کدخبر: ۱۰۲۱۷۸ لینک کوتاه

افزایش قیمت بلیت قطار از پائیز

با آزادسازی نرخ بلیط هواپیما، افزایش نرخ بلیط قطار و اتوبوس های بین شهری هم بالاگرفت و باعث شد تا مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کند که افزایش قیمت بلیط قطارها به سفرهای تابستانی نمی رسد و احتمالا در پائیز اعمال می شود.

به گزارش اقتصاد نیوز ،  مدیر‌ کل تنظیم بازار راه‌آهن اعلام کرده که فعلاً برنامه‌ای برای آزادسازی نرخ بلیت قطار وجود ندارد و در صورت افزایش قیمت‌ها در پائیز امسال، متوسط افزایش نرخ‌های بلیت قطار حدود 20 درصد و حداقل افزایش نرخ‌ها 15 درصد و حداکثر آن 25 درصد‌ است.

مرتضی جعفری با اشاره به افزایش 20 درصدی قیمت‌ها بعد از سفر‌های تابستانی گفت که در حال حاضر منتظر ارسال فرم شرکت‌ها درباره درآمد-هزینه و ارقام پیشنهادی آنها برای بررسی است.

وی درباره افزایش نرخ‌های بلیت قطار افزود:شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در راستای توجیه مالی مطلوب‌تر شرکت‌های مسافری حمل‌ونقل ریلی و ارائه خدمات بهتر و با کیفیت بیشتر به مردم با در نظر گرفتن افزایش نرخ حامل‌های انرژی در گام دوم هدفمندی یارانه‌ها، موضوع افزایش محدود نرخ‌های بلیت قطار را در دستور کار خود قرار داد.

آن طور که فارس گزارش داده، به گفته جعفری در این راستا از شرکت‌های ریلی خواسته شده است که بررسی‌های خود را در این باره انجام دهند و هر کدام به تفکیک نتایج این بررسی‌ها را و میزان افزایش قیمت پیشنهادی با توجه به بررسی‌های تخصصی و منطقی، در هر مسیر به شرکت راه‌آهن ارائه دهند.

مدیر‌ کل تنظیم و نظارت بر بازار راه‌آهن با بیان اینکه هنوز رقم خاصی در این باره مشخص نشده است، گفت: تا این لحظه ‌بررسی شرکت‌ها به پایان نرسیده و نتایجی هم به دست راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران نرسیده است، اما قطعاً به محض دریافت بررسی‌های تخصصی شرکت‌ها و ارائه فرم‌هایی که ما از آنها درخواست کرده‌ایم، موضوع افزایش نرخ‌ها در راه‌آهن بررسی خواهد شد.

جعفری اضافه کرد: برخی از مواردی که از شرکت‌ها خواسته‌ایم ارائه دهند، بیان میزان هزینه‌های آنها، سطح درآمد آنها، سطح خدماتی که ارائه می‌دهند، نوع واگن‌های ناوگان و از این قبیل است که این موارد توسط شرکت‌ها بررسی خواهد شد و پس از تجزیه و تحلیل، موضوع واقعی‌تر شدن نرخ‌های بلیت قطار در دستور کار قرار می‌گیرد.

مدیر‌ کل تنظیم و نظارت بر بازار راه‌آهن با بیان اینکه رشد قیمت‌های بلیت قطار در دو حیطه «افزایش قیمت» و «آزادسازی نرخ‌ها» بررسی خواهد شد، گفته است که موضوع آزادسازی قیمت بلیت قطار در آینده نزدیک اجرایی نخواهد شد اما احتمالاً افزایش قیمت‌های بلیت قطار پس از سفرهای تابستانی اعمال می‌شود.

پیش از این، مدیر عامل راه‌آهن هم در این‌باره گفته بود: ‌شرکت‌ها درخواست رسمی خود را برای افزایش قیمت بلیت به راه آهن ارائه کردند و راه‌آهن نیز وارد مرحله بررسی این درخواست‌ها شده است.