کدخبر: ۲۱۷۵۲۴ لینک کوتاه

تعرفه‌های ترامپ، وحشت جنگ تجاری را به جان بازار انداخت

اقتصادنیوز: پس از این‌که آمریکا برای وضع تعرفه فلزات بر واردات کانادا، مکزیک و اتحادیه اروپا، اقدام کرد و واکنش‌هایی تلافی‌جویانه را در برخی از شرکای تجاری خود برانگیخت، سهام آمریکا افت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، خبرگزاری رویترز نوشت، روز پنج‌شنبه پس از این‌که ایالات‌متحده در راستای وضع تعرفه فلزات بر وارداتی از کانادا، مکزیک و اتحادیه اروپا، گام برداشت و واکنش‌هایی تلافی‌جویانه را در برخی از شرکای تجاری خود ایجاد کرد، سهام آمریکا افت کرد.

وزیر تجارت آمریکا، ویلبور راس، گفت که تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی بر واردات آلومینیوم از متحدان این کشور، از روز جمعه لازم‌الاجرا می‌باشد.

مکزیک هم با اعمال تعرفه‌هایی بر محصولات کشاورزی و صنعتی آمریکا پاسخ داد. مکزیک در این اقدام گوشت خوک، سیب، انگور و پنیر و همچنین فولاد را هدف قرار داده است.

کانادا هم اعلام کرده است تعرفه‌هایی تلافی‌جویانه بر ۱۲.۸ میلیارد دلار از صادرات آمریکا وضع خواهد کرد و تحت توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی و سازمان تجارت جهانی از آمریکا به علت تعرفه‌هایش شکایت می‌کند.

شاخص غذا و گوشت بسته‌بندی شده اس‌اندپی ۱.۸ درصد سقوط کرد و تمام ۱۱ زیرشاخص مربوط به آن در منطقه قرمز قرار گرفتند.

اختلافات تجاری بین آمریکا و شرکای تجاری آن، بازارهای مالی را از ماه مارچ، که ترامپ طی تصمیمی تعرفه‌های فلزات را اعلام کرد، تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. مسائل تجاری، داده‌های اقتصادی خوب آمریکا را، که نشان می‌داد هزینه‌کردهای مصرف‌کننده افزایش یافته است، تحت تاثیر خود قرار داد.

میانگین صنعتی داوجونز ۲۳۲.۸۸ واحد یا ۰.۹۴ درصد افت کرد و به ۲۴۴۳۴.۹ واحد رسید.

اس‌اندپی ۵۰۰ هم ۱۶.۱۹ واحد یا ۰.۵۹ درصد از ارزش خود را از دست داد و در رقم ۲۷۰۷.۸۲ واحد تثبیت شد.

کامپوزیت نزدک ۱۴.۵۵ یا ۰.۱۹ درصد افت کرد و در ۷۴۴۷.۹۱ واحد بسته شد.

شاخص فولاد اس‌اندپی که امروز سود کرده بود، پس از اقدام تلافی‌جویانه مکزیک، سودهای خود را از دست داد و در نهایت با ۰.۱ درصد ضرر به کار خود پایان داد.

سهام غول‌های صنعت آمریکا، بوئینگ و کاترپیلار، به ترتیب ۱.۵ درصد و ۲.۱