کدخبر: ۱۸۵۵۱۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تعیین تکلیف سپرده‌های دو موسسه اعتباری تا سقف ۳ میلیون تومان

بانک آینده و موسسه اعتباری ملل با هدف مساعدت به دارندگان سپرده‌های خرد در تعاونی‌های منحله افضل توس و وحدت، سپرده‌های تا سقف ۳۰ میلیون ریال را باوجود تکمیل نشدن فرآیند شناسایی، ارزیابی و انتقال دارایی‌های آن تعاونی‌ها، از محل منابع خود پرداخت می‌کنند.

به گزارش ایرنا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران براساس قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی مصوب سال 1383 و آیین‌نامه اجرایی این قانون مصوب سال 1386 و مصوبه بیست و هفتم اردیبهشت ماه سال 1390 شورای پول و اعتبار، اقدامات لازم برای ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی از جمله تعاونی‌های اعتبار را از سال‌های گذشته در دستور کار قرار داده است.

همچنین در قوانین اخیر از جمله قانون احکام دائمی و قانون برنامه ششم توسعه بر همکاری سایر نهادهای مسئول با بانک مرکزی برای انجام این وظیفه به نحو احسن تاکید شده است.

در این راستا با هدف تکمیل فرآیند ساماندهی تعاونی های اعتبار غیرمجاز و تعیین تکلیف سپرده سپرده‌گذاران، مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی‌های اعتبار غیرمجاز منحله افضل توس و وحدت (آرمان) به ترتیب به بانک آینده و موسسه اعتباری ملل در دستور کار قرار گرفته و براساس تایید شورای پول و اعتبار، تحقق موضوع مجدانه در دست پیگیری است.

براساس این گزارش، از جمله عوامل اصلی برای پاسخگویی به سپرده‌گذاران تعاونی‌های اعتبار غیرمجاز منحله افضل توس و وحدت، تکمیل فرآیند شناسایی، ارزیابی دقیق و انتقال دارایی‌های این تعاونی‌ها با هدف احقاق حداکثری حقوق سپرده‌گذاران تحت نظر مراجع قضایی و بانک مرکزی به بانک آینده و موسسه اعتباری ملل است.

بانک مرکزی در این گزارش اضافه کرده است: مسئولیت بانک آینده و موسسه اعتباری ملل در پاسخگویی به سپرده‌گذاران این تعاونی‌ها، فقط محدود به میزان دارایی‌های شناسایی و ارزیابی‌شده و انتقال‌یافته به بانک آینده و موسسه ملل خواهد بود و براساس قانون برنامه ششم توسعه، مسئولیت ایفای تعهدات و پرداخت بدهی‌های این موسسه ها بر عهده سهام‌داران، مدیران و مسئولان مربوطه است.

این گزارش می افزاید: با وجود تکمیل نشدن فرآیند شناسایی و ارزیابی و انتقال دارایی‌های تعاونی‌های یادشده به بانک آینده و موسسه اعتباری ملل و نداشتن مسئولیت قانونی این بانک و موسسه در قبال سپرده‌گذاران تعاونی‌های منحله افضل توس و وحدت، بانک آینده و موسسه اعتباری ملل با رویکرد مساعدت به سپرده‌گذاران خرد، پرداخت سپرده‌های تا سقف 30 میلیون ریال در دو تعاونی منحله را از محل منابع خود آغاز کرده‌اند.

پرداخت‌های آتی، مستلزم تکمیل فرآیند شناسایی، ارزیابی و انتقال دارایی‌ها و اموال هریک از تعاونی‌های اعتبار افضل توس و وحدت به ترتیب به بانک آینده و موسسه اعتباری ملل است تا متناسب و به میزان آن، سپرده سپرده‌گذاران پرداخت شود.

واگذاری مدیریت دارایی های تعاونی «البرز ایرانیان» به بانک تجارت

مدیریت دارایی و بدهی‌های تعاونی اعتبار غیرمجاز منحل شده «البرز ایرانیان» نیز مطابق برنامه‌ریزی انجام شده به بانک «تجارت» واگذار شده و اکنون مدیران این تعاونی منحل شده به دلیل سو مدیریت توسط مرجع قضایی بازداشت شده‌اند و اتهامات آنها در دست بررسی است.

این گزارش می افزاید: پرونده این تعاونی با دقت و سرعت در مرجع قضایی در حال رسیدگی است و پس از اعلام نتیجه و انتقال دارایی‌های این تعاونی به بانک تجارت و متناسب با دارایی‌ها، سپرده سپرده‌گذاران با کمک بانک مرکزی، تعیین تکلیف و پرداخت خواهد شد.

اکنون اخذ اطلاعات و شناسایی دارایی‌های این تعاونی منحل شده توسط مراجع ذیربط در دست اقدام است.