کدخبر: ۲۲۶۸۴۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

جزییات کشف ۳۴ کانتینر سوخت قاچاق در بندر شهیدرجایی

اقتصادنیوز: ​معاون صادرات و ترانزیت گمرک شهید رجایی بندرعباس از کشف ۳۴ کانتینر سوخت قاچاق در بندر شهید رجایی با همکاری ماموران گمرک و یگان حفاظت مجتمع بندری شهید رجایی خبر داد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، حبیب الله جناغ با بیان این مطلب افزود: در بازرسی از ۳۴ دستگاه کانتینر ۲۰ فوت شامل ۶۸۰ نگله کالا که تحت عنوان منواتیلن گلیکول به گمرک اظهار شده بود، ماموران گمرک متوجه مغایرت در کانتینرهای بارگیری شده و کالای اظهاری شدند و در بررسی‌های تکمیلی مشخص شد، کانتینرهای بارگیری شده اساسا جزو کالای اظهاری به گمرک نبوده است.

جناغ در تشریح جزییات این محموله قاچاق گفت: وزن خالص این محموله ۴۷۴ تن و به ارزش ۴۶۹ هزار و ۲۶۰ دلار بوده که طبق برنامه‌ریزی قرار بود قاچاقچیان این میزان سوخت را به کشور هندوستان منتقل کنند.

معاون صادرات و ترانزیت گمرک شهید رجایی در ادامه تصریح کرد: ابتدا کالایی تحت عنوان منواتیلن گلیکول به گمرک اظهار و این کالا با قرار گرفتن در مسیر قرمز ارزیابی و استاندارد نیز کالای اظهاری را منواتیلن گلیکول تشخیص و به گمرک اعلام می‌کند، اما صاحب کالا در مرحله بارگیری اقدام به تعویض کانتینرها می‌نماید که در بررسی‌های بعدی به صورت سیستمی، ماموران گمرک به این مغایرت پی برده و اقدام به توقیف کالا به ظن قاچاق می‌کنند.

جناغ ادامه داد: ماموران گمرک همچنین در بررسی‌های بیشتر متوجه می‌شوند، صاحب کالا اقدام به جعل قبض انبار کالای صادراتی کرده و مغایرت پلمپ‌های الصاق شده با پلمپ‌های فک شده نیز برای گمرک محرز می‌شود. این گزارش می‌افزاید، گمرک شهیدرجایی بندرعباس براساس مستندات اقدام به تشکیل پرونده قاچاق برای صاحب کالا به جرم قاچاق سوخت می‌کنند.