حال و هوای بازار ارز و طلا به روایت «اقتصادنیوز»؛

سیگنال بانک مرکزی به بازار ارز / آخرین قیمت طلا و سکه

کدخبر: ۶۳۰۱۳۸
اقتصادنیوز: یکی از نکات مهم بازار امروز این بود که ارز مسافرتی دوبرابر شد. همچنین طبق اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر قیمت طلا و سکه صعودی شدند.
سیگنال بانک مرکزی به بازار ارز / آخرین قیمت طلا و سکه

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات امروز (پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲) مرکز مبادله ارز و طلای ایران، هر اسکناس دلار آمریکا با کاهش نسبت به‌روز کاری قبل به ۴۲ هزار و ۹۲۰ تومان و حواله دلار نیز با افزایش به نرخ ۳۹ هزار و ۸۶۴ تومان معامله می‌شود.

قیمت هر اسکناس یورو در مرکز مبادله ایران نیز با افزایش نسبت به‌روز کاری قبل به ۴۶ هزار و ۴۲۵ تومان و نرخ حواله یورو با افزایش به ۴۳ هزار و ۱۱۹ تومان رسیده است. از سوی دیگر، اسکناس درهم امارات نیز با کاهش قیمت نسبت به‌روز کاری گذشته ۱۱ هزار و ۶۸۶ تومان ارزش‌گذاری شده و نرخ حواله درهم نیز با افزایش ۱۰ هزار و ۸۵۴ تومان است.

همچنین در صرافی ملی هم امروز قیمت خرید دلار آمریکا ۴۲ هزار ۴۹۱ تومان و قیمت فروش دلار آمریکا ۴۲ هزار و ۹۲۰ تومان اعلام شد. از سوی دیگر قیمت خرید یورو ۴۵ هزار و ۹۶۱ تومان و قیمت فروش یورو ۴۶ هزار و ۴۲۵ تومان بوده است.

بااین‌حال در بازار، نرخ دلار امروز در هرات با ۵۶ هزار و ۳۵۰ تومان بازگشایی شد و در عصر با اندکی نوسان صعودی بر روی ۵۶ هزار و ۳۸۰ تومان قرار گرفت. این در حالی است که روز قبل اسکناس آمریکایی در بازار یاد شده با ۵۶ هزار و ۱۰۰ تومان بسته شده بود.

فارغ از بازار ارز، قیمت تتر روز گذشته به نزدیک ۵۷ هزار و ۵۰۰ تومان رسید؛ اما امروز در زمان تدوین این گزارش در محدوده ۵۷ هزار و ۱۵۰ تومان به فروش رسید .

یکی از نکات مهم بازار امروز این بود که ارز مسافرتی دوبرابر شد. در همین رابطه مصطفی قمری وفا؛ مدیر روابط‌عمومی بانک مرکزی در صفحه اجتماعی خود از افزایش سرانه فروش ارز مسافرتی هوایی به متقاضیان از ۵۰۰ به ۱۰۰۰ یورو خبر داد.

طبق این خبر افزایش سرانه فروش ارز مسافرتی هوایی به متقاضیان از تاریخ ۷ اسفند ۱۴۰۲ اجرایی می‌گردد و مدارک موردنیاز در ارائه درخواست خرید ارز متقاضیان شامل ارائه گذرنامه معتبر، بلیط مسافرت هوایی و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور است.

همچنین تحویل ارز در درگاه خروجی فرودگاه‌ها به مسافران صورت می‌پذیرد و متقاضیان با ارائه مدارک موردنیاز می‌توانند به شعب منتخب بانک‌های عامل ملی، ملت و سامان مراجعه نمایند.

همچنین اظهارات سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و دارایی درباره بازار ارز توجه بازیگران ارزی را به خود جلب کرد. آقای وزیر در گفتگو با ایسنا گفته تمرکز بسیار جدی دولت و مشخصاً بانک مرکزی دررابطه‌با مدیریت بازار ارز این است که به‌شدت نوسانات این بازار کنترل شود و یکی از اقتضائات این موضوع این است که اقتداری در حوزه بانک مرکزی صورت گیرد. در این زمینه بخش کاملی از مصوباتی که در آذرماه به تصویب مجلس رسید، برای قانون بانک مرکزی ایجاد شد.

از بازار ارز و اتفاقات آن که بگذریم، قیمت طلای جهانی امروز صعودی شد. به عقیده تحلیلگران اقتصادی این اتفاق به دلیل افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه و کاهش ارزش دلار آمریکا به دلیل تقاضای امن بود

درحالی‌که صورت‌جلسه آخرین نشست فدرال رزرو آمریکا امیدها برای افت زودهنگام نرخ بهره را کاهش داد قیمت اونس طلا امروز تا نزدیک ۲۰۳۵ دلار بالا رفت؛ اما در زمان تدوین این گزارش با ۲۰۲۶ دلار به فروش رسید که نسبت به‌روز قبل در حول‌وحوش ۳،۴ دلار کاهش را نشان می‌دهد.

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا ۱۸ عیار طبق اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر نسبت به‌روز قبل ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان بالا رفت و به ۲ میلیون و ۸۴۶ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. از سوی دیگر قیمت سکه امامی امروز به ۳۳ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید که در مقایسه با دیروز ۳۵۰ هزار تومان افزایش را نشان می‌دهد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید