کدخبر: ۲۱۱۹۴۱ لینک کوتاه
حجم ویدیو: 1.63M | مدت زمان ویدیو: 00:00:20

«اقتصادنیوز» منتشرکرد

بررسی تغییرات عجیب جدول قیمت‌های ارز بانک مرکزی در یک روز/ قیمت پوند در کمتر از ۲ ساعت۱۰۰۰ تومان سقوط کرد+فیلم+جدول قیمت‌ها

اقتصادنیوز:‌پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (شنبه ۱۵ اردیبهشت) برخلاف روند معمول، نرخ ارز را در ساعت هشت صبح به‌روزرسانی کرد، حدود دوساعت پس از این اقدام، این پایگاه خبررسانی مجدداجدول قیمت‌های ارز را با قیمت‌هایی جدید منتشر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، با نگاهی به تغییرات صورت گرفته در می‌یابیم که قاعدتا برخی تغییرات نمی‌تواند در مدت دوساعت به وجود آمده باشند، به ویژه اینکه قیمت دلار و یورو در هردو جدول یکسان بوده‌اند.

طبق جدول‌ ساعت 8 بامدادقیمت همه ارزها به جز دلار ویورو با رشد چشمگیری نسبت به دیروز مواجه بوده‌است. همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است، دلار با همان نرخ 4200 تومان ثابت مانده است اما اکثر ارزهای رایج دیگر روند صعودی داشته‌اند. به طور مثال نرخ پوند انگلیس که پنج‌شنبه هفته پیش5700 تومان بود با رشد بیش از هزار تومان به بیش از 6700 تومان رسیده است. دینار کویت با رشد 3500 تومانی از 13 هزار و 900 تومان به حدود 16 هزار و 600تومان افزایش یافته است. هر فرانک سوئیس با 800 تومان رشد قیمت به بیش از 5 هزار تومان رسیده است. درهم امارات و لیر ترکیه نیز با رشد حدود 200 تومانی مواجه بوده است.

نرخ ارز / بانک مرکزی

جدول قیمت‌ها در ساعت 8 صبح امروز

اما عمر نرخ‌های صبحگاهی اعلام شده توسط بانک مرکزی چند ساعتی بیشتر دوام نیاورد و این‌بار پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی با کاهش مجدد نرخ ارز، قیمت‌ها را به نرخ روز قبل نزدیک کرد. به‌عنوان مثال پوند انگلیس که تا ساعاتی پیش به 6 هزار و 700 تومان رسیده بود، نه تنها رشد هزار تومانی نداشته، بلکه با کاهش 30 تومانی به حدود 5 هزار و 680 تومان رسیده است. و یا در مورد فرانک سوئیس که صبح امروز رشد 800 تومانی داشت و به بیش از 5 هزار تومان رسید، تنها چند ساعت بعد با کاهش 13 تومانی به 4 هزار و 199 تومان رسید. همچنین وضعیتی مشابه برای درهم امارات و دینار کویت صادق است.

نرخ ارز / بانک مرکزی

جدول بانک مرکزی در ساعت 10 صبح امروز

این تغییر قیمت‌ها موجب سردرگمی بسیاری از فعالان بازار ارز در کشور شده است. در این باره دو نظر مطرح است، نخست اینکه احتمالا در انتشار قیمت‌ها اشتباهی صورت گرفته است و دوم اینکه قیمت‌ها ساعت هشت صبح برپایه قیمت دلار در بازار غیر رسمی-حدود 5200 تومان- ارائه شده است، اما پس از آشکار شدن احتمال ایجاد نوسان شدید ارزی مجددا مسئولان بانک مرکزی تصمیم گرفته‌اند که تنها به انتشار قیمت‌های رسمی مبتنی بر دلار 4200 تومانی اقدام کنند. باید منتظر ماند ودید اعلام قیمت ارز به این شیوه در روزهای آتی نیز ادامه خواهد یافت، یا اینکه مسئولان بانک مرکزی دیگر ریسک انتشار قیمت ارز در بازارغیررسمی را نخواهند پذیرفت.

نرخ ارز / بانک مرکزی

جدول نرخ ارزها در روز 14 اردیبشهت