کدخبر: ۲۱۷۸۵۱ لینک کوتاه

پاسخ تند اروپا به اقدامات ترامپ / اعمال تعرفه کره بادام زمینی و موتورسیکلت دیویدسون

اقتصادنیوز؛ اتحادیه اروپا یک فهرست ۱۰ صفحه‌ای از تعرفه‌ روی کالاهای آمریکا آماده کرده که از آن جمله محصولات موتور سیکلت دیویدسون و کره بادام زمینی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ وزرای اقتصاد کشورها در نشست G7 در کانادا، آمریکا را به دلیل اعمال تعرفه بر فلزهای وارداتی به باد انتقاد گرفتند.

بر اساس این گزارش نزدیک‌ترین هم پیمان و همسایه آمریکا یعنی کشور کانادا از این اقدام به شدت اعتراض کرد و آن را بسیار مزخرف خواند.

اتحادیه اروپا گفته است آمریکا یک بازی خطرناکی را آغاز کرده است و از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت خواهد کرد.

در این رابطه «بیل مورنیو» وزیر اقتصاد کانادا گفت: «ما معتقدیم در هر رابطه و مذاکره‌ای سختی‌ها ومشکلاتی وجود دارد. من ارتباط محکمی با وزیر دارایی آمریکا دارم اما از این فرصت استفاده می‌کنم و می‌گویم که این اقدام ایشان غیرمنطقی بود و ما برای مقابله با آن ادامه خواهیم داد.»

بر اساس این گزارش کانادا و مکزیک در نظر دارند اقدامات تلافی‌جویانه علیه تحریم‌های تعرفه‌ای اخیر آمریکا داشته باشند و اتحادیه اروپا هم یک فهرست 10 صفحه‌ای از تعرفه‌ روی کالاهای آمریکا آماده کرده که از آن جمله محصولات موتور سیکلت دیویدسون و کره بادام زمینی است.

ترامپ در یک ژوئن در توئیتی اعلام کرد که کانادا تجارت کشاورزی و کشاورزان ما را برای مدت زمان طولانی است تهدید کرده که برای تجارت ما بسیار مخرب است. آنها باید بازارهایشان را به روی محصولات ما باز کنند  و موانع تجاری را بردارند. آنها واقعا مازاد تجاری بالایی در تجارت با آمریکا دارند.

روز پنجشنبه وزیر بازگانی آمریکا اعلام کرد از این پس بر واردات فولاد و آلومینیوم از کانادا، مکزیک و اتحادیه اروپا تعرفه اعمال می‌شود.

این در حالی است که اتحادیه اروپا در ماه‌های گذشته تلاش کرد تا معافیت دائم از آمریکا بگیرد اما وزیر بازرگانی آمریکا اعلام کرد اتحادیه اروپا هم باید مانند چین این تعرفه‌ها را بپردازد.

پیش از این آمریکا جنگ تجاری را با چین آغاز کرد و تعرفه 25 درصدی برای فولاد و 10 درصدی برای آلومینیوم اعلام کرد.

آمریکا برخی کشورها را از این تعرفه‌ها مستثنی کرده بود که روز پنجشنبه آنها را به فهرست تحریمی اضافه کرد.