آذرماه ماه رشد شارپی را تجربه کرد. قیمت اونس طلا بامداد دوشنبه با نوسان ترمز برید و با افزایش ۵۵ دلاری سقف تاریخی خود را شکست و تا ۲۱۴۴ دلار بالا رفت. پس از این هیجان در بازار جهانی، آدرنالین خریداران پایین آمد و طلای جهانی به محدوده ۲۰۷۷ دلاری برگشت. همچنین ظهر امروز قیمت اونس طلا در حدود ۲۰۷۲ دلار معامله شد که در مقایسه با روز قبل تقریباً ثابت بود.

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا ۱۸ عیار امروز با ۲ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. این قیمت نسبت به‌ روز گذشته نزدیک به ۴ هزار تومان رشد کرده بود.

از سوی دیگر، در بازار سکه هم امروز سکه بازان با شوک روانی قیمت اونس طلا جسارت پیدا کردند. طبق ادعای معامله‌گران قیمت سکه امامی امروز تقریباً ۱۵۰ هزار تومان گران‌تر از روز قبل معامله شد و به ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.

امروز اگرچه نرخ طلا و سکه صعودی بود؛ اما بازار دلار مانند روزهای گذشته تقریباً خالی از خریدار بود. اسکناس آمریکایی عصر دیروز در حدود ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان تا ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومان به کار خود پایان داد؛ اما در پشت خط در حول‌وحوش ۵۰ هزار و ۴۵۰ تومان نرخ‌گذاری شد. در معاملات نقدی امروز دوشنبه هم نرخ دلار در تهران نوسان محدودی را ثبت کرد و بر روی ۵۰ هزار و ۳۵۰ تومان قرار گرفت.

در هرات هم نرخ دلار با ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان راهی بازار شد و در نیمه ظهر با کاهش ۷۰ تومانی با ۵۰ هزار و ۱۳۰ تومان نرخ‌گذاری شد .

از سوی دیگر بازار دبی چند روزی است به دلیل روز ملی امارات تعطیل است و درهم در یک منطقه خاص ثابت مانده است. در همین راستا رئیس‌کل بانک مرکزی هم گفته است که در تأمین درهم مشکلی نداریم. برخی از معامله‌گران معتقدند که مداخله بازارساز در بازار ارز موجب شده آرامش به بازار دلار برگردد. در همین رابطه طغیانی سخنگوی کمیسیون جهش تولید مجلس گفته بانک مرکزی طبق قانون امکان مداخله در بازار ارز و طلا را دارد.

برخی هم می‌گویند درصورتی‌که اخبار جدید به بازار برسد احتمال اینکه دلار تغییر مسیر دهد وجود دارد. به عقیده این دسته با نزدیک‌شدن کریسمس احتمالاً تقاضای تسویه شرکت‌ها زیاد خواهد شد و این تقاضا درگذشته با افزایش تقاضای بازار در برخی مواقع زمینه‌ساز نوسانات صعودی در تهران بوده است. با این‌حال برخی از معامله‌گران می‌گفتند که بازارساز به‌راحتی اجازه صعود به دلار را نخواهد داد.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • نگاهی به فرصت‌ها و تهدیدهای نواحی مرزی ایران

   اقتصادنیوز: ایران کشور بزرگ و پهناوری است که به جهت وضعیت جغرافیایی، اقلیم‌های متنوع و چشم‌اندازهای گوناگون دارد. این…

  اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
  کارگزاری مفید