کدخبر: ۱۱۰۹۱۹ لینک کوتاه

تحلیل کنایه‌ آمیز بلومبرگ از پیش‌بینی‌ها در بازار نفت

قیمت نفت: جایی بین ۳۰ تا ۲۰۰ دلار! / چرا پیش‌بینی‌های نفتی راه به‌ جایی نمی‌برند؟

بلومبرگ در تازه‌ترین گزارش تحلیلی خود، اختلاف نظر ۱۷۰ دلاری میان کارشناسان و تحلیلگران بر سر قیمت آینده نفت در بازار را دستمایه قرار داده و به پیش‌بینی‌ها و گمانه‌زنی‌های بسیار متفاوت در این زمینه اشاره کرده‌است.

به گزارش اقتصادنیوز، نفت خام بالاترین رشد دوهفته‌ای قیمت طی 17 سال اخیر را داشته اما با وجود این جهش قابل توجه، قیمت نفت‌خام همچنان 50 درصد ارزانتر از قیمت ماه ژوئن 2014 است. البته بنظر می‌رسد که این وضعیت دستخوش تغییر شود چراکه پیش‌بینی‌ها اینگونه نشان می‌دهند. حتما می‌پرسید پیش‌بینی بازار از قیمت آینده نفت چیست؟

بلومبرگ برای پاسخ به این سؤال با نگاهی کنایه‌آمیز و طنز آلود به پیش‌بینی‌های دو نهاد معتبر در این زمینه اشاره کرده‌است. رئیس بانک «گلدمن ساکس» قیمت آتی نفت خام را 30 دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرده و چند روز پیش نیز دبیرکل اوپک پیش‌بینی کرد قیمت نفت خام به‌زودی به 200 دلار در هر بشکه برسد. خب خوشبختانه اختلاف‌نظرها در این زمینه خیلی زیاد نیست و طبق این پیش‌بینی‌ها قیمت نفت را باید چیزی بین 30 دلار تا 200 دلار ارزیابی کرد!

حال که خیالمان از قیمت نفت راحت شد، بهتر است ببینیم درصورت تحقق این‌پیش‌بینی‌ها چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

• «میسوین ماهش»، تحلیلگر مؤسسه مالی-اعتباری «بارکلیز»، پیش‌بینی می‌کند: قیمت نفت بدلیل تولید مازاد به 30 دلار کاهش خواهد یافت.

• «عبدالله البدری»، دبیرکل «اوپک» هشدار داد: قیمت نفت خام به‌دلیل فقدان سرمایه‌گذاری در منابع جدید به 200 دلار در هر بشکه خواهد رسید. وی تصریح کرد: درصورت عدم سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز، قیمت این حامل انرژی به بیش از 200 دلار در هر بشکه خواهد رسید. وی درعین حال هیچ بازه زمانی را برای پیش‌بینی خود از نفت 200 دلاری ارائه نکرده‌است.

• رئیس شرکت سرمایه‌گذاری «استنبک» با انتشار دو نامه که در بخش اخبار بلومبرگ منتشر شده، پیش‌بینی می‌کند: برای پوشش دادن کاهش تولید نفت در جهان، به‌زودی به نفت «شل» نیاز پیدا خواهیم کرد که در این صورت قیمت نفت در آمریکا به 65 دلار افزایش خواهد یافت.

•در نظرسنجی‌های انجام گرفته ازسوی بخش‌ اخبار بلومبرگ از 32 تحلیلگر و معامله‌گر بازار نفت، پیش‌بینی‌های 12 نفر از پاسخ دهندگان حاکی از کاهش قیمت نفت تا ماه فوریه است. درحالی که 10 نفر دیگر از آنها افزایش قیمت نفت را پیش‌بینی کرده‌اند.

• «جیووانی استائونوو»، تحلیلگر مؤسسه «یو‌بی‌اس» در شهر «زوریخ» سوئیس می‌گوید: فکر نمی‌کنم هنوز به پایین‌ترین سطح ممکن در قیمت نفت رسیده باشیم.

• «بیل او.گرادی»، تحلیلگر ارشد بازار در کنفرانس مدیریت سرمایه گذاری در سنت لوئیس می‌گوید: درحال تعیین یک سقف کاهشی هستیم که در طولانی مدت نفت 60 دلاری احتمالا قیمت مورد توافق همگان خواهد بود.

 • «گری کوهن»، رئیس بانک «گلدمن ساکس» پیش‌بینی کرده قیمت نفت احتمالا به روند کاهشی خود ادامه خواهد داد و به 30 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

• «باب دودلی»، مدیرعامل کمپانی «بریتیش پترولیوم»، قواعد کلی بازار عرضه و تقاضای نفت برای من یادآور سال 1986 میلادی است که می‌تواند ما را به همان دوران نفت ارزان ببرد. بنابراین قیمت‌ها احتمالا دستکم سه سال پایین‌تر از 60 دلار باقی خواهد ماند و مدت زمان زیادی طول خواهد کشید تا دوباره نفت 100 دلاری را در بازار ببینیم.

• «فومیا کوکوبو»، مدیرعامل شرکت بازرگانی-تجاری «ماروبنی» در توکیو می‌گوید: قیمت نفت به حدود 30 دلار در هر بشکه افت خواهد کرد و تا دست‌کم دوسال آینده شاهد افزایش قیمت نفت نخواهیم بود.

حالا شما خود را جای یک سرمایه‌گذار بگذارید. او اکنون با خود چه فکری می‌کند؟ بنابر نظرسنجی‌ها بلومبرگ از 86 متخصص و کارشناس سرمایه‌گذاری، در سال 2015 میلادی میانگین قیمت نفت بین مبلغی حدود 35 تا 80 دلار متغیر است که این اختلاف قیمتی بسیار فاحش است. حال سؤال اینجاست که بالاخره میانگین قیمت نفت در سال 2015 میلادی چقدر خواهد بود؟

راستش را بخواهید، برخی از این پیش‌بینی‌ها ناقض یکدیگر نیستند. برخی تحلیلگران تصور می‌کنند قیمت نفت می‌تواند بیشتر از این هم کاهش یابد و به‌محض اینکه تولید متوقف شود، مجددا قیمت‌ها اوج بگیرند. اما تنها چیزی که درباره احتمالات قیمت نفت درباره آن اتفاق نظر وجود دارد، همین پیش‌بینی‌های احتمالی است.