آشفته بازار مسکن آرام می شود؟

آثار هجوم وام 450 میلیونی به بازار مسکن

کدخبر: 406979
عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان گفت: افزایش تسهیلات ساخت مسکن به ۴۵۰ میلیون تومان خوب است، اما شروطی که برای ۱۰ درصد رسوب ته حساب سازندگان گذاشته شده استفاده از آن را محدود کرده است.
آثار هجوم وام 450 میلیونی به بازار مسکن

به گزارش اقتصادنیوز، حسن محتشم با بیان این مطلب در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: بسیاری از انبوه سازان در سایر بانک‌ها غیر از بانک مسکن حساب دارند از این جهت این ۱۰ درصد رسوب حساب مشکل ساز است.

بنا به گزارش خبرآنلاین، وی تصریح کرد: هجوم یکباره سرمایه‌های سرگردان بازار مسکن را به هم می‌ریزد و همین نوع سرمایه هاست که باعث شد در سال ۹۹ بعد از آن هم افزایش، بار دیگر بازار مسکن شاهد ۹۰ درصد رشد قیمت و تورم باشد.
محتشم با بیان این که ساخت و سازها کاهش پیدا کرده افزود: تقاضا هم به واسطه کاهش درآمد سرانه و نبود پس انداز و توان خرید به شدت کاهش پیدا کرده است.
او با بیان این که افزایش قیمت مسکن متناسب با میزان تورم به معنی این است که مسکن افزایش قیمت نداشته گفت: قیمت مسکن کاهش نمی‌یابد، چون قیمت همه نهاده‌های مسکن و مصالح بالا رفته است.
عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان با بیان این که اقتصاد تابع دستور نیست گفت: در هر کشور حدود ۵ تا ۱۰ درصد خانه‌ها باید خالی باشد و این طبیعی است، اما در قانون مالیات بر خانه‌های خالی دولت باید برای تولیدکنندگان و انبوه سازان واقعی فرصت کافی برای عرضه واحدهای ساخته شده اش در نظر بگیرد.
وی درباره تاثیر ساخت و عرضه واحدهی مسکن ملی هم گفت: اگر این واحدها به سرعت ساخته شود و به موقع عرضه شود تاثیر مثبت خواهد داشت.
حسین عبداللهی کارشناس اقتصاد مسکن نیز با اشاره به کاهش ساخت و ساز مسکن در کشور گفت: از سال ۹۳ به این سو ۹۳ درصد ساخت و سازها کاهش پیدا کرده است.
عبداللهی با بیان این که افزایش وام به خودی خود کار خوبی است گفت:، اما این هم خیلی مهم است که این وام را چگونه به دست سازنده برسانیم و به نظر می‌رسد که این وام فقط به صنعتی سازها و انبوه سازها تعلق می‌گیرد، اما فقط ۲ درصد تولید مسکن توسط انبوه سازان صورت می‌گیرد و این نشان می‌دهد که ما داریم به ۲ درصد وام می‌دهیم که عملا خیلی تاثیر ندارد.
وی با بیان این که حداقل هزینه ساخت و ساز به متری ۵ میلیون تومان رسیده است گفت: مشکل ما این است که به همه بازار مولد وام می‌دهیم، اما به مسکن که موتور اقتصاد است اصلا از بابت وام توجه نمی‌کنیم، ارزش وام‌ها کاهش پیدا کرده و در عوض هزینه‌ها بالا رفته و رکود ساخت و ساز اتفاق افتاده است.
عبداللهی گفت: سود وام ساخت و ساز بالاست و باید کمتر شود و مدت بازپرداخت آن هم از ۱۲ سال باید به ۲۰ سال برسد.
او طرح مالیات بر عایدی سرمایه را ستود و گفت: اجرای دقیق این طرح ثبات اقتصادی در بازار مسکن ایجاد خواهد کرد و باعث می‌شود قیمت مسکن متعادل و آرام بالا برود.
این کارشناس مسکن گفت: سامانه ملی املاک و اسکان هم سامانه خوبی است و کمک می‌کند تا اطلاعات بازار مسکن را پالایش کنیم و برای بازار مسکن برنامه جامعی داشته باشیم.
قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاورین املاک هم با حمایت از مالیات بر خانه‌های خالی گفت: این طرح برای جامعه مفید است و تنظیم ثروت می‌کند.
قلی خسروی افزود: اگر ارگان‌ها و بانک‌ها از ساخت و ساز کنار بکشند و کار تولید مسکن به بخش خصوصی واگذار شود رونق اقتصادی به بازار مسکن باز خواهد گشت.
او از افزایش وام ساخت مسکن ابراز خشنودی کرد، اما گفت: مبلغ این وام کافی نیست و کارمزد آن هم بالا است و باید مدت بازپرداختش هم بیشتر شود.
علمداری معاون اعتبارات بانک مسکن نیز گفت: در تهران و کلانشهرها وام ساخت مسکن تا سقف ۴۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است.
علمداری گفت: وام در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون و در سایر شهرها ۳۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود.
او نرخ سود این وام را ۱۸ درصد اعلام کرد و افزود: گردش مالی انبوه سازان باید در حسابشان نزد بانک مسکن باشد و ۱۰ درصد مبلغ در حسابشان موجود باشد و این معنایش این نیست که سپرده آن‌ها در بانک مسکن مسدود می‌شود.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی