دولت دوازدهم در بخش اینترنت اشیا جدی تر ورود کند

کدخبر: 177130
مدیر یک شرکت فعال در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دغدغه ها و نگرانی های جدی درباره اینترنت اشیا وجود دارد که باید دولت دوازدهم در این زمینه ورود جدی تری داشته باشد.

 

«شهاب جوانمردی»در گفت و گو با ایرنا افزود: هنوز حرکت منسجم و متشکلی در زمینه اینترنت اشیا در کشور دیده نمی شود.

 

جوانمردی ادامه داد: اکنون به دلیل نبود زیرساخت منسجم در کشور این خطر احساس می شود که اطلاعات و داده هایی که در اینترنت اشیا ایجاد می شود به خارج از کشور منتقل شود و باید به این دغدغه بیشتر توجه کرد.

وی موضوع اینترنت اشیا را از لحاظ پدافند غیرعامل به دلیل انتقال برخی داده ها دارای خطراتی توصیف کرد که حرکت شرکت های داخلی به این سمت را کند می کند.

«اگر مجموعه کشور به این نتیجه برسد که باید اینترنت اشیا مورد توجه واقع شود و اقدام ها برای امنیت آن افزایش یابد بخش خصوصی هم بیشتر به این سمت خواهد رفت».

به گفته وی، دنیای فناوری با سرعت بالای تغییر منتظر تصمیم های ما نمی ماند؛ بنابراین ورود جدی تر به بخش حفاظت از داده های داخلی در اینترنت اشیا ضروری است.

وی به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و گفت: تولید محتوای جدی تر و عرضه بیشتر محتوا در شبکه ملی اطلاعات ضمن افزایش میزان استفاده از پهنای باند اینترنت داخل، مصرف مردم را به سمت داخل افزایش می دهد.

به گفته وی، هرچه مصرف مردم در زیرساخت شبکه ملی اطلاعات به سمت داخل افزایش یابد درجه اطمینان و امنیت این شبکه افزایش می یابد.

مدیر این شرکت عرضه کننده خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد همه محصول های تولیدی این مجموعه امن، قابل اعتماد، سریع، بی دردسر، کم هزینه و سبب کاهش هزینه دسترسی برای مردم است.

توسعه واگذاری تلفن ثابت همسو با پروانه ارتباطات ثابتی که رگولاتوری به این شرکت داده، از دیگر برنامه های این شرکت است. 

به گزارش ایرنا، بهره برداری از شبکه ملی اطلاعات یکی از مهمترین اقدام های دولت یازدهم محسوب می شود. 

رهبر معظم انقلاب شهریورماه 1394 به هنگام انتصاب اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی، تسریع در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات پس از تصویب طرح آن در شورای عالی و نظارت مستمر و موثر مرکز ملی بر مراحل راه اندازی و بهره برداری از آن را به عنوان یکی از مطالبات اصلی از آنان مطرح کردند.

** گاه شمار شبکه ملی اطلاعات

اواخر سال 1384 بحث شبکه ملی اینترنت در کشور مطرح و مهمترین دلیل پیاده سازی این شبکه کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام شد.

اسفند همان سال بر اساس تصمیم هیات دولت مقرر شد، شبکه ملی در یک دوره سه ساله به بهره برداری برسد و طراحی های کلی شبکه نیز انجام شود.

سال 1385 قرار شد پروژه اینترنت ملی در مرکز تحقیقات مخابرات ایران اجرا شود.

سال 1386 برنامه های عملیاتی این پروژه اجرا شد و بهره برداری اینترنت ملی در سال های 1386 تا 1388 در هیات وزیران به تصویب رسید.

سال ١٣٨٩ با توجه به الزام های سند چشم انداز ( 1404 ) موضوع شبکه ملی اینترنت با نام جدید شبکه ملی اطلاعات به صورت جدی تر مطرح و کلیات موضوع در ماده 46 برنامه پنجساله پنجم توسعه گنجانده شد.

هدف از شبکه ملی اطلاعات گسترش خدمات دولت الکترونیک و صنعت فناوری اطلاعات، ارتقای سواد اطلاعاتی و افزایش بهره‎وری در بخش های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی عنوان شده است.

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید