کدخبر: ۱۷۳۲۰۸ لینک کوتاه

تعیین‌تکلیف موسسات اعتباری غیر مجاز با کلام دستگاه است؟

رییس ­کل و معاونان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دیروز در نشستی سه ساعته با برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بررسی مسائل مربوط به سپرده گذاران تعاونی منحل شده فرشتگان و موسسه اعتباری کاسپین پرداختند.

به گزارش یکشنبه سایت بانک مرکزی، ولی الله سیف در این دیدار بر ضرورت حفظ حقوق سپرده گذاران و تسریع در تعیین تکلیف آنان تاکید کرد و گفت: بانک مرکزی بر اساس تکالیف مقرر در قانون پولی و بانکی کشور در صورت توقف یا ورشکستگی یک موسسه اعتباری که از محل جمع آوری سپرده های مردم فعالیت می کند، در کنار مرجع قضایی اقدام های لازم را به منظور جلوگیری از جابجایی و حیف و میل دارایی های واحد متوقف شده یا ورشکسته انجام می­دهد.

وی افزود: مسوولیت اصلی تعیین تکلیف این بنگاه ها بر عهده مرجع قضایی است اما بانک مرکزی به نیابت از سپرده­گذاران برای حفظ و صیانت از حقوق آنها و ارایه نظر کارشناسی در مرحله رسیدگی حضور دارد.

سیف یادآوری کرد بانک مرکزی متناسب با ارزش دارایی­های شناسایی شده تعاونی فرشتگان، خط اعتباری لازم را اختصاص داده و بر این اساس، سومین مرحله پرداخت وجوه سپرده گذاران از چهارم تیرماه در شعبه های موسسه اعتباری کاسپین آغاز می شود. 

به گفته رییس کل بانک مرکزی، با مراجعه سپرده گذاران با موجودی تا سقف ٥٠٠ میلیون ریال، بیش از ٩٣ درصد سپرده­گذاران تعیین تکلیف شده و بزودی زمینه و شرایط لازم برای تعیین تکلیف سپرده­های بیشتر نیز فراهم می شود.

وی اطمینان داد بانک مرکزی حداکثر اهتمام خود را برای ارزیابی دقیق دارایی­های تعاونی و سایر اموال متعلق به مدیران و سهامداران متخلف، با هدف تامین منابع مالی مورد نیاز به منظور اختصاص به سپرده­گذاران، به کار می بندد.

سیف ابراز امیدواری کرد با همیاری و همدلی بخش های مرتبط مانند قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی و نیروی انتظامی در کنار صبر و شکیبایی سپرده­گذاران، مساله به بهترین شکل حل شود.

در این جلسه که نزدیک به سه ساعت به طول انجامید، نماینده سپرده گذاران (آقای گواهی) به طرح برخی دیدگاه های سپرده­گذاران پرداخت که معاون نظارتی بانک مرکزی شرایط و چگونگی انجام امور را برای حاضران شرح داد. 

در این نشست محمدرضا تابش، الیاس حضرتی، محمود صادقی، شهاب الدین بی مقدار، فاطمه ذوالقدر و فاطمه سادات حسینی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

به گزارش ایرنا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از امروز (یکشنبه) سومین مرحله از تعیین تکلیف سپرده های تعاونی منحل شده فرشتگان برای سپرده های تا 500 میلیون ریال را آغاز کرد.

در 2 مرحله پیشین تعیین تکلیف سپرده سپرده گذاران تعاونی غیرمجاز منحل شده فرشتگان از بیست و هشتم اردیبهشت ماه پرداخت سپرده های تا مبالغ 100 میلیون ریال و از نهم خرداد پرداخت سپرده های تا 200 میلیون ریال صورت گرفته بود. 

بر پایه اطلاعیه بانک مرکزی، سپرده گذاران می توانند برای تعیین تکلیف سپرده خود حسب برنامه زمانی اعلام شده توسط موسسه اعتباری کاسپین به شعبه ها مراجعه کنند.