رییس اسبق بانک مرکزی:

سرکوب نرخ ارز در شرایط رکودیِ سال‌های گذشته عامل اصلی نوسانات اخیر نرخ ارز است

کدخبر: 207113
رییس سابق بانک مرکزی تحلیل خود را در زمینه نوسانات اخیر قیمت ارز ارائه داد. او تاکید کرد: دستکاری قیمت دلار و سرکوب نرخ ارز در شرایط رکودیِ سال‌های گذشته عامل اصلی نوسانات اخیر نرخ ارز محسوب می شود.

طهماسب مظاهری رییس سابق بانک مرکزی در خصوص افزایش بی سابقه قیمت ارز در بازار گفت: نرخ ارزها متناسب با شرایط اقتصاد کلان کشورها در مقایسه با همدیگر تنظیم می­ شود تا تعادل طبیعی عادی و جاری ایجاد شود. هر چقدر تولید کشور بالاتر برود متناسب با آن ارزش پول کشور در مقابل کشوری که تولید کمتری دارد بالاتر خواهد رفت.

وی با اشاره به رابطه مستقیم نرخ ارز و رشد اقتصادی در شرایط طبیعی گفت: در شرایط طبیعی وقتی تورم در کشوری بیش از کشور دیگر است و رشد اقتصادی کمتری دارد،  ارز آن کشور که نشانه توان اقتصادی آن کشور و قدرت مبادله کالا و خدمات است نیز به همان نسبت ارزشش کمتر خواهد شد چرا که در شرایط رکودی است و تولید کمتر نسبت به دیگر کشورها دارد  و در نتیجه ارزش پولش ضعیف می­ شود و این یک روند طبیعی است.

وی با بیان اینکه این داستان در مورد کشور ترکیه نیز وجود داشته است گفت: ترکیه در چند سال گذشته به لحاظ اتفاقات سیاسی و اقتصادی مختلف در کشورش مثل حمله تروریستی داعش که صنعت توریسم این کشور را با مشکل مواجه کرد؛ از آنچنان رشدی که بایسته بود بهره مند نشد. ما مواجهه این کشور با این موضوع عقلانی بود، چرا که دولت ترکیه اگرچه تلاش می کند که رشد سابق را بازگرداند اما نرخ ارز را دستکاری نمی ­کند و اجازه می دهد که به صورت طبیعی نرخ ارزش  طی شود.

مظاهری در پایان اضافه کرد: ما با درآمدهای نفتی سعی کردیم که قیمت دلار را دستکاری و سرکوب کنیم و این وضعیتی که الان می بینیم سرانجامِ دستکاری قیمت دلار بدون رشد و در شرایط رکودی است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما