کدخبر: ۱۰۰۶۳۷ لینک کوتاه

سازمان خواروبار و کشاورزی جهانی گزارش داد

افزایش سرانه مصرف ماهی در جهان طی سه سال گذشته

فائو اعلام کرد در سال گذشته ۹۰ میلیون تن ماهی و انواع حیوانات دریایی خوراکی از آب های آزاد یا مراکز پرورش دهنده صید شد که نسبت به سال قبل از آن با افزایش ۱۲ درصدی همراه بود.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از سازمان خواروبار و کشاورزی جهانی، در سال گذشته 17 درصد از پروتئین دریافتی توسط ساکنان کره زمین از طریق غذاهای دریایی به خصوص انواع ماهی‌ها تامین شد ولی این سهم در شهرهای ساحلی بالغ بر 70 درصد بود.

در سال 2010 میلادی 70 درصد از ماهی‌های صید شده در دنیا به مصرف غذایی برای انسان‌ها می‌رسید ولی در سال 2013 میلادی این سهم به 85 درصد افزایش یافته است.

فائو سرانه مصرف ماهی در دنیا را برابر با 19.2 کیلوگرم اعلام کرد که نسبت به سال 2010 میلادی دو کیلوگرم رشد داشت. رشد تقاضا برای انواع ماهی‌ها در دنیا سبب شد تا قیمت این ماده ارزشمند غذایی در جهان با افزایش پنج‌درصدی طی سه سال اخیر روبه‌رو شود.

در سال 2013 میلادی 54 درصد از ارزش صادراتی غذاهای دریایی و ماهی و 60 درصد از کمیت صادراتی این نوع غذاها به کشورهای در حال توسعه اختصاص داشت. سازمان خواروبار و کشاورزی جهانی نوشت: 90 درصد از تولیدکنندگان و پرورش‌دهندگان ماهی در کشورهای در حال توسعه را تولیدکنندگان کوچک تشکیل می‌دهند و 15 درصد از کارکنان در این صنعت زنان هستند.

هم اکنون این صنعت برای 12 درصد از ساکنان کشورهای در حال توسعه فرصت شغلی ایجاد کرده است.