هزینه خرید مسکن با اوراق 85 میلیون تومان شد

نرخ سود وام خرید مسکن؛ 23 درصد

کدخبر: 367990
اقتصادنیوز : با توجه به قیمت خریدوفروش اوراق تسه و نرخ سود اسمی هزینه وام 240 میلیون تومانی مسکن برای متأهلان به 85 میلیون و 340 هزار تومان رسید. هزینه خرید اوراق مجردها با توجه مبلغ وام 49 میلیون و 780 هزار تومان برآورد می‌شود.

به گزارش اقتصاد نیوز در روز 27 مهرماه قیمت اوراق تسه 90 هزار و 300 تومان اعلام شد. با توجه به نرخ سود اسمی 17.5 درصدی برای این اوراق و تعداد ورق موردنیاز برای دریافت سقف وام نرخ سود مؤثر وام مسکن در روز جاری 35.6 درصد برآورد می‌شود.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

 

اوراق امتیاز تسهیلات مسکن در بازار فرابورس معامله می‌شود. اشخاص به سه روش می‌توانند اوراق مسکن را معامله کنند: افتتاح حساب قرض‌الحسنه در بانک مسکن به مدت یک سال با بهره ۸ درصدی سقف این وام به تفکیک استان‌ها متفاوت است.

مراجعه به بانک مسکن و افتتاح حساب سپرده ممتاز که در این حالت باید مبلغی را به‌اندازه سه ماه در بانک نگه‌دارید و پس از سه ماه بانک به ازای مبلغ پایه در نوبت اول ۳ برگ حق تقدم تسهیلات مسکن و در ماه‌های بعد در هرماه یک برگ به ازای هر مبلغ پایه به سپرده‌گذار اعطا می‌شود. این اوراق پانزدهم هرماه به سپرده‌گذار اعطا می‌شود که بعد از ماه اول قابلیت معامله دارد.

 راه سوم افتتاح حساب کارگزاری‌ها و کد آنلاین جهت خریدوفروش اوراق است.

افرادی که توانایی صبر یک‌ساله به‌منظور دریافت وام را نداشته باشند، طبق قانون مصوب، اقدام به خرید اوراق تسهیلات مسکن می‌کنند.به‌نوعی این افراد با پرداخت مبلغی جهت خرید اوراق تسه، نسبت به حالت عادی برای دریافت وام در اولویت می‌گیرند. در این گزارش هزینه راه سوم برآورد شده است.

هزینه خرید اوراق مسکن

در روز 27 مهرماه 1399 بانک مسکن اعلام کرد هر ورق از اوراق تسه در بازار قیمتی معادل با تقریباً 90 هزار و 300 تومان دارد اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می‌توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

ازآنجاکه مبلغ وام برای مجردها 140 میلیون تومان و برای متأهلان 240 میلیون تومان اعلام‌شده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متأهلان 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به‌منظور اخذ وام مسکن در روز جاری برای مجردها  25 میلیون و 280 هزار تومان و برای متأهلان 43 میلیون و 340 هزار تومان برآورد می‌شود.

نرخ سود مؤثر اوراق وام مسکن تسه

سودی اسمی که در قبال خرید اوراق در نظر گرفته‌شده 17.5 درصد است. به این معنا که بایستی 17.5 درصد از وامی را که در قبال خرید خانه دریافت می‌شود طی بازه مشخصی به بانک پرداخت کنند. اما در شرایطی که برای دریافت وام مسکن از طریق خرید اوراق اقدام شود علاوه بر این میزان هزینه خرید اوراق نیز به سایر هزینه‌های وام اضافه می‌شود.

بر این اساس برای مجردها و متأهلانی که درخواست وام مسکن دارند نرخ سود وام مسکن تقریبا 23 درصد محاسبه می‌شود.

هزینه وام خرید مسکن

هزینه کلی که خرید اوراق تسه در مسیر اخذ وام بر دوش متقاضیان وام مسکن می‌گذارد به‌صورت مجموع نرخ سود و هزینه خرید اوراق محاسبه می‌شود. در این بخش هزینه کل اخذ وام مسکن از این طریق در روز جاری 85 میلیون و 340 هزار تومان و برای مجردها 49 میلیون و 780 هزار تومان برآورد می‌شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما