کدخبر: ۲۲۷۳۲۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مالکان آپارتمان‌های نوساز حتما بخوانند+جدول قیمت‌ها

اقتصادنیوز: همزمان با رونق‌گیری معاملات خرید و فروش مسکن از اواخر سال گذشته، سهم معاملات آپارتمان‌های نوساز تا پنج سال ساخت از مجموع معاملات ماهانه در مناطق مختلف شهر تهران کاهش پیدا کرد.

به گزارش اقتصادنیوز اگرچه طی سال‌های گذشته به‌طور معمول نیمی از معاملات خرید و فروش مسکن طی یک ماه را این گروه از آپارتمان‌های مسکونی تشکیل می‌دادند اما از اواخر سال گذشته سهم آپارتمان‌های نوساز از مجموع معاملات منعقد شده در بنگاه‌های املاک با افت مواجه شد. آمار رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد سهم این گروه سنی آپارتمان‌های مسکونی از مجموع معاملات یک ماه پایانی سال گذشته معادل ۵/  ۴۶ درصد ثبت شده اما این روند در سه ماه اخیر باز هم دچار افت شده و در پایان بهار امسال به ۷/  ۴۳ درصد رسیده است. مشاوران املاک مناطق مختلف پایتخت یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش سهم این گروه از آپارتمان‌ها از مجموع معاملات ماهانه شهر تهران را بالا بودن قیمت پیشنهادی و عدم تناسب آنها با قدرت خرید متقاضیان بازار مسکن عنوان می‌کنند. به گفته آنها در حال حاضر برخی از مالکان و سازندگان آپارتمان‌های مسکونی نوساز بدون توجه به منطقه جغرافیایی و شرایط دیگر منطقه قرارگیری ملک، به افزایش قیمت‌های نامتعارف روی آورده‌اند.

به‌طوری که بررسی قیمت‌های پیشنهادی آپارتمان‌های نوساز نشان می‌دهد عمده قیمت‌های ارائه شده از سوی مالک تطابقی با قیمت‌های منطقی و میانگین منطقه ندارد. همین موضوع سبب شده تا سطح قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های نوساز در بسیاری از مناطق شهری فارغ از ویژگی‌های منطقه، بسیار به یکدیگر نزدیک شده است. به‌عنوان مثال قیمت پیشنهادی آپارتمان نوساز در منطقه شیخ بهایی و ولنجک به یکدیگر نزدیک شده حال آنکه هر یک از این مناطق ویژگی‌های متفاوتی از یکدیگر دارند. کارشناسان بازار مسکن معتقدند این نوع قیمت‌گذاری از سوی مالکان برای آپارتمان‌های نوساز منجر به عقب‌نشینی خریداران و بدون مشتری ماندن فایل‌های نوساز خواهد شد. به نظر می‌رسد مالکان و سازندگان باید این هشدار کارشناسان را برای جلوگیری از بازگشت به دوره رکود جدی بگیرند. در جدول نبض بازار امروز قیمت‌های پیشنهادی ارائه شده عموما بیش از نرخ میانگین و متعارف سایر واحدهای نوساز در مناطق است.

 

07 (2)