گزارش «اقتصادنیوز» از آخرین تحولات بازار دلار ؛

آرایش بازار ارز با ماموریت ویژه بازارساز؟/ احتمال ریزش دلار به دامنه ۵۰ هزار تومان/ پیش‌بینی قیمت دلار امروز ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

کدخبر: ۶۴۵۹۵۶
اقتصادنیوز: بازار ارز تهران ساعتی دیگر در حالی کار خود را آغاز می‌کند که برخی ادعاها رسانه‌ای از ماموریت ویژه بازارساز حمایت دارد. بر اساس این ادعا به‌زودی بانک مرکزی ایران برای کنترل نرخ ارز به بازار سلیمانیه ورود خواهد کرد. تحلیلگران بازار می‌گویند در شرایط کنونی که دلار توان کافی برای صعود ندارد اگر بازارساز در بازار مداخله کند احتمال برگشت اسکناس آمریکایی به دامنه ۵۰ وجود دارد.
آرایش بازار ارز با ماموریت ویژه بازارساز؟/ احتمال ریزش دلار به دامنه ۵۰ هزار تومان/ پیش‌بینی قیمت دلار امروز ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

به گزارش اقتصادنیوز، در آخرین روز معاملاتی هفته قبل نرخ ارز نوسان صعودی را ثبت کرد. در همین رابطه و بر اساس آنچه که معامله‌گران ادعا کرده‌اند دلار هرات عصر پنجشنبه گذشته در حول‌وحوش ۶۰ هزار و ۵۰۰ تومان بسته شد که نسبت به‌روز چهارشنبه ۲۵۰ تومان افزایش را تجربه کرد. فارغ از نوسانات بازار هرات، نرخ حواله درهم نیز با رشد تقریباً ۱۰۰ تومانی بر روی ۱۶ هزار و ۶۴۰ تومان قرار گرفت.

در پشت خط جمعه هم یک ادعا در خصوص احتمال شروع مذاکرات جدید ایران و آمریکا موجب داغ‌شدن گمانه‌زنی‌ها در بین معامله‌گران شده بود. در همین رابطه سردبیر یکی از رسانه‌ها در صفحه شخصی خود نوشته ایران و آمریکا مذاکرات مهمی را آغاز کرده‌اند؛ مذاکراتی که هم‌زمان شامل برجام و مسائل منطقه‌ای و از جمله جنگ غزه می‌شود.

در این ادعا تاکید شده که ایران هرگونه توافقی را منوط به توقف جنگ غزه کرده است.

زمزمه‌های ریزش دلار/  تزریق ارز در راه است؟ 

از سوی دیگر، سایت تابناک به نقل از یک منبع آگاه مدعی شد باتوجه‌به تمدید مصوبه مداخلات در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، به‌زودی بانک مرکزی ایران برای کنترل نرخ ارز به بازار سلیمانیه ورود خواهد کرد. طبق این ادعا پیش‌بینی می‌شود مداخلات بازارساز از روز شنبه ۲۲ اردیبهشت به مدت ۵ روز به‌صورت گسترده عملیاتی شود. گفتنی است به‌تازگی اقدامی مشابه توسط بازارساز در بازار امارات و با مداخله درهمی صورت پذیرفته است.

 ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ بود که ایران اینترنشنال هم ادعای مشابه با آنچه حالا سایت خبری تابناک ادعا کرده داشته و گفته بود بانک مرکزی ایران به مدت ۵ روز در امارات روزانه ۲۵۰ میلیون درهم مداخله می‌کند و پس از آن قیمت دلار در سراشیبی افتاد و چند کانال ریزش کرد.

در شرایط کنونی به نظر می‌رسد عده‌ای از معامله‌گران باتوجه‌به تجربه گذشته در اولین روز هفته جاری با احتیاط بیشتری راهی بازار شوند و به‌راحتی در موقعیت خرید قرار نگیرند.

به عقیده تحلیلگران بازار در شرایط کنونی که دلار توان کافی برای صعود ندارد و اگر بازارساز در بازار مداخله کند احتمال برگشت اسکناس آمریکایی به کانال ۵۰ وجود دارد. البته اگر در روزهای آینده فاند خبری به بازار برسد این اتفاق می‌تواند جهت انتظارت را تغییر دهد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی