کدخبر: ۲۲۷۱۴۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

معاون وزارت صنعت اعلام کرد

رشد ۱۶ درصدی صادرات ایران در سه ماهه نخست سال

اقتصادنیوز؛ بنابر اعلام معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، میانگین صادرات کشور در سه ماهه امسال ۱۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۶ رشد داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛  مجتبی خسرو تاج روز جمعه در کارگروه توسعه صادرات استان یزد که سه ساعت و نیم طول کشید ،اظهار کرد : در این راستا باید نیاز بازارهای جهانی و کشورهای همسایه و مزیت های ایران مشخص شود. 

وی افزود: صادرات در این مدت در بخش اقلام صنعتی به جز برق و الکترونیک و لوازم خانگی در همه بخش‌ها رشد داشت، به گونه ای که در پتروشیمی 13 درصد، قیر و سایر محصولات این بخش 15 درصد، صنایع نساجی 33 درصد شاهد رشد بودییم . 

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ، بخشی از صادرات را مشمول نرخ توافقی دانست و تصریح کرد: پاشنه آشیل نرخ ارز، توافق تولیدکنندگان در این است که به سمت نرخ دولتی برویم یا نرخ توافقی که در این خصوص در استان یزد نگاه واحدی دیده نشد. 

وی خاطرنشان کرد: در این مدت تصمیمی گرفته شد که بدون انتقال ارز یا همان ارز متقاضی از سامانه حذف شود و همه در یک حرکت واحد فعالیت کنند تا بتوانیم نسبت به خروج سرمایه و تقاضا برای عرضه قاچاق نظارت داشته باشیم. 

معاون وزیر صنعت افزود: بدون انتقال ارز یا همان ارز متقاضی به این معنا بود که فرد در سامانه اعلام می‌کرد که خودش ارز مورد نظر را دارد ولی با حذف این گزینه می‌توانیم نسبت به فعالیت‌ هایی که در کشور در عرصه صادرات و واردات انجام می‌گیرد، نظارت کرد. 

خسروتاج با بیان اینکه هم اکنون منابع ارزی به سه بخش اساسی تقسیم شده است، یادآور شد: گروه یک، درآمدهای حاصل از نفت و میعانات نفتی است ، گروه دوم درآمدهای ارزی ناشی از خرید مواد پتروشیمی و معدنی فلزی و گروه سوم واردات در مقابل صادرات است که هفته گذشته بازار ثانویه‌ای نیز برای آن ایجاد شد. 

خسروتاج در جمع بندی این نشست با تولیدکنندگان و صنعتگران استان یزد اظهار کرد: باید در نظام ارزی جدید ، جایگاه استان ها بهتر دیده شود و اختیار استانداران بویژه در مناطق فعال افزایش یابد. 

وی وجود برخی دستورالعمل ها را موجب کمرنگ شدن هدفگذاری ها دانست و گفت: باید در این زمینه دقت بیشتری شود تا از هدف فاصله نگیریم. 

وی ، لزوم ترخیص فوری کالاهایی که سال قبل ثبت سفارش شد ، ایجاد بستر لازم جدید در واردات کالاهایی همچون کاغذ ، ظرفیت سازی در توسعه صادرات ، تقویت دیپلماسی اقتصادی ، ایجاد نظام تعرفه برد – برد با کشورهای همسایه ، استفاده از تجربه بنگاه های کاربلد و کاهش تعرفه برخی کالاها را از دیگر نتایج این جلسه عنوان کرد. 

در این جلسه برخی از روسای انجمن ها و نمایندگان بخش خصوصی ، نظرات ، مشکلات و تجربیات خود را با معاون وزیر صنعت و نیز حمید کلانتری معاون وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی برای انتقال به دولت و تیم اقتصادی در میان گذاشتند.