کدخبر: ۱۲۲۵۵۹ لینک کوتاه

غلامرضا سلامی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز پاسخ داد:

چرا بانک مرکزی از تقسیم سود بالا در مجامع بانکی ممانعت کرد؟

 عضو جامعه حسابداران رسمی ایران معتقد است: تقسیم سود اندک در مجامع بانکی برای آینده بازار سرمایه مفید است و در بلندمدت اثرات مثبت خود را نشان خواهد داد.

غلامرضا سلامی درباره تقسیم سود اندک بانک‌های بورسی در مجامع امسال در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز گفت: امسال بانک مرکزی به علت حجم بالای مطالبات معوق و مطالبات مشکوک الوصول بانک‌ها، سخت گیری زیادی نسبت به صورت‌های مالی بانک‌ها گرفت و تلاش زیادی برای شفاف‌‌تر شدن این صورت های مالی انجام داد.

عضو جامعه حسابداران رسمی ایران افزود: به همین منظور بانک مرکزی از بانک‌ها خواست که قبل از برگزاری مجامع شان،‌ صورت های مالی خود را برای بازبینی به بانک مرکزی ارسال کنند.

او افزود: در نتیجه این تصمیم، بسیاری از بانک‌ها به علت تکلیفی که بانک مرکزی مبنی برای افزایش سرمایه برای پوشش مطالبات معوق به آن‌ها مکلف کرده‌بود،‌ مجبور به کاهش حاشیه سود شدند و این موضوع نشان‌دهنده این است که ذخایر بانک‌ها هنوز کافی نیست.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در ادامه خاطرنشان کرد‌: تاثیر این اتفاق به صورت کوتاه مدت در بازار سرمایه منفی است چراکه افرادیکه به دنبال کسب بازدهی از بازار سهام  در کوتاه مدت هستند سریعا سهام بانکی را نقد می کنند و طبیعی است که قیمت این سهام پایین بیاید اما بعد از مدتی از هیجانات کاسته شود دوباره سهام بانک ها ارزنده خواهد شد.

این حسابدار رسمی تصریح کرد:  اما این تصمیم بانک مرکزی باعث می شود که در بلند مدت صورت‌های مالی بانک‌ها شفاف شود،‌ تاثیر بلند مدت و میان مدت آن در بازار سرمایه مثبت خواهد بود،  زیرا سود بانک‌ها قابل اعتمادتر می‌شود. همچنین سرمایه گذاران زیادی علاقه به سرمایه گذاری در جایی دارند که تقسیم سود واهی نداشته باشد و صورت‌های مالی شفاف داشته‌باشد.