کدخبر: ۱۰۵۷۷۳ لینک کوتاه

پشینهاد افزایش وام مقاوم سازی مسکن

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران از ارائه پیشنهاد وام مقاوم سازی ۳۰۰ هزار تومانی به ازای هر مترمربع واحد مسکونی به دولت خبر داد.

به گزارش «اقتصادنیوز»، محمدسعید ایزدی گفته است که از ما خواسته‌اند محاسبات فنی و تخصصی وام مقاوم‌سازی مسکن را ارائه کنیم که بر اساس آن وام مقاوم‌سازی به ازای مترمربع تعیین خواهد شد.

وی تصریح کرد:‌ به‌عبارت دیگر چون ساختمان‌ها وجود دارند و قرار است مقاوم شوند به ازای مترمربع به آنها وام مقاوم‌سازی پرداخت خواهد شد.

به گفته ایزدی، بر این اساس به ازای هر مترمربع 200 تا 300 هزار تومان پیشنهاد داده‌ایم که کار کارشناسی آن در حال انجام است.

معاون وزیر راه و شهرسازی بهمن پارسال با اشاره به این‌که وام مقاوم‌سازی در حال حاضر 10 میلیون تومان بوده که بسیار کم است، گفته بود: وام نوسازی به ازای هر واحد 30 میلیون تومان است اما وام مقاوم‌سازی به ازای هر واحد نیست و به برای کل ساختمان پرداخت می‌شود.

وی دراین باره به تسنیم گفته است: در تلاشیم سقف وام مقاوم‌سازی را حداقل به 50 درصد هزینه‌های مقاوم‌سازی ساختمان افزایش دهیم. در حال حاضر حداقل هزینه‌های مقاوم‌سازی 130 میلیون تومان است.

ایزدی همچنین به ایسنا گفته است : نگاه دولت به حوزه مسکن افزایش قدرت خرید مردم و توانمند‌کردن آنان است و امیدواریم با جلساتی که در شورای پول و اعتبار برگزار می‌شود، وام خرید مسکن افزایش یابد.

وی درباره‌ افزایش میزان وام مسکن اظهار کرد: پیشنهاد دولت برای توانمندکردن مردم در عرصه ساخت‌وساز است و این توانمندی صورت نمی‌گیرد مگر تسهیلات در اختیار مردم قرار گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در صورت افزایش تسهیلات خرید مسکن رقم قابل توجهی در اختیار مردم قرار می‌گیرد تا بتواند اقدام به خرید خانه کند.

ایزدی با اشاره به افزایش وام ساخت در بافت‌های فرسوده گفت: ویژگی‌ مهم افزایش این میزان آن است که یک سوم هزینه ساخت در اختیار مردم قرار می‌گیرد و این رقم، مبلغ قابل توجهی است.

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با بیان این‌که افزایش وام ساخت در بافت‌های فرسوده با توجه به پایین بودن قیمت خانه در شهرهای دیگر ممکن است به یک دوم قیمت هر واحد برسد تصریح کرد: نگاه دولت به حوزه مسکن افزایش قدرت خرید مردم و توانمند‌کردن آنان است و امیدواریم با جلساتی که در شورای پول و اعتبار برگزار می‌شود ، وام خرید هم افزایش یابد.

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در ادامه درباره‌ی محدوده بافت‌های فرسوده که در مصوبه اخیر دولت افزایش میزان تسهیلات در آنها مدنظر قرار گرفته، اظهار کرد: 3268 هکتار مصوب در تهران است که این مناطق شناسایی شده‌اند.

ایزدی گفت: بیش از 14 هزار هکتار هم بافت ناپایدار داریم، اما محلات هدف که شامل این مصوبه می‌شوند همان 3268 هزار هکتار هستند و بقیه هم در نواحی دیگر قرار دارند.