کدخبر: ۱۶۴۷۱۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

افزایش جریمه مالی به کارگیری اتباع خارجی غیرمجاز

مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره جریمه کارفرمایان متخلف گفت: بنابر مصوبه شورای عالی کار درباره حداقل دستمزد در سال جاری، مبلغ جریمه بابت هر روز اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی یک میلیون و ۵۴۹ هزار و ۸۸۵ ریال خواهد بود.

به گزارش فارس، علی اقبالی اظهار داشت: میزان جریمه سال 96 کارفرمایان متخلف که اتباع خارجی فاقد مجوز را به کار گمارند، براساس قانون هرگونه بکارگیری اتباع خارجی غیرمجاز در واحدهای کارگاهی ممنوع است و کارفرمایان متخلف برابر قانون از یک روز تا 90 روز حبس و پرداخت چند برابر دستمزد یک کارگر جریمه می‌شوند.

اقبالی در ادامه گفت: میزان جریمه سال 96 کارفرمایان متخلف که اقدام به استفاده از اتباع خارجی فاقد مجوز کار می‌کنند به استناد بند (ج) ماده 11 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مبنی بر اعمال جریمه به میزان پنج برابر حداقل دستمزد روزانه است. بنا به مصوبه شورای عالی کار که حداقل دستمزد روزانه به مبلغ 309 هزار و 977 ریال در سال 1396 تعیین شده مبلغ جریمه بابت هر روز اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی یک میلیون و 549 هزار و 885 ریال خواهد بود.

وی گفت: مبلغ فوق‌الذکر در خصوص کارفرمایان متخلف اعمال و در صورت تکرار تخلف، این میزان جریمه دو برابر خواهد شد.

وی درباره تعداد بازرسی‌های صورت گرفته در سال گذشته را حدود 73 هزار و 297 بازرسی و تعداد گشت بازرسی در قالب گشت مشترک را 32 هزار و 808 مورد توسط همکاران این اداره کل اعلام کرد.

اقبالی در پایان گفت: تعداد اتباع شناسایی شده شاغل به صورت غیرمجاز در کارگاه‌ها 46 هزار و 135 نفر و  تعداد صدور برگ جریمه 17 هزار و 287 مورد بوده که توسط ادارات کل استان‌ها صادر گردیده است و در این راستا 8805 کارفرمای متخلف به مراجع قضایی معرفی و 23182 نیروی کار  ایرانی جایگزین اتباع خارجی شده‌اند.