کدخبر: ۲۲۳۴۳۴ لینک کوتاه

بررسی تاثیر نوسانات ارز بر قیمت موارد مخدر؛ افزایش ۴۰ درصدی قیمت شیشه در پایتخت/ ثبات قیمت تریاک

اقتصادنیوز: افزایش قیمت دلار در چند ماه گذشته به جهش قیمت مواد مخدر شیشه در هفته‌های اخیر انجامیده است. بر اساس اعلام معاون کاهش تقاضای اعتیاد ستاد مبارزه با مواد مخدر، هم‌اکنون هر گرم شیشه در کشور، با قیمت‌های حدوداً ۱۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود حال آنکه در چند ماه گذشته معتادان با ۴۰ الی ۶۰ هزار تومان می‌توانستند یک گرم شیشه بخرند.در مقابل چنین افزایشی آن هم ظرف دو ماه اخیر، قیمت هر گرم شیشه ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز روزنامه ایران در گزارش  خود در این باره نوشت: آن طور که پرویز افشار می‌گوید: افزایش نرخ ارز و جلوگیری از ورود پیش سازهای «متامفتامین‌ها» منجربه گران شدن قیمت شیشه شده است.حالاهمین افزایش قیمت شیشه این ترس و نگرانی را به وجود آورده است که معتادان شیشه‌ای با روی آوردن به مصرف شیشه ناخالص دچار وضعیت به مراتب بحرانی‌تر ‌شوند، معتادانی که گاهی برای رسیدن به نشئگی قبلی مقدار زیادی شیشه ناخالص مصرف می‌کنند و همین مصرف مواد ناخالص شیوع مرگ و میر مصرف‌کنندگان شیشه را نیز به‌دنبال خواهد داشت.

افزودن ناخالصی در مواد مخدر و فراگیری مسمومیت تریاک آلوده به سرب موضوعی است که چند سال پیش به‌دنبال کاهش تولید تریاک در افغانستان و افزایش قیمت تریاک اتفاق افتاد. حالا بازهم مسئولان دولتی درباره افزایش ناخالصی در شیشه و مسمومیت معتادان هشدار می‌دهند.

افشار در این‌باره می‌گوید: رشد صعودی نرح دلار و کنترل ورود پیش سازهای شیشه در چند ماه اخیر موجب افزایش غیرمترقبه قیمت شیشه شده است به‌طوری که هم اینک قیمت شیشه نسبت به چند ماه پیش حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده که بیشتر به‌دلیل کنترل ورود پیش‌سازها است.

بعد از نوسانات نرخ ارز اظهارات عده‌ای از کارشناسان حوزه اعتیاد در چند هفته گذشته نشان می دهد، تغییرات نرخ ارز موجب افزایش قیمت برخی  مواد مخدر شده است. اما معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌گوید؛ تغییر قیمت بازار مصرف مواد مخدر آنقدرها هم تحت تأثیر قیمت ارز نیست بلکه بیشتر به معادله عرضه و تقاضا و کنترل ورود پیش‌سازهای مواد مخدر وابسته است. معمولاً اگر نرخ ارز از قیمت مواد مخدر بالاتر برود قاچاقچیان مواد مخدر سعی می‌کنند برای حفظ مشتریان‌شان قیمت مواد را بالا نبرند و در عوض از طریق افزودن ناخالصی در قیمت شیشه تغییر اندکی ایجاد می‌کنند.

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌افزاید: تریاک و مشتقات آن و گل شایع‌ترین مواد مصرفی در کشور هستند و چون امسال حجم کشت تریاک در افغانستان به ۹ هزار تن رسیده و به تازگی قاچاق ماری‌جوانا از مرزهای شرقی کشور بیشتر شده است بنابراین با احتساب معادله عرضه و تقاضا نگران تغییر قیمت تریاک و گل به‌ دنبال افزایش نرخ ارز نیستیم.سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با تأکید بر اینکه قاچاقچیان مواد مخدر در نتیجه افزایش قیمت دلار ناخالصی شیشه را افزایش داده‌اند، هشدار می‌دهد: از خانواده‌ها می‌خواهیم چنانچه با افرادی مواجهند که مبادرت به مصرف شیشه می‌کنند مراقبت ویژه‌ای انجام دهند چرا که میزان مواد ناخالص در شیشه بشدت افزایش پیدا کرده و احتمال افزایش مرگ و میر این مصرف‌کننده‌ها و مسمومیت‌های حاد کبدی و روده‌ای زیاد است. توصیه أکید ما این است قیمت شیشه افزایش پیدا کرده و اگر قاچاقچیان شیشه را به قیمت ارزان در اختیار مصرف‌کننده‌ها قرار می‌دهند حکایت از افزایش مواد افزودنی و ناخالصی شیشه دارد.

او می‌گوید: بهترین راه مقابله با عوارض مصرف شیشه دارای ناخالصی مراجعه مصرف‌کنندگان به مراکز درمانی اعتیاد است. اگر شدت اعتیاد این افراد در حدی باشد که نتوانند سم زدایی شوند تحت درمان «بوپرنورفین» و شربت تریاک قرار می‌گیرند.

افشار به این نکته هم اشاره می‌کند که به‌دلیل افزایش دسترسی به تریاک و ماری‌جوانا این احتمال هم وجود دارد که مصرف‌کنندگان شیشه به سمت و سوی مصرف تریاک و ماری‌جوانا سوق پیدا کنند که البته این تغییر الگوی مصرف از شیشه به تریاک عوارض به مراتب کمتری دارد.

در حالی که معاون کاهش تقاضای اعتیاد ستاد مبارزه با مواد مخدر از افزایش ۴۰ درصدی قیمت شیشه پس از افزایش نرخ دلار خبر می‌دهد و از سوی دیگر دو برابر شدن کشت تریاک در افغانستان را عامل ثابت ماندن قیمت تریاک و ماری‌جوانا می‌داند، در این میان رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام این دو اتفاق را در مجموع مثبت ارزیابی می‌کند.

سعید صفاتیان می‌گوید: افزایش قیمت مواد مخدر روی تغییر الگوی مصرف تأثیر می‌گذارد اما تغییر نرخ دلار نتوانست در قیمت مواد مخدر مانند تریاک تغییری ایجاد کند چرا که ۵۳ درصد مصرف‌کنندگان تریاک مصرف می‌کنند و بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان بابت خرید تریاک می‌دهند اما قاچاقچی‌ها قیمت مواد را به‌خاطر ترس از گرایش معتادان به مصرف مواد مخدر دیگر بالا نمی‌برند.