کدخبر: ۱۰۵۷۹۷ لینک کوتاه

بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی

فعالیت ۹ موسسه اعتباری و یک بانک غیرمجاز اعلام شد

یک روز پس از آن که وزارت علوم در اقدامی جنجالی فهرست بورسیه های غیر مجاز را اعلام کرد، بانک مرکزی نیز در اقدامی که احتمالا با سروصدای زیادی مواجه خواهدشد، از "موسسه های مالی واعتباری غیر مجاز" سلب مسوولیت کرد.

به گزارش «اقتصاد نیوز» دقایقی پیش روابط عمومی بانک مرکزی با ارسال پیامکی برای خبرنگاران اقتصادی، از آنها خواست "برای اطلاع از اسامی بانک ها و موسسات دارای مجوز فعالیت به وب سایت بانک مرکزی" مراجعه کنند.

بانک مرکزی در صفحه مربوط به بانک ها و موسسات غیر مجاز اسامی 3 موسسه مالی و اعتباری توسعه، کوثر و عسکریه را مجاز اعلام کرده است. در این فهرست اسامی موسسه های مالی واعتباری معروفی نظیر ثامن الحجج، ثامن الائمه، آرمان، فرشتگان، نور، میزان، فردوسی و مولی الوحدین دیده نمی شود. از میان بانک های خصوصی نیز، نامی از بانک آینده (تات سابق) دیده نمی شود.

هرچند بانک مرکزی در ماه های گذشته بارها در مورد فعالیت این موسسات هشدار داده بود، اما کارشناسان باز هم احتمال می‌دهند انتشار این فهرست سروصدای زیادی ایجاد کند.

بانک مرکزی در توضیح این اطلاعیه آورده است: "در راستای شفاف سازی و اطلاع‌رسانی صحیح به هموطنان گرامی، فهرست بانکها و موسسات اعتباری و سایر نهادهایی که مجوز تاسیس و فعالیت آنها توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صادر و تحت نظارت قرار گرفته‌اند، به شرح ذیل اعلام می‌گردد. توجه به این مهم ضروری است که بانک‌ها و موسسات اعتباری یا سایر نهادهایی که نام آنها در فهرست قرار ندارد، دارای مجوز از این بانک نبوده و مسئولیت ناشی از عملکرد ناصحیح آنها مستقیماً متوجه کسانی می‌شود که به این موسسات مراجعه داشته‌اند."

بانک‌های تجاری دولتی

بانک‌های تخصصی دولتی

بانک‌های غیردولتی

بانک‌های قرض‌الحسنه

موسسات اعتباری

بانک‌های مشترک

برخی از بانک‌ها و موسسات غیرمجاز

سپه

توسعه صادرات ایران

اقتصاد نوین

مهر ایران

توسعه

بانک مشترک ایران-ونزوئلا

ثامن‌الائمه

پست بانک

صنعت و معدن

پارسیان

رسالت

کوثر

 

ثامن‌الحجج

ملی

کشاورزی

کارآفرین

 

عسکریه

 

آرمان

 

مسکن

سامان

 

 

 

نور

 

توسعه تعاون

پاسارگاد

 

 

 

فرشتگان

 

 

سرمایه

 

 

 

میزان

 

 

سینا

 

 

 

فاضل

 

 

شهر

 

 

 

مولی‌الموحدین

 

 

دی

 

 

 

فردوسی

 

 

انصار

 

 

 

آینده

 

 

تجارت

 

 

 

 

 

رفاه کارگران

 

 

 

 

 

صادرات

 

 

 

 

 

ملت

 

 

 

 

 

 

حکمت ایرانیان

 

 

 

 

 

 

گردشگری

 

 

 

 

 

 

ایران‌زمین

 

 

 

 

 

 

قوامین

 

 

 

 

 

 

خاورمیانه