سه شوک بزرگ اقتصادی در دوران احمدی نژاد

کدخبر: 157046
محمود جامساز گفت: در زمان محمود احمدی نژاد اقتصاد ما با 3 شوک بزرگ روبرو شد شوک یارانه ها ، شوک مسکن مهر و شوک دلار که از هزار تومان با یک جهش یکباره به 4 هزار تومان افزایش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا ، وی خاطر نشان کرد: البته پس از مدتی که بازار از شوک‌های وارده تخلیه شد دلار نیز واکنش نشان داد و از 4 هزار تومان عقب نشینی کرد و در محدوده 3 هزار و 100 تا 3 هزار و 400 تومان قرار گرفت و مدتی نوسانات 200 تا 300 تومانی را تجربه کرد تا اینکه اخیرا رشد دلار نسبت به ریال شدت گرفت و از خط 4 هزار تومان هم گذشت و کاهش ارزش و تنزل قدرت خرید پول ملی را شدت بخشید.

وی افزود: عواملی که در تغییرات نرخ دلار تاثیرگذار بود را می‌توان معطوف به دو دسته عوامل داخلی و خارجی دانست، عامل داخلی متاثر از سیاستهای ارزی و پولی بانک مرکزی و دولت است زیرا این دو نهاد به طرز تفکیک ناپذیری درهم تنیده شده و لذا استقلال بانک مرکزی دیگر محلی از اعراب ندارد.

این اقتصاددان گفت: در حال حاضر اقتصاد ما دلار 2 نرخی را تجربه می‌کند که دولت درصدد است با نرخ شناور مدیریت شده دو نرخ رسمی و آزاد را به هم نزدیک و در نهایت یکسان کند.

تیتر یک
  • گزارش آسوشیتدپرس از نمایشگاه دهوک اقلیم کردستان

    اقتصادنیوز: در شرایطی که بازرگانان ایرانی چشم امید به بازار عراق دارند، کاهش قدرت خرید عراقی‌ها به سبب افت قیمت نفت و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید