کدخبر: ۱۸۹۶۸۸ لینک کوتاه

سود وام مسکن مهر افزایش نیافته است + جزئیات

خبرفوری: مدیر روابط عمومی بانک مسکن گفت: نرخ تسهیلات مسکن مهر هیچ تغییری نکرده و احتمالا تنها مابه التفاوت تسهیلات دریافتی شامل ۲.۵ درصد افزایش نرخ سود خواهد بود.

در پی انتشار تصویر نامه ای از بانک مرکزی به مدیرعامل بانک مسکن، که در آن به نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار اشاره و تاکید شده بود که بانک مسکن نرخ سود تسهیلات مسکن را از این پس باید ۱۱ و ۱۲ درصد محاسبه کند، برخی رسانه ها به اشتباه این افزایش نرخ سود را ۴ برابر اعلام کرده و نوشتند بانک مسکن تسهیلات مسکن مهر را چهار برابر کرد.

مسعود ایزدی در این رابطه گفت: این مطلب کاملا اشتباه است.

وی در توضیح جزییات این نامه اظهار کرد: این تسهیلات از خط اعتباری و تسهیلات تکلیفی است که بانک مسکن مکلف به پرداخت آن است. از سوی دیگر این نرخ سود هم مصوبه شورای پول و اعتبار و دستور بانک مرکزی است و بانک مسکن به عنوان یکی از بانک های دولتی مکلف به اجرای تمامی قوانین و مصوبات دولت و بانک مرکزی است.

وی در ادامه تاکید کرد: نرخ سود تسهیلات مسکن موضوعی نیست که بانک مسکن مجاز به تغییر در آن باشد.

ایزدی اظهار کرد: دولت در حال بررسی تغییرات نرخ سود تسهیلات مسکن مهر است و البته ما نیز موافق افزایش این نرخ نیستیم.

وی در ادامه با اشاره به ساز و کار اجرایی این ابلاغیه گفت: بانک مرکزی این دستور را به تازگی صادر و ابلاغ کرده است. حال ما باید ساز و کار اجرای آن را بررسی و تعیین کرده و مشتریان را دعوت کنیم و بر اساس قراردادهای قبلی توضیحات لازم را ارائه دهیم. حال باید دید در پروسه اجرایی این ابلاغیه مشکلاتی وجود خواهد داشت یا خیر. شاید این موضوع با در نظر گرفتن مراحل اجرا به مرحله عمل نرسد.

مدیر روابط عمومی بانک مسکن تاکید کرد: این نامه دیروز به ما رسیده است و اینگونه نیست که بلافاصله بعد از ابلاغ این نامه ما نرخ سود را افزایش دهیم بلکه در یک بازه زمانی اجرای آن باید برنامه ریزی شود.

این مقام مسئول با توضیح در خصوص نرخ سود تسهیلات مسکن مهر گفت: نرخ اصلی تسهیلات مسکن مهر شهری ۹ درصد و مسکن روستایی ۴ درصد است که این رسانه در اشتباهی عمدی و یا سهوی نرخ ۴ درصد روستایی را مبنا قرار داده و تا ۱۲ درصد آن را ۴ برابر اعلام کرده است. در حالی که موضوع این است که این افزایش نرخ سود به تمام رقم وام مسکن تعلق نمی گیرد بلکه مابه التفاوت تسهیلاتی که حدود ۵ میلیون تومان به تسهیلات قبلی اضافه شده است مشمول این نرخ جدید خواهد شد.

وی تاکید کرد:نرخ سود  ۵ میلیون تومان مابه التفاوت تسهیلات مسکن مهر از ۹ به ۱۱.۵ درصد افزایش پیدا کرده است اما برخی رسانه ها به صورت غیر حرفه ای و بدون استناد به مدارک و شواهد دقیق مطالب را منتشر کرده و باعث تشویش اذهان متقاضیان و دریافت کنندگان تسهیلات مسکن مهر می شوند.