کدخبر: ۱۹۱۸۱۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

حاشیه های اولین روز حراج سکه در بانک کارگشایی + عکس

روز گذشته، محوطه بانک کارگشایی در ازدحام افرادی بود که برای خرید سکه مراجعه کرده بودند؛ جنس این متقاضیان متفاوت بود و از خرید نیز اهداف متفاوتی داشتند. از صحبت‌های یک نفر مشخص بود که برای پرداخت مهریه نیاز به پرداخت سکه داشت و امروز به این امید به بانک کارگشایی میدان محمدیه آمد تا بتواند با قیمت‌های پایین‌تر اقدام به خرید کند.

به گزارش اقتصادنیوز ، او می‌گفت قیمت بالای یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی در حراج برای او صرفه خرید ندارد و انتظار قیمت‌های پایین‌تری دارد. در میان مراجعان بانوان مختلف و از همه اقشار سنی نیز حضور داشتند. جوان‌تر‌ها بیشتر به دنبال خرید سکه در بسته‌های ۲۰ تایی بودند و انتظار داشتند قیمت سکه در آینده بالاتر برود.

57598464

بانوانی که سن بالاتری داشتند و از قرار گرفتن در صف خسته بودند، در محوطه نشسته و به صحبت با یکدیگر مشغول بودند؛ انتظارات افزایشی ابتدایی دهه ۹۰ در ذهن آنها زنده شده بود و تصور می‌کردند در این حراج با قیمت‌های بسیار پایین خرید خواهند کرد و پس از آن با افزایش فزاینده قیمت‌ها سود زیادی کسب خواهند کرد.

57598471

به‌طور کلی، وقتی از زاویه دور به متقاضیان حراج توجه می‌کردید، بیشتر شاهد حضور افراد عادی با سرمایه‌های اندک بودید که دو انتظار مشخص داشتند: خرید سکه در قیمت پایین و فروش آن در قیمت‌های بالاتر؛ با این حال زمانی که حراج آغاز شد، این عده به حاشیه رانده شدند و معامله‌گران بزرگ‌تر که تعداد کمتری بودند، بیشتر به چشم آمدند؛ مکانیسم حراج به این گونه بود که در ابتدا یک قیمت پایه از سوی بانک اعلام می‌شد؛ خریدار باید به قیمت اعلام شده مالیات ارزش افزوده را اضافه کند؛ چراکه در نهایت خرید او با احتساب این مالیات صورت می‌گرفت.

57598475

اعتراض‌های افراد عادی‌تر بعد از پایان حراج اول زیاد شد؛ چراکه برخلاف انتظار آنها سکه با قیمت‌های بسیار پایین به فروش نرفت؛ آن هم در شرایطی که اکثرا از هم خواهش می‌کردند که پیشنهادهای بالا برای قیمت‌های پایه بانک داده نشود. زمانی که قیمت با پیشنهاد سایر معامله‌گران به سطوحی بالاتر از انتظار مردم عادی رسید، سالن حراج خلوت‌تر شد. به گفته مسوولان قرار است روزهای زوج هر هفته حراج سکه ادامه داشته باشد. روز گذشته، افرادی که بدون کارت شناسایی اقدام به خرید می‌کردند، از سوی مقامات به خارج سالن راهنمایی شدند و سکه‌ای به آنها تعلق نگرفت.

57598473