کدخبر: ۲۲۴۹۴۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
کیهان ادعا کرد؛  سخنان روحانی درسوئیس نشان داد ادعاهای قبلی او درباره صادرات نفت ایران خلاف واقع بوده است!

کیهان ادعا کرد؛ سخنان روحانی درسوئیس نشان داد ادعاهای قبلی او درباره صادرات نفت ایران خلاف واقع بوده است!

اقتصادنیوز: کیهان در ستون خبرهای ویژه خود ادعا کرد:سخن رئیس‌جمهور در سوئیس مبنی بر ناتوانی آمریکایی‌ها برای به صفر رساندن فروش نفت ایران، تأیید ادعای منتقدان دولت است. زیرا آمریکا هیچ گاه امکان چنین کاری را ندارد ولی متأسفانه در ۵ سال گذشته شخص رئیس‌جمهور و سایر مسئولین با طرح این ادعای نادرست که اگر برجام نبود فروش نفت ایران به صفر می‌رسید درصدد بودند برای برجام دستاوردسازی کنند.

به گزارش  اقتصادنیوز این روزنامه  در ادامه نوشت:آقای روحانی در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس‌جمهور سوئیس و در پاسخ به سؤالی گفت: «حرفی که برخی مقامات آمریکایی زدند که ما می‌خواهیم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم، یک گزافه‌گویی است که هیچ وقت قادر نیستند آن را عملی کنند.»

«براین هوک»، مدیر برنامه‌ریزی وزارت خارجه آمریکا دو روز پیش گفته بود: هدف ما این است که از طریق کاهش درآمدهای نفتی رژیم ایران به صفر، علیه رژیم ایران فشار اعمال کنیم.

پاسخ روحانی به این مقام آمریکایی و تأکید بر اینکه فروش نفت ایران هیچ گاه به صفر نمی‌رسد، اگرچه اظهارنظری درست و پاسخی مناسب به آمریکایی‌ها بود اما این سخن مغایر با اظهارات چند سال اخیر مقامات دولتی و حتی خود رئیس‌جمهور بود. چرا که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به کرات اعلام می‌شد که در صورت ادامه روند دولت قبل و نبود برجام، فروش نفت ایران به صفر رسیده و حتی ایران به موقعیت نفت در برابر غذا می‌رسید! ادعایی که از همان ابتدا مورد تردید و انکار کارشناسان واقع گردید.

به عنوان نمونه دو سال پیش (تیر ماه 95) و همزمان با اولین سالگرد برجام، روحانی در جمع اعضای هیئت دولت گفت: «اگر این مذاکرات نبود چه می‌شد؟ یکی از گزینه‌هایی که پیش روی مردم بود این بود که مذاکره نکنیم و تحریم‌ها ادامه پیدا کند، فشارهایی را هم که آنها برنامه‌ریزی کرده بودند، یکی بعد از دیگری اجرا بشود. اگر آن گزینه اتفاق می‌افتاد فروش نفت ما امروز صفر می‌شد چون در این سه سال 20 درصد به 20 درصد کاهش پیدا می‌کرد.»

سخنگوی دولت هم گفته بود: «واقعیت این است که اگر برجام نبود، امروز باید نفت در برابر غذا را تحمل می‌کردیم و امروز باید اقتصاد ریاضتی را به جای اقتصاد مقاومتی در کشور تحمل می‌کردیم.

این ادعا در حالی بیان شد که از ابتدای سال 2012 که آمریکا و اتحادیه اروپا قوانین تحریم فروش نفت ایران را تصویب می‌کنند تا 6 ماه پس از آن یعنی نیمه سال 2012 (تیر 91)، فروش نفت خام ایران به صورت میانگین به حدود 1/2 میلیون بشکه در روز می‌رسد؛ اما پس از آن تا زمان اجرای توافق ژنو (دی 92) به مدت یک سال و نیم میانگین فروش نفت ایران کاهش نمی‌یابد و در بازه 1/1 تا 1/2 میلیون بشکه در روز ثابت باقی می‌ماند.

در واقع این سخن که به زودی فروش نفت ایران به صفر می‌رسیده، خلاف آمارها و واقعیت موجود است و آمریکا موفق نشده هر 6 ماه، 20 درصد فروش نفت ایران را کاهش دهد. این در حالی است که آمریکایی‌ها حتی در قانون «کاهش تهدید ایران و حقوق بشر سوریه» در سال 2012 مصوب کرده بودند که فروش نفت ایران به صفر برسد اما در عمل نتوانستند حتی فروش نفت ایران را به زیر یک میلیون بشکه در روز برسانند.

علت این ناکامی آمریکا نیز مشخص است و آن اینکه اساساً تحریم دیگری باقی نمانده بود که آمریکا برای کاهش فروش نفت ایران تصویب و اجرا کند و در واقع نهایت اثرگذاری آمریکا برای کاهش فروش نفت ایران همان میزان 1/1 تا 1/2 بود اما در نهایت فروش روزانه 1 میلیون و 580 هزار بشکه به قیمت بالای 100 دلار در اوج تحریم‌ها توسط ایران نقطه مقابل آنچه آمریکا می‌خواست بود.

به موازات طرح ادعای فوق توسط رئیس‌جمهور و سایر مقامات دولتی، سعید جلیلی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی نیز در چند مقطع نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و ادعای صفر شدن فروش نفت بدون برجام را رد کرد.