کدخبر: ۲۰۶۴۴۴ لینک کوتاه

«واشنگتن پست» بررسی کرد

واکنش اروپا به خروج احتمالی ترامپ از برجام

بسیاری از رسانه‌های معتبر جهانی در روزهای اخیر گمانه‌زنی‌هایی را درباره آینده برجام مطرح کرده‌اند. به گزارش «اقتصاد نیوز »واشنگتن پست در تحلیلی به قلم جاش روجین به این مهم پرداخته است.

این تحلیلگر در بخشی از نوشته خود در این زمینه نوشت:« در حالی که بحث‌های زیادی درباره موضع احتمالی ترامپ در قبال پیمان هسته‌ای ایران مطرح است، نقش آفرینان در داخل و خارج دولت آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای رویدادهایی هستند که فردای روز خروج آمریکا از این پیمان رخ خواهد داد. مقامات کاخ سفید و نمایندگان کنگره عموما معتقدند اگر آمریکا و همپیمان‌های اروپایی این کشور نتوانند بر سر تغییر محتوای پیمان یادشده به توافق برسند ترامپ به وعده خود عمل خواهد کرد و از این پیمان خارج می‌شود. در واقع اگر در روز دوازدهم ماه مه ‌ترامپ تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید نکند این پیمان را نقض کرده و به احتمال زیاد پس از آن، ترامپ خروج آمریکا از این پیمان را اعلام می‌کند.بدون تردید این اقدام واکنش‌هایی در پی خواهد داشت. برایان هوک، رئیس بخش برنامه‌ریزی وزارت خارجه آمریکا چندی پیش به اروپا سفر کرد و با مقامات انگلستان، آلمان و فرانسه دیدارهایی داشت تا راهی برای تحقق خواسته‌های ترامپ بیابد. اما احتمال رسیدن به چنین راه حلی اندک است و کارشناسان می‌گویند اگر ترامپ از پیمان هسته‌ای خارج شود، باید آمریکا آمادگی لازم را برای به حداقل رساندن تبعات منفی این امر داشته باشد.»

 

در بخش دیگری از این نوشته آمده است:«واقعیت این است که وزارت خارجه و شورای امنیت ملی آمریکا در حال تدوین یک استراتژی ارتباطی اقتصادی، دیپلماتیک و راهبردی برای خروج از پیمان هسته‌ای ایران، اعمال مجدد تحریم‌ها و مقابله با واکنش‌های احتمالی از سوی اروپا، چین، روسیه و ایران هستند. هدف از تدوین این استراتژی، ارائه گزینه‌های مورد خواست ترامپ و تعریف سناریوهای اقدام پس از خروج آمریکا از این پیمان است.فرض بر این است که اگر اروپایی‌ها و آمریکا همراه شوند، ایران محدودیت‌های جدید را خواهد پذیرفت زیرا منافع اقتصادی زیادی از تداوم پیمان هسته‌ای دارد. اما اگر توافقی بین اروپایی‌ها و آمریکا حاصل نشود و ترامپ از پیمان هسته‌ای ایران خارج شود شرایط بسیار پیچیده خواهد شد. »

این تحلیلگرد در ادامه با بیان این پرسش که واکنش اروپایی ها، روسیه و چین به خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟ تاکید کرد:« در صورت خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای ایران، به احتمال زیاد اروپایی‌ها با آمریکا همراهی خواهند کرد زیرا از لحاظ اقتصادی این به نفع آنهاست اما چین و روسیه چنین واکنشی نشان نخواهند داد. همچنین، ممکن است اروپایی‌ها تحریم‌های آمریکا را جدی نگیرند. نکته مهم دیگر این است که آمریکا باید خود را برای اقدامات ایران در منطقه و کاهش صادرات نفت ایران آماده کند. ریچ گلدبرگ، مشاور ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی می‌گوید: «آماده شدن برای دوران پس از خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای ایران، بهترین راه برای جلوگیری از رویدادهای پرریسک از جمله جنگ با ایران است.» البته ترامپ می‌تواند با تمدید تعلیق تحریم‌های ایران، از تمامی تبعات پرخطر خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای جلوگیری کند و همزمان به اروپایی‌ها زمان بدهد تا در مسیر خواسته آمریکا حرکت کنند.بخش بزرگی از آنچه پس از خروج احتمالی آمریکا از پیمان هسته‌ای رخ خواهد داد به واکنش اروپایی‌ها به این خروج وابسته است. اگر سه کشور اروپایی یعنی آلمان، فرانسه و انگلستان با آمریکا همراهی کنند و تحریم‌های این کشور علیه ایران را جدی بگیرند احتمال آنکه ایران به مذاکره بر سر توافق تکمیلی متقاعد شود زیاد است. البته این تغییر موضع از سوی ایران مستلزم ارائه انگیزه‌های اقتصادی کافی به این کشور است.»