کدخبر: ۱۶۰۹۶۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سهام عدالت به چه کسانی تعلق می گیرد؟

در این مطلب به سوالات مرتبط با سهام عدالت پاسخ خواهیم داد. چه کسانی مشمول سهام عدالت هستند؟ شماره تلفن مرکز پاسخگویی مردمی سهام عدالت، مدارک مورد نیاز برای سهام عدالت، چگونه بفهمیم سهام عدالت داریم.

سهام عدالت به چه کسانی تعلق می گیرد؟

تمام افرادی که در دولت نهم برای دریافت سهام عدالت ثبت نام کرده، فرم مخصوص را پر کرده اند و همراه مدارک، به شرکت تعاونی شهرستان خود تحویل داده و تائید شده اند و به نوعی ثبت نام آنها قطعی شده است.

تعداد دریافت کنندگان صورتحساب سهام عدالت چند نفر است؟

۴۹ میلیون ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر مشمول دریافت سهام عدالت هستند که ثبت نام آنها قطعی شده است و از این تعداد، حدود دو میلیون نفر متوفی هستند.

اسامی دریافت کنندگان سهام عدالت 

طبق اظهارات رئیس کل سازمان خصوصی سازی, سهام عدالت تنها به کسانی که در سال های قبل فرم های مربوطه را تکمیل و ارسال نموده اند و و کاغذ ثبت نام نهایی را دریافت کرده اند. متقاضیان می توانند به سامانه samanese.ir مراجعه کرده، با شماره ملی و شماره تلفن همراه خود به بازیابی اطلاعات خود بپردازند.

به چه کسانی سهام عدالت تعلق نمی گیرد

  • تمام افرادی که در سال های اخیر برای دریافت سهام عدالت اقدام نکرده اند، فرم درخواست را به همراه مدارک سهامدارن به شرکت تعاونی های شهرستان خود تحویل نداده و تائیدیه ثبت نام آنها قطعی نیست.
  • متولدان جدید هم در طبقه افرادی قرار می گیرند که ثبت نام نکرده اند و فعلا مشمول دریافت سهام و صورتحساب و سود نیستند.

تکلیف مشمولان متوفی سهام عدالت چه می شود؟

وراث مشمولان متوفی هم سهام عدالت می گیرند که نیازمند طی مراحل لازم است که متعاقبا از سوی سازمان خصوصی سازی اعلام می شود.

آیا خرید و فروش سهام عدالت امکان پذیر است؟

خرید و فروش سهام عدالت آزاد نیست و تا زمانی که دولت اعلام نکند، امکان معامله وجود ندارد. پس سهام عدالت فعلا نقد نیست. هنوز وقت معامله و خرید و فروش سهام عدالت فرا نرسیده است.

سود سهام عدالت چه زمانی به مشمولان پرداخت می شود؟

تیرماه سال ۹۶ سود شرکت های سهام عدالت هر چقدر که باشد بین مشمولان توزیع خواهد شد، اما دستکم تا شهریورماه سال آینده، هیچ ورقه سهمی بین مشمولان توزیع نخواهد شد و به نظر می رسد که توزیع سود مهرماه سال آینده باشد.

آیا صورتحساب با برگه سهام عدالت متفاوت است؟

سه مرحله برای ساماندهی سهام عدالت در نظر گرفته شده که مرحله اول ارایه و صدور صورتحساب برای مشمولان است تا سود آن مشخص شود.

پیش بینی شده که صندوق هایی تشکیل شود و یونیت صندوق ها به مشمولان داده شود و مرحله بعد هم ارایه اوراق سهام به مردم خواهد بود پس ارایه صورتحساب با ورقه سهام متفاوت است.

صورتحساب مشمولان سهام عدالت چه زمانی در دسترس است؟

سامانه سهام عدالت قرار است هفته آینده رونمایی شود. بر این اساس هر روزی که این سامانه فعال شود، از دقایقی بعد از رونمایی در دسترس مردم خواهد بود؛ اما مراجعات ساماندهی شده است و مردم، باید در نوبت بندی خاصی به این سامانه مراجعه کنند.

چگونه می توان به صورتحساب دسترسی پیدا کرد؟

چنانچه در روز رونمایی(احتمالا پانزدهم)، مشمولانی که رقم سمت راست کد ملی شان پنج باشد، می توانند به سامانه مراجعه کنند یا اگر شانزدهم اسفند رونمایی صورت گیرد، افرادی که رقم سمت راست کد ملی شان شش است باید مراجعه کنند و از همان روز تا ده روز بعد، به ترتیب افراد مطابق رقم سمت راست کد ملی خود (به ترتیب ۶، ۷، ۸، ۹، ۰، ۱، ۲، ۳، ۴) می توانند به سامانه ساماندهی سهام عدالت مراجعه کنند. سامانه ساماندهی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir از یک ماه پیش فعال است.

اگر مردم در رابطه با سهام عدالت سوال داشته باشند، چه کار باید کنند؟

علاوه بر پرسش های پیش فرضی که در سامانه ساماندهی سهام عدالت به نشانی مذکور تدارک دیده شده، مرکز تلفن با شماره ۸۳۳۳۸ با ۹۰ خط نیز آماده شده است که بیشتر بین ساعات ۹ تا ۱۷ پاسخگوی پرسش های مشمولان درخصوص مرحله نخست ساماندهی سهام عدالت است. شماره تلفن مذکور برای تهرانی ها و شهرستانی یکسان است.

 

شماره مرکز پاسخگویی مردمی سهام عدالت برای پاسخ به سوالات : ۸۳۳۳۸ 

آدرس وب سایت، سامانه سهام عدالت http://samanese.ir 

 

هشدارهای امنیتی برای جلوگیری از کلاهبرداری سهام عدالت

اگر فردی برای چک کردن اطلاعات خود و دریافت صورتحساب می خواهد به سامانه اینترنتی مراجعه کند ولی سواد ندارد، حتما باید با یک فرد باسواد مورد وثوق خود مراجعه کند تا امکان کلاهبرداری به حداقل برسد.

اگر برگه سهام عدالت گم شده باشد، چه باید کرد؟

مردم به هیچ عنوان نگران برگه های سهام عدالت که در گذشته در اختیارشان قرار گرفته است، نباشند. نیازی به ارایه این برگه ها نیست و همین که فردی در سامانه سهام عدالت ثبت نام شده باشد، اسم و مشخصاتش در سامانه و دیتابیس سازمان خصوصی سازی وجود دارد و نیازی به ارایه برگه نیست.

برای دریافت صورتحساب به چه مدارکی نیاز است؟

کد ملی و اطلاعات شناسنامه ای تنها مواردی هستند که برای دریافت صورتحساب، افراد باید در اختیار داشته باشند. تلاش شده که دسترسی به صورتحساب با سهل ترین روش صورت گیرد.

آیا امکان ثبت نام جدید برای دریافت سهام عدالت وجود دارد؟

در این مرحله امکان اضافه شدن هیچ فرد جدیدی به مشمولان دریافت سهام عدالت وجود ندارد؛ بلکه تنها افرادی که در گذشته ثبت نام کرده و مشمول قطعی دریافت سهام عدالت تشخیص داده شده اند، امکان دریافت صورتحساب و سود سهام عدالت را دارند. برای افراد جدید یا متولدان جدید، دولت در آینده تصمیم خواهد گرفت.

برای دریافت سهام عدالت به کجا مراجعه کنیم

از تاریخ 30 فروردین سال 1396 (نیمه شب سه شنبه) سامانه سهام عدالت samanese.ir پاسخ گوی متقاضیان است و مشمولان باید شماره شبا بانکی و شماره تلفن همراه خود را در این سامانه ثبت نمایند.

چگونه بفهمیم سهام عدالت داریم؟ 

طبق اظهارات رئیس کل سازمان خصوصی سازی, سهام عدالت تنها به کسانی که در سال های قبل فرم های مربوطه را تکمیل و ارسال نموده اند و و کاغذ ثبت نام نهایی را دریافت کرده اند.

سود سهام عدالت که سال آینده پرداخت می شود، چقدر خواهد بود؟ 

هنوز مشخص نیست که تیرماه سال ۹۶  وقتی شرکتهایی که سهامشان متعلق به مشمولان خواهد شد، چقدر سود تولید خواهند کرد؛ اما کم یا زیاد، این سود متعلق به مشمولان خواهد شد و بین آنها توزیع می شود. ولی اگر بخواهید شبیه سازی کنید اگر یک فرد یک میلیون تومان سهم را به قیمت های گذشته در اختیار داشته باشد که قرار باشد آزاد بشود، همان قیمت در بازار، حدود ۲ میلیون تومان می ارزد و سهامی که ارزش روزش دو میلیون تومان باشد، اگر P/E (نسبت قیمت به سود) آن ۱۰ تا ۱۲ باشد، تقریبا برای هر سال حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان می تواند سود دریافت کند.

روش دریافت و مقدار سود سهام عدالت

برای دریافت سود سهام عدالت و اطلاع از مقدار سود این سهام می توانید چند مقاله پائین را مطالعه نمائید:

آیا اعطای صورتحساب سهام عدالت و سود آن یک طرح انتخاباتی است؟ 

قرار نیست تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ سودی بین سهامداران عدالت تقسیم شود که تلقی یک طرح انتخاباتی از آن بشود؛ بلکه نزدیک ترین زمانی که سود سهام عدالت توزیع خواهد شد، مهرماه سال ۹۶ خواهد بود.

آیا اتباع ایرانی مقیم خارج هم صورتحساب سهام عدالت می گیرند؟ 

بله این افراد هم در صورتی که موبایل، تبلت یا کامپیوتر آنها مجهز به فیلترشکن نباشد، می توانند به سامانه مراجعه کرده و برای دریافت صورتحساب خود اقدام نمایند.

متولدان جدید سهام عدالت می گیرند؟ 

فعلا هیچ برنامه ای از سوی دولت برای ثبت نام جدید برای دریافت سهام عدالت تدارک دیده نشده است، پس متولدان جدید هم در طبقه افرادی قرار می گیرند که ثبت نام نکرده اند و فعلا مشمول دریافت سهام و صورتحساب و سود نیستند.

 
خبر تکمیلی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ طرح توزیع سهام عدالت در کشور با هدف انتقال بخشی از مالکیت دولت به اقشار آسیب‌پذیر در ابتدای کار دولت نهم پیشنهاد و مورد توجه قرار گرفت؛ به گونه‌ای که پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، مصوبه شماره 72683/ت 34484 ه تاریخ 17/11/1384 هیات وزیران با عنوان «آیین‌نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون بر اساس توزیع سهام عدالت» منجر به فراهم شدن بستر قانونی لازم برای اجرای طرح توزیع سهام عدالت شد.

همچنین از زمان ابلاغ و در دستور کار قرار گرفتن، این طرح تاکنون با فراز و نشیب‌ها و گاهی انتقاداتی همراه بوده و گستردگی و تحت پوشش قرار گرفتن حدود 49 میلیون نفر از جمعیت کشور نیز کار به ثمر رسیدن آن را زمانبر کرده است.

از این رو ابهاماتی در خصوص شرایط مشمولین سهام عدالت و این موضوع که چه کسانی سهامدار نهایی و مشمول این سهام هستند، مطرح است. بر این اساس رئیس کل سازمان خصوصی سازی معتقد است: افرادی از نظر سازمان خصوصی سازی مشمول نهایی سهام عدالت هستند که در سالیان گذشته فرم های مربوط به ثبت نام سهام عدالت را پر کرده باشند و به این سازمان ارسال کرده باشند.

به گفته پوری حسینی؛ البته این سازمان فرمهای آنها را بررسی کرده و پس از این مرحله، دعوتنامه های مربوطه را به دست مشمولین رسانده است و مشمولین نیز پس از درج اطلاعات لازم، این فرم و سایر مدارک لازم را به تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت داده اند و در مقابل کاغذی را دریافت کرده اند که به منزله ثبت نام نهایی سهام عدالت است و در حال حاضر بسیاری از مشمولین این برگه ها را دارند.

وی اضافه کرد: بنابراین مشمولانی که در سالهای گذشته این مراحل را طی کرده اند، مشمول نهایی سهام عدالت نام می گیرند.

پوری حسینی در خصوص مشمولینی که این برگه ها را گم کرده اند یا برگه های سهام عدالت آنها مفقود شده است گفت: این دسته از مشولین نباید نگران باشند؛ چرا که برگه های سهام عدالت آنها محفوظ است و مشخصات آنها از جمله کد ملی ملاک عمل قرار خواهد گرفت. بر این اساس اطلاعات کامل مشمولین در سازمان خصوصی سازی محفوظ و قابل دسترسی است و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی ادامه داد: البته اگر کسی برگه سهام عدالت خود را گرفته باشد و در حال حاضر در قید حیات نباشد نیز سهامش محفظ است و در زمان آزادسازی، وراث آنها می توانند در این زمینه اقدام کنند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی در خصوص تازه متولدینی که سهام عدالت ندارند نیز اذعان داشت: سهام عدالت به افرادی که تازه که متولد شده اند تعلق نمی گیرد.