کدخبر: ۱۹۵۵۸۴ لینک کوتاه

توضیحات سخنگوی دولت در مورد افزایش قیمت تخم مرغ و بنزین

خبرگزاری صدا و سیما: سخنگوی دولت گفت: رئیس جمهور دستور داده است که به سرعت و به میزان نیاز بازار، واردات تخم مرغ انجام شود تا این مشکلات برطرف شود.

محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران، افزود: متاسفانه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان روی میزان تولید اثر سوء گذاشت به همین دلیل برای سلامت مردم مجبور شدیم نسبت به معدوم کردن مرغ و تخم مرغ اقدام کنیم.

وی گفت: یکی از اقدامات دولت برای کنترل بازار عرضه 110 تن تخم مرغ در میادین است.

 

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه افزایش قیمت تخم مرغ در روزهای اخیر توجه رسانه ها و مردم را به خود جلب کرده است گفت : قیمت تخم مرغ بعنوان یکی از اقلام غذایی مردم یک روال باثبات داشته و در چهار ماهه نخست امسال روند قیمت نزولی بوده به طوریکه در فروردین ماه قیمت هر کیلو تخم مرغ از 5672 تومان به 4750 تومان در تیرماه تقلیل پیدا کرده است . 

وی ادامه داد : از مردادماه به خاطر کاهش تولیدات داخلی ما نه تنها قدرت صادرات را از دست داده ایم بلکه در بازار داخلی هم با مشکلاتی روبرو بودیم . 

نوبخت افزود : تولیدات داخلی ما همیشه بیش از نیاز بوده به طوریکه مصرف ما 900 هزار تن و تولیدات ما یک میلیون و 300 هزار تن بوده است به همین دلیل تفاوت آن را صادر می کردیم . 

سخنگوی دولت گفت : مشکلی که در ایران روی میزان تولید اثر سوء گذاشت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بود که غیر از کشور ما کشورهای دیگر هم دچار آن شدند و ما مجبور شدیم برای سلامت مردم نسبت به معدوم کردن تخم مرغ و مرغ اقدام کنیم . 

وی ادامه داد : در سال گذشته و در شش ماهه اول امسال 23 میلیون و 500 هزار قطعه مرغ تخم گذار معدوم شد و از اول مهر امسال تا دوم دیماه نیز 12 میلیون و 300 هزار قطعه مرغ تخم گذار از دور خارج شدند.

نوبخت افزود: این میزان مرغ معدوم شده 14 تا 20 درصد از ظرفیت واحدهای تولیدی ما را تشکیل می داد . 

وی افزود : افزایش قیمت جهانی و تغییر نرخ ارز هم بی تاثیر نبود . 

نوبخت با اشاره به اینکه ما برای سلامت جامعه این اقدامات را انجام دادیم گفت : دستگاههای نظارتی ما با سرعت و دقت این اقدامات را انجام دادند . 

وی افزود : مشکل عمده کاهش تولیدات ما بخاطر این بیماری بوده و بسیاری از کشورهای دیگر از جمله ژاپن و کره نیز نسبت به معدوم کردن مرغ و تخم مرغ خود اقدام کردند . 

سخنگوی دولت افزود : در سال گذشته 30 میلیارد تومان برای جبران بخشی از خسارات مرغداران پرداخت شده و امسال نیز 100 میلیارد تومان برای این امر در نظر گرفته شده که 30 درصد آنها را پرداخت کردیم . 

سخنگوی دولت افزود : برای رفع این نقیصه اقداماتی صورت گرفت از جمله از طرف وزارت کشاورزی مجوز 19 هزار تن واردات داده شد و برای 22 هزار تن نیز در حال مجوز دادن است . 

همچنین 110 تن تخم مرغ نیز برای کنترل بازار در میادین عرضه می شود. 

نوبخت گفت: اتفاقات اخیر نشان داد که تصمیم دولت در تفکیک وزارت صنعت و بازرگانی واقع بینانه بوده است . 

وی افزود : طبق تصمیمی که در برخی کشورها گرفته شد این تلفیق صورت گرفت و دو وزارتخانه در هم ادغام شد . 

وی ادامه داد: شاید برای برخی کشورها این اقدام لازم باشد ولی ما به دو وزارت خانه مستقل نیاز داریم . 

سخنگوی دولت افزود : دولت پیشنهاد تفکیک این دو وزارت خانه را به مجلس با فوریت داده بود ولی هنوز از طرف مجلس پاسخی داده نشده است . 

وی با اشاره به اینکه ما نمی توانیم با قدرت خرید مردم در خصوص کالاهای اساسی اینگونه برخورد کنیم گفت : ما از مجلس انتظار داریم نسبت به جداسازی این دو وزارت خانه زودتر اقدام کند . 

وی افزود : انتظار داریم مجلس به این کار عملی دولت توجه کند تا ما دچار نوسان در برخی اجناس نشویم . 

نوبخت افزود : سیاست دولت قطعاً با تنظیم عرضه محصول کنترل بازار است و دولت بر سیاست مهار تورم در لایحه 97 تاکید دارد .

سخنگوی دولت گفت : مردم فریب موسساتی را که سود بالا می دهند، نخوردند و در آنجا سرمایه گذاری نکنند . 

محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود در جمع خبرنگاران در خصوص سپرده گذاران تعاونی های اعتباری گفت : اقدامات مربوط به این سپرده گذاران در حال انجام است و ما از مردم می خواهیم که فریب جاهایی که سود زیاد را می دهند نخورند. 

وی ادامه داد : از مردم می خواهیم که از یک سوراخ چندبار گزیده نشوند چون با وجود اتفاقات پیش آمده باز هم مردم می روند و در جاهایی که سود بالا می دهند سرمایه گذاری می کنند . 

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی مصصم به ساماندهی این موسسه های اعتباری غیر مجاز است گفت : حقوق سپرده گذاران کامل حفظ می شود و حتی برخی از آنها دارای مجوز بودند ولی مجوز آنها متناسب با عملکرد آنها نبوده است . 

وی ادامه داد : آقای رئیس جمهور در ساماندهی این موسسات مصمم است و به بانک مرکزی دستور لازم را داده است و متمم کارها هم در حال انجام است .

سخنگوی دولت گفت : دولت بر دو سیاست مهار تورم و جلوگیری از کاهش ارزش ریال در مقابل دلار در بودجه 97 تاکید دارد . 

نوبخت افزود : دولت مجوز اصلاح قیمت حامل های انرژی را از مجلس دریافت کرده و دولت باید نسبت به اصلاح قیمت حامل های انرژی اقدام کند ، همچنین مجلسی ها انتظار دارند دولت قانون برنامه ششم را اجرا کند اما دولت این سقف افزایش قیمت حامل های انرژی را از مجلس گرفته تا دستش باز باشد ولی دولت اجازه نمی دهد مردم در گرانی و تورم و فشار زندگی کنند . 

وی ادامه داد :طبق مصوبه مجلس دولت اجازه دارد تا 48 هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از اصلاح قیمت ها را داشته باشد ولی در حال حاضر 32 هزار میلیارد تومان درآمد از اصلاح قیمت ها دارد ، پارسال هم همین طور بود و این در صورتی بود که ما مجوز اصلاح قیمت ها را داشتیم ولی استفاده نکردیم . 

وی افزود : دولت این سقف افزایش قیمت حامل های انرژی را از مجلس گرفته تا دستش باز باشد . 

نوبخت با اشاره به اینکه ما دولت را با 40 درصد تورم تحویل گرفتیم گفت : سیاست دولت مهار تورم است و در سال 97 هم مثل سالهای قبل خودش را موظف به مهار تورم می داند . 

سخنگوی دولت گفت : تورم قدرت خرید مردم را پایین می آورد و افزایش دلار، کاهش ارزش پول ملی را بهمراه دارد ولی دولت در مقابل هر دوی اینها مقاومت می کند . 

وی افزود : دولت به آرامش مردم و ثبات اقتصادی آنها توجه دارد با کاهش ارزش ریال در مقابل دلار مخالف است . 

وی با اشاره به اینکه این اعداد و ارقامی که برای افزایش بنزین و گازوئیل گفته می شود همه گمانه زنی است گفت : این گمانه زنی ها زمینه ساز تورم است که دولت در چارچوب مهار تورم به این افزایش قیمت ها حساس است و آنها را کنترل می کند . 

نوبخت افزود : گاهی تصمیم هایی که دولت می گیرد اجباری است و شما باید از دولت انتظار داشته باشید که در سال آینده صدها هزار فرصت شغلی ایجاد کند . 

وی افزود : این به این معنا نیست که دولت یارانه افراد نیازمند را قطع می کند و اگر یارانه تعدادی از افراد قطع شود ریالی از آن صرف مخارج عمرانی و هزینه های دولت نمی شود بلکه همه آن در راستای فقر زدایی و اجرای عدالت و اشتغال است . 

وی با اشاره به اینکه من هیچگاه حرفی را که زمینه اجرا نداشته باشد تکرار نمی کنم گفت : من در سال 97 هم توفیق پاسخگویی را دارم و هر حرفی را که می زنم زمینه اجرایی دارد مثلاً دولت قول داده بود که 8 هزار میلیارد تومان پول گندمکاران را پرداخت کند و این اقدام صورت گرفت . 

نوبخت خاطرنشان کرد : بودجه سال 97 بودجه فقرزدایی و اشتغال زایی است.

سخنگوی دولت گفت: منابع حاصل از اصلاح قیمت حامل های انرژی در لایحه بودجه سال 97 صرف حمایت از اشتغال و تولید می شود.

نوبخت در ادامه نشست خبری هفتگی خود با اشاره به اینکه براساس برنامه ششم توسعه اصلاح قیمت حامل های انرژی تکلیفی برای دولت است، افزود: اما دولت از این مجوز در سال های قبل استفاده نکرد و فقط در سال 93 و 94 بنزین را از 400 تومان به 1000 تومان افزایش داد و پولش را صرف هدفمندی یارانه ها کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت برای سال آینده تصمیم دارد این منابع را برای اشتغال و تولید استفاده کند، گفت: سال گذشته 17 هزار و 900 میلیارد تومان تسهیلات به 24 هزار واحد کوچک و متوسط داده شد .

وی افزود: برای سال آینده تصمیم داریم این 17 هزار و 900 هزار میلیارد تومان را به 75 هزار میلیارد تومان برسانیم و پیش بینی کردیم تا 17 هزار میلیارد تومان از این رقم به امر اشتغال اختصاص یابد .

آقای نوبخت گفت: بخش دیگری از منابع حاصل از اصلاح قیمت حامل های انرژی برای حمایت از افزایش صادرات غیرنفتی است و از این منابع برای ارائه تسهیلات به این واحدها استفاده می شود.

وی با تأکید بر ضرورت بازسازی و مقاوم سازی در بافت های فرسوده شهری گفت: بخشی از این منابع هم به این موضوع اختصاص دارد.

سخنگوی دولت افزود: دولت در این زمینه برنامه مدونی دارد و تصمیم داریم بافت های فرسوده را از طریق بازسازی مقاوم کنیم و این در ابعاد وسیع محله به محله شامل نقشه هایی است که در آن ساخت بیمارستان و حتی پارک هم دیده شده است.

آقای نوبخت گفت: ما به جای توسعه طرح هایی که آثار سوء دارد، به دنبال مقاوم سازی هستیم و معتقدیم بیش از 240 هزار فرصت شغلی از مقاوم سازی و بازسازی ایجاد می شود.

وی خاطرنشان کرد: در بخش مسکن به تنهایی بیش از 100 رشته شغلی وجود دارد.

آقای نوبخت نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری، تاکسی ها و مینی بوس ها را به عنوان بخش دیگری از برنامه های دولت پس از اصلاح قیمت حامل های انرژی اعلام کرد و گفت: این برنامه ها نیاز به منابع مالی دارد.

سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه باید بدون اتکا به منابع نفتی برنامه ریزی کنیم، تصریح کرد: البته باید مالیات ها واقع بینانه باشد.